Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pierwsze ostrzeżenie Rady Gospodarczej: kurs złotego

0
Podziel się:

Nowa grupa doradców premiera już po pierwszym zebraniu.

Pierwsze ostrzeżenie Rady Gospodarczej: kurs złotego
(Bank Pekao SA)
bFfYEyXV

Rada Gospodarcza przy premierze ocenia, że jednym z głównych zagrożeń dla polskiej gospodarki w tym roku jest zmienność kursu naszej waluty - poinformowali po posiedzeniu Rady jej członkowie.

Dziś zebrała się po raz pierwszy zwołana przez premiera Donalda Tuska Rada Gospodarcza. Wcześniej szef rządu wręczył nominacje dziewięciu członkom Rady. Na jej czele stanął Jan Krzysztof Bielecki. Rada, w skład której wchodzą ekonomiści, naukowcy i praktycy biznesu, będzie opiniować pod kątem gospodarczym działania rządu.

Główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych _ Lewiatan _ Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek powiedziała po spotkaniu, że zdaniem Rady poważnym problemem może w tym roku być kurs złotego do euro i dolara.

bFfYEyXX

_ - Dla przedsiębiorstw istotne jest, by uruchomić mechanizmy, które zapewnią stabilność kursu złotego. Z punktu widzenia gospodarki i firm nie ma nic gorszego, niż częste wahania waluty. Wtedy ciężko jest cokolwiek zaplanować i odpowiedzialnie prowadzić biznes _ - powiedziała.

Dodała, że przedsiębiorcy są w stanie dostosować się do niemal każdego kursu naszej waluty, natomiast znacznie trudniej znoszą jego wahania. Dotyczy to przede wszystkim importerów i eksporterów.

Powiedziała, że Rada widzi mniejsze zagrożenie, że w tym roku dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB. - _ Po dwóch miesiącach widzimy, że gospodarka trochę przyspieszyła; w tym roku wpływy będą wyższe, a deficyt budżetowy będzie niższy niż 52,2 mld zł z ustawy budżetowej _ - powiedziała.

Dodała, że posiedzenie było także poświęcone sprawom związanym z organizacją pracy Rady, częstotliwości spotkań oraz pracy między posiedzeniami. _ - Ustaliliśmy, że jeżeli będzie potrzeba, to będziemy się spotykać częściej niż raz na dwa tygodnie _ - wyjaśniła.

bFfYEyYd

Główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers prof. Witold Orłowski podkreślił, że najważniejszą rolą Rady jest wskazywanie istniejących zagrożeń. _ Rada nie jest od tego, żeby krytykować działania ministrów, nie jest recenzentem pracy rządu. Jej zadaniem jest przestrzeganie przed zagrożeniami _ - powiedział Orłowski po posiedzeniu Rady.

Orłowski podkreślił, że mimo iż było to pierwsze oficjalne posiedzenie, nie było jedynie inauguracyjnym spotkaniem. Miało charakter merytoryczny, było poświęcone konkretnym problemom. - _ Oprócz zagrożeń związanych z kursem walutowym zwróciliśmy też uwagę na sytuację służby zdrowia i potrzebę zmiany systemu jej finansowania _ - poinformował.

Profesor wskazał, że swoje konkluzje Rada przedstawi premierowi. _ - Rada nie zajmuje oficjalnego stanowiska, nie wydaje oświadczeń. Pracuje dla premiera, przygotowuje dla niego informacje i przekazuje mu swoje wnioski _ - powiedział. Dodał, żeRada będzie też sugerować premierowi konieczne działania.
Oprócz Starczewskiej-Krzysztoszek i Orłowskiego, w skład Rady weszli: prof. Uniwersytetu Gdańskiego Dariusz Filar, socjolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Ireneusz Krzemiński, b. prezes ZUS prof. Aleksandra Wiktorow, prezes zarządu TFI Skarbiec, b. członek RPP Bogusław Grabowski, prezes PZU Andrzej Klesyk, prezes zarządu Banku Zachodniego WBK S.A. Mateusz Morawiecki oraz główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska S.A. Jacek Wiśniewski.

Koordynacją prac Rady zajmie się nowo powołany podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Jasser.

bFfYEyYe

ZOBACZ TAKŻE:

bFfYEyYy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)