Notowania

mali
09.02.2013 09:44

Pierwszy kontyngent żołnierzy w Mali

Do stolicy Mali Bamako przybył w piątek pierwszy kontyngent 70 europejskich żołnierzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Do stolicy Mali Bamako przybył w piątek pierwszy kontyngent 70 europejskich żołnierzy, którzy będą szkolić armię malijską w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa po zakończeniu operacji wojskowych przeciw zbrojnym grupom islamskim na północy kraju.

Na zdj. skutki francuskiego nalotu na islamistów

_ - Przybyliśmy, żeby pomóc malijskiej armii utrzymać terytorium całego kraju i żeby Mali miało dobrą armię, zdolną do działania _ - powiedział francuski pułkownik Bruno Heluin, który dowodzi pierwszym kontyngentem.

Pierwsi europejscy wojskowi przybyli do Bamako w tym samym dniu, kiedy malijscy żołnierze zaatakowali obóz sił wojskowych zbliżonych do byłego prezydenta Amadou Toure. Atak ten ilustruje podziały w malijskim wojsku, osłabionym przez grupy islamskie i tuareskich rebeliantów w 2012 roku. Prawdopodobnie jego przyczyną była odmowa opuszczenia obozu w Bamako przez jednostki _ czerwonych beretów _ zbliżone do obalonego w ubiegłym roku prezydenta; odmawiają one wcielenia do sił walczących z islamistami na północy.

Europejscy żołnierze są _ prekursorami misji, która będzie szkolić i doskonalić strukturę dowodzenia armii _ - oświadczył pierwszy unijny doradca polityczny w Mali Bertrand Soret, dodając, że w kontyngencie są żołnierze hiszpańscy, brytyjscy, rumuńscy, szwedzcy, fińscy i francuscy. Poinformował, że ich zadaniem jest _ przygotowanie bazy na przyjęcie 500 szkoleniowców z Unii Europejskiej _.

Zadaniem unijnej misji szkoleniowej w Mali (EUTM) jest _ szkolenie i doradzanie siłom zbrojnym (...), aby pomóc w przywróceniu im ich potencjału wojskowego i umożliwić im prowadzenie działań bojowych zmierzających do przywrócenia integralności terytorialnej kraju _.

Jak mówił niedawno francuski generał Francois Lecointre, który stoi na czele misji, w rzeczywistości istnieje _ potrzeba odtworzenia malijskiej armii, która jest w złym stanie _. _ Żołnierze są źle wyszkoleni, źle opłacani i słabo wyposażeni _; brakuje zwłaszcza broni i sprzętu transportowego - ocenił.

Wysłanie do Mali misji szkoleniowej, uzgodnionej w grudniu przez kraje unijne, przyspieszono w następstwie francuskiej interwencji wojskowej 11 stycznia. Szkolenie pierwszego batalionu malijskiego powinno zacząć się w końcu marca lub na początku kwietnia.

Misja EUTM w Mali ma mandat na 15 miesięcy z możliwością przedłużenia. Udział w misji zapowiedziało 16 krajów UE oraz Norwegia.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy pojadą na wojnę do Mali Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu. Czy naprawdę jesteśmy tam potrzebni?
Polska na kolejnej wojnie? Tym razem... Radosław Sikorski: _ Polska może wziąć udział w misji wojsk Unii Europejskiej w Mali, przeciwko islamistom _.
W imię Boga uwolnili 160 wojskowych Stu sześćdziesięciu malijskich żołnierzy zostało uwolnionych przez islamski ruch Ansar ud-Din (Obrońców Wiary).
Tagi: mali, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz