Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Branża AGD w Polsce rozwija się jak nigdy. Gliński chwali się liczbami

Branża AGD w Polsce rozwija się jak nigdy. Gliński chwali się liczbami

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Łódź to stolica branży AGD w Polsce. 20 firm, które ulokowały działalność w łódzkiej strefie ekonomicznej, stworzyło siedem tysięcy miejsc pracy i zainwestowały 3 miliardy złotych. Drugie tyle działa w Łodzkiem poza strefą - podliczył wicepremier Piotr Gliński, który we wtorek wziął udział w Międzynarodowym Forum Producentów i Dostawców Artykułów Gospodarstwa Domowego.

Gliński dodał, że europejska branża AGD zatrudnia bezpośrednio i pośrednio prawie milion pracowników, w tym około 74 tys. w Polsce. Sektor osiąga przychody prawie 5 mld euro, czyli ponad 1 proc. PKB Polski.

- Polski rząd zna wartość branży AGD, która, podobnie jak motoryzacyjna, wywołuje efekt klastrowości. Duży producent przyciąga za sobą poddostawców, producentów części, komponentów i opakowań. Oni wszyscy tworzą miejsca pracy, płacą podatki i rozwijają w ten sposób znacząco polską gospodarkę - podkreślił Gliński.

Według przytoczonych przez wicepremiera danych, w 2016 roku zakłady produkujące sprzęt AGD w Polsce opuściło ponad 22 mln urządzeń, m.in. pralki, lodówki i zmywarki. 87 proc. produktów trafiło na eksport.

Zdaniem Glińskiego branża AGD charakteryzuje się innowacyjnością, którą wymusza konkurencja i rosnące oczekiwania konsumenckie.

- Te innowacje również rodzą się w Polsce. Firmy z branży AGD otwierają i rozwijają tu nie tylko zakłady produkcyjne, ale również centra badawczo - rozwojowe. Często biznes współpracuje na tym polu z uczelniami. Odbywa się to z korzyścią dla polskiej nauki - dodał.

- W ciągu kilkunastu lat sytuacja branży AGD w Polsce zmieniała się diametralnie - zaznaczył prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik. - Kiedyś martwiliśmy się, aby inwestorzy do nas przyszli, by zaprosili swoich partnerów i zechcieli tutaj inwestować. Obecnie w Łodzi i województwie mamy olbrzymi klaster produkcji AGD, który znakomicie się rozwija bez szczególnego wzmacniania ze strony władz. Ale to nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni ze stymulowania tego rozwoju - dodał.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
leszek
2017-05-17 16:55
Gdyby się tak udało Zelmera odbudować jako Polską globalną markę. To by było świetnie
jo44
2017-05-17 00:40
Klaster, klastrem Panie Gli. A dlaczego ZELMER jest tam gdzie jest ? I dlaczego to już tylko MARKA (znaczek) a nie zakład montażowy ? No dlaczego przejęto kontrolę nad tą firmą ? Kto za tym stoi wiadomo, co nie? i co ...
Donald
2017-05-16 17:44
No i sprawdziła się moja polityka, wystarczy wygłodzić Polaka i od razu się bierze do najmniej płatnej roboty.
Pokaż wszystkie komentarze (13)