Notowania

smog
12-03-2018 (15:55)

Kontrowersyjna decyzja Morawieckiego. Co dalej z walką ze smogiem?

Piotr Woźny, wiceminister przedsiębiorczości odpowiedzialny w rządzie za walkę ze smogiem, stracił stanowisko. Rząd zapewnia, że obejmie inną ważną funkcję, ale jego odwołanie wywołuje pytania, czy rzeczywiście walka ze smogiem jest priorytetem rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafał Guz/ PAP)
Piotr Woźny opowiada jak rząd będzie walczył o czyste powietrze. Kilkanaście dni później traci stanowisko

- Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne. Jest to miarą tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem - mówił w grudniu w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Tym samym postawił walkę ze smogiem wśród priorytetów swojego rządu. Minęły trzy miesiące, a twarz tej walki, czyli Piotr Woźny, został odwołany ze stanowiska wiceministra.

Zobacz też: Piotr Woźny kreśli plany rządu

Kto zajmie się smogiem

Dymisję kilkunastu wiceministrów premier ogłosił w poniedziałek. Ale ze wszystkich nazwisk, to właśnie odwołanie Woźnego wywołuje największe kontrowersje. Dlaczego? Bo jeszcze dwa tygodnie temu stał na wspólnej z szefem rządu konferencji prasowej i opowiadał, jakie działania podejmie rząd by walczyć ze smogiem.

Dlatego po dymisji pojawiły się pytania, co dalej z tym planem. - Jesteśmy zaniepokojeni - mówi Agnieszka Warso-Buchanan, radca prawny z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. - W naszej opinii decyzja premiera Morawieckiego grozi osłabieniem, a być może nawet zamrożeniem działań polskiego rządu na rzecz walki ze smogiem - działań pilnych, koniecznych i społecznie oczekiwanych. Chcielibyśmy jasnej deklaracji, że dzisiejsza dymisja nie oznacza wstrzymania prac rządu nad poprawą jakości powietrza w naszym kraju i związaną z tym ochroną zdrowia Polaków - dodaje.

Rząd ustami swojej rzeczniczki Joanny Kopcińskiej zapewnił, że odwołany wiceminister "będzie pełnił inną bardzo ważną funkcję". Niewykluczone, że będzie pełnomocnikiem premiera i ma nadal koordynować walkę ze smogiem. W takim razie po co była cała ta dymisja? Tego rzeczniczka już nie wyjaśnia.

Nowe stanowisko

Według krążących na dziennikarskiej giełdzie spekulacji, Woźny ma dostać nowe stanowisko, na którym będzie miał silniejszą pozycję niż dotąd. Miałby odpowiadać bezpośrednio przed premierem, niewykluczone, że dostałby szerszy zakres obowiązków. Jednak na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia dla takiego scenariusza.

Nie brakuje też złośliwych komentarzy.

"Tak poważnie premier traktuje walkę ze smogiem" - komentuje marszałek Małopolski Jacek Krupa.

"Miał uratować Polskę przed smogiem. Dziś przestał być wiceministrem, urzędował mniej niż trzy miesiące. Komedia" - dodaje Marcin Wroński z Partii Razem.

Tagi: smog, Piotr Woźny, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-03-2018

wlkpLobby górnicze i walka ze smogiem. Jedno wyklucza drugie.

12-03-2018

Ewachcielibyście żeby wszystkie sprawy były w mig załatwiane, żeby jak najmniej osób pracowało w rządzie i najlepiej żeby pracowali 24 godziny na dobę za … Czytaj całość

12-03-2018

pislandiaDla Pisu i Kaczyńskiego najważniejszy jest Smoleńsk , smog to jest wymysł lewakow i ekkoterorystow

Rozwiń komentarze (24)

Wybrane dla Ciebie