Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PIR: W momencie rozmowy Belka-Sienkiewicz istnieliśmy niespełna miesiąc

0
Podziel się:

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe powstała w ramach programu Inwestycje Polskie.

PIR: W momencie rozmowy Belka-Sienkiewicz istnieliśmy niespełna miesiąc
(www.kprm.gov.pl)

Ujawnione przez _ Wprost _ nagranie rozmowy prezesa NBP Marka Belki z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem pochodzi z lipca 2013 r., a wymienione w rozmowie Polskie Inwestycje Rozwojowe zostały zarejestrowane 19 czerwca ub.r. - podkreśliła w poniedziałek spółka.

_ Nagranie z fragmentem dotyczącym PIR pochodzi z lipca 2013 r. PIR został zarejestrowany 19 czerwca 2013 r. W momencie rozmowy PIR nie miał na pokładzie żadnego pracownika poza prezesem, który budował spółkę. W lipcu 2013 r. kapitał PIR wynosił 7 mln złotych _ - głosi komunikat PIR, przekazany w poniedziałek PAP.

Podkreślono w nim, że _ dziś PIR to wyspecjalizowany fundusz infrastrukturalny z 12-osobowym zespołem inwestycyjnym, ponad 50 projektami, spośród których sześć o łącznej wartości 4,9 mld zł jest na mocno zaawansowanym etapie _.

W komunikacie podano, że cztery kolejne projekty, o łącznej wartości 5,5 mld zł, są na końcowym etapie analizy wstępnej i zostaną przedstawione do akceptacji radzie nadzorczej w najbliższych tygodniach.

Spółka poinformowała ponadto, że najbliższych dniach zarząd PIR przekaże komitetowi inwestycyjnemu _ pierwszy wniosek prowadzący do zamknięcia inwestycji finansowania wydobycia ropy naftowej z dna Bałtyku, o wartości 1,7 mld zł _. _ Oczekujemy, że do końca roku zostaną podpisane umowy inwestycyjne dotyczące trzech-czterech projektów _ - dodano.

Według komunikatu _ na tle bliźniaczych funduszy powołanych w ostatniej dekadzie w UE, PIR realizuje projekty inwestycyjne w zdecydowanie najszybszym tempie _.

W sobotę wieczorem _ Wprost _ upublicznił nagranie, na którym słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

W dyskusji szefa MSW z prezesem NBP pojawił się również temat Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe powstała w ramach programu _ Inwestycje Polskie _. Jego celem jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)