Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Średnie pensje rosną w skali roku; ale dwa ostatnie miesiące to spadki

Raport po dwóch latach rządów PiS. Ekspresowe tempo uchwalania projektów

Raport po dwóch latach rządów PiS. Ekspresowe tempo uchwalania projektów

Fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Co czwarta uchwalona przez Sejm ustawa nie była konsultowana z partnerami społecznymi – tak wynika z raportu Fundacji Batorego.

Na półmetku rządów PiS padł rekord – donosi „Rzeczpospolita”. Sejm uchwalił już 430 ustaw. 106 z nich było projektami poselskimi. Największy niepokój ekspertów Fundacji budzi ograniczenie konsultacji społecznych w trakcie procedowania ustaw. Chodzi m.in. o skracanie czasu na przesyłanie opinii, niewłaściwe przygotowanie raportów i prezentowanie projektów rządowych jako poselskie.

- Projekty poselskie nie przechodzą konsultacji publicznych ani społecznych w Radzie Dialogu Społecznego. Nie muszą też posiadać oceny skutków regulacji – mówi na łamach dziennika Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego.

– Konsultacje ze związkami nierzadko spełniają tylko wymóg formalny – dodaje Barbara Surdykowska, ekspertka NSZZ Solidarność.

PiS chętnie korzysta z rządowej, szybkiej ścieżki legislacyjnej, która pozwala na rezygnację z prowadzenia uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych. Tymczasem – zdaniem ekspertów – tryb ten powinien być stosowany rzadko, tylko w uzasadnionych przypadkach.

- Często jest on wynikiem złego planowania prac legislacyjnych w ministerstwach – zauważa Grażyna Kopińska cytowana przez „Rzeczpospolitą.

Skracanie czasu wypowiedzi posłów czy blokowe głosowanie nad poprawkami – to kolejne „sztuczki” stosowane przez polityków partii rządzącej. W drugim roku kadencji PiS było 16 wniosków o zorganizowanie wysłuchania publicznego. Żaden nie został uwzględniony.

Zdaniem ekspertów receptą na poprawę sytuacji jest uregulowanie procesu legislacyjnego w ustawie, a nie jak to jest teraz – w regulaminie prac Rady Ministrów.

Zobacz także: Prawo i Sprawiedliwość i duże pieniądze

 

 

Czytaj także
Polecane galerie
ujadanie kundli sorosa
2017-12-09 22:25
ujadanie kundli sorosa
GalAnonim
2017-12-08 19:56
A kto to Fundacja Batorego ? Finansowanie poprosimy i się wszystko wyjaśni kto tak się martwi o te procedowanie ?
Karol
2017-12-08 15:24
Czy jakakolwiek bolszewicka dyktatura słuchała swoich obywateli? Skąd takie oczekiwanie, że PiS to będzie robił?
Pokaż wszystkie komentarze (7)