Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS wypowiedział wojnę marszałkowi

0
Podziel się:

Zarzucają marszałkowi wyłudzenie publicznych pieniędzy, a on odpowiada: desperackie odwracanie kota ogonem.

PiS wypowiedział wojnę marszałkowi
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ponowił apel do szefowej MSW Teresy Piotrowskiej, by odtajniła dokumenty dot. przypadków, gdy Radosław Sikorski korzystał z prywatnego auta do celów służbowych. Sikorski odpowiada, że rzetelnie rozdzielał działalność ministerialną od działalności poselskiej. Ocenił, że działania PiS to desperacka próba odwrócenia kota ogonem. _ Jeśli chodzi o krajowe rozliczenia paliwowe, to na 460 posłów jestem 391, jeśli chodzi o sumy rozliczeń, a BOR potwierdził, że kilkadziesiąt razy rocznie rezygnowałem z ochrony _.

Tygodnik _ Wprost _ napisał w tym tygodniu, że Sikorski jeszcze jako minister spraw zagranicznych pobierał z kancelarii Sejmu pieniądze jako zwrot kosztów za używanie prywatnych aut do poselskich wyjazdów. Jak zaznacza tygodnik - działo się tak, choć jako szef MSZ miał do dyspozycji samochód służbowy i ochronę BOR. Sikorski, obecnie marszałek Sejmu, powiedział we wtorek, że wykorzystywał jedną trzecią limitu kilometrowego przeznaczonego na podróże krajowe posła.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Błaszczak powiedział, że _ w sprawie afery Sikorskiego pani premier Ewa Kopacz nabrała wody w usta, albo - mówiąc językiem pani premier - zaryglowała się w swej kancelarii _. _ Sprawa jest niezwykle istotna, bo chodzi o uczciwość lub brak uczciwości ze strony drugiej osoby w państwie, jaką jest marszałek polskiego Sejmu. Więcej - można by powiedzieć, że rząd, na którego czele stoi pani premier Ewa Kopacz ukrywa dowody ws. afery Sikorskiego _ - oświadczył Błaszczak.

Wieczorem Sikorski powiedział w TVN24, że rzetelnie rozdzielał działalność ministerialną od działalności poselskiej. Ocenił, że działania PiS _ to desperacka próba odwrócenia kota ogonem _. _ Jeśli chodzi o krajowe rozliczenia paliwowe, to na 460 posłów jestem 391, jeśli chodzi o sumy rozliczeń, a BOR potwierdził, że kilkadziesiąt razy rocznie rezygnowałem z ochrony _. _ - Stworzyła się atmosfera domniemania winy wobec polityków. To nie jest fair - _ przekonywał Sikorski.- powiedział Sikorski. _ Póki co, nikt nie przedstawił nawet źdźbła dowodu. Prokuratura badała sprawę dwa razy i nawet nie wszczęła śledztwa, bo nie ma o co _ - dodał.

_ - Gdybym robił odwrotnie i jeździł tylko służbową limuzyną, postawiono by mi zarzut, że na spotkania polityczne, poselskie jadę samochodem ministerialnym. To jest ta pułapka, w której jesteśmy. Tak źle i tak niedobrze. Ja rzetelnie rozdzielałem te sfery: działalność ministerialną od działalności poselskiej - _wskazał marszałek Sikorski.

Pytany, jak to się w takim razie stało, że np. Grzegorz Schetyna nie pobierał żadnych pieniędzy na kilometrówkę, Sikorski stwierdził: _ Być może on jest z Wrocławia. Pewnie latał samolotami, a ja chyba ani razu nie skorzystałem z samolotu _.

Szef klubu PiS przypomniał, że kilka dni temu zwrócił się do szefowej MSW Teresy Piotrowskiej, by przedstawiła księgę rejestrów Biura Ochrony Rządu. To _ dowód zasadniczy w tej sprawie, którego analiza pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy Radosław Sikorski wyłudził z Kancelarii Sejmu prawie 80 tys. zł czy też nie _ - mówił.

Błaszczak podkreślił, że nie otrzymał oficjalnej odpowiedzi od Piotrowskiej, jednak w mediach padły stwierdzenia, iż jest to dokument tajny. Polityk zaapelował do Piotrowskiej, by odtajniła księgę _ ze względu na ważny interes społeczny _.

We wtorek rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak mówiła m.in., że kwestie związane z formami, metodami ochrony stosowanej przez BOR są opatrzone klauzulą niejawności.

Zdaniem Błaszczaka, księgę BOR analizować miałaby sejmowa komisja etyki; polityk PiS zapowiedział, że złoży do komisji odpowiednie pismo.

Kilka dni temu Błaszczak zaapelował do Kopacz o usunięcie Sikorskiego z PO, a w konsekwencji - z fotela marszałka Sejmu.

Według Błaszczaka, w PO obowiązują _ inne zasady niż w PiS _. _ My, gdy stwierdziliśmy, że mogło dojść do naruszenia standardów i zasad, usunęliśmy z naszej partii tych, którzy mogli się dopuścić takich czynów. W przypadku Platformy Obywatelskiej mamy do czynienia z zupełnie innym postępowaniem - z zamiataniem afer pod dywan. To już jest kolejna afera, tym razem afera Sikorskiego, która jest zamiatana pod dywan _ - ocenił polityk PiS.

W listopadzie po głośnej sprawie służbowego wyjazdu trzech posłów: Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego do Madrytu, zostali oni wyrzuceni z PiS.

Podczas konferencji padło też pytanie o wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS), który także korzystał z samochodu prywatnego do celów służbowych. _ Różnica jest zasadnicza - otóż wicemarszałek Kuchciński nie miał do dyspozycji Biura Ochrony Rządu _ - oświadczył Błaszczak. Podkreślił, że Kuchciński wykorzystywał do celów służbowych samochód prywatny, bo jest aktywnym posłem w swym okręgu, którego stolicą jest Przemyśl. Odległość z Warszawy do Przemyśla jest duża - dodał.

Rzecznik dyscypliny klubowej PO Iwona Śledzińska-Katarasińska powiedziała dziennikarzom, że nie będzie się tłumaczyła za zachowanie Sikorskiego, ponieważ ma do niego zaufanie. _ Jeśli Sikorski będzie w stanie przedstawić jakieś ogólne informacje (dotyczące swoich wyjazdów) - to dobrze, jeśli nie - patrząc na skalę pobierania ryczałtu, wydaje się, że jest to dzielenie włosa na czworo _ - podkreśliła.

_ - Być może koledzy z PO zapytają Sikorskiego, być może ktoś go zapyta podczas zarządu Platformy, tego nie wiem, ale tu nie ma powodu do tłumaczenia się, nie ma powodu do stawiania znaku równości między sytuacją trójki posłów, a sytuacją marszałka Sikorskiego _ - przekonywała Śledzińska-Katarasińska.

Czytaj więcej w Money.pl
Błaszczak: Premier nabrała wody w usta Szef klubu PiS ponowił apel do szefowej MSW ws. odtajnienia dokumentów dotyczących podróży Radosława Sikorskiego.
Radosław Sikorski: Trwa nagonka na mnie Marszałek Sejmu zapewnił, że odbywał dużo podróży poselskich, _ choć przypomnieć sobie, co człowiek robił trzy czy pięć lat temu, nie jest łatwo. _
Afera Madrycka. Posłowie się tłumaczą _ To był atak na ostatniej prostej wyborczej _ - piętnują.
Będzie reforma rozliczeń podróży służbowych posłów? Sikorski zabrał głos Marszałek Sejmu nie odniósł się bezpośrednio do zarzutów kierowanych w stosunku do jego osoby.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)