Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Piskorski: Partia Palikota nie rozbije PO. Zniechęcił ludzi

0
Podziel się:
Piskorski: Partia Palikota nie rozbije PO. Zniechęcił ludzi

Money.pl: Czy Janusz Palikot ma szansę trwale zaistnieć ze swoim ruchem? Czy może skończy się na chwili hałasu?

Paweł Piskorski, przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego, założyciel Platformy Obywatelskiej: Ma szansę zaistnieć. Ale nie ma tu żadnej pewności. To osoba, która ma zdolność przyciągania zainteresowania. Czasami na granicy skandalu, czy dobrego smaku, ale z całą pewnością ma taką zdolność.

Oczywiście nie oznacza to, że jest skazany na sukces. Dzisiaj mamy tak spolaryzowaną scenę polityczną, tak wszechogarniający konflikt Platforma – PiS i podział Polaków na tych, którzy się boją Kaczyńskiego i tych, którzy go kochają, że wszelkie rozsądne propozycje giną. Widać to było po bardzo dobrym kandydacie na prezydenta, czyli Andrzeju Olechowskim, którego ostateczny wynik był rozczarowujący.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t112485.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palikot;wystapil;z;po;bo;mial;dosc;codziennego;tlumaczenia,142,0,687502.html) Palikot wystąpił z PO, bo miał dość codziennego tłumaczenia
Czy Palikot ma poważne szanse? Zobaczymy po następnych krokach. Bo budowanie partii politycznej to nie jest tak, że _ się na koń wsiędzie i jakoś to będzie _. To poważna praca – stworzenie struktur, wybranie liderów, którzy mogliby startować. Odpowiedź na to przyniesie czas.

A czy Palikot ma czas na budowanie struktur i wszystkiego tego co składa się na partię polityczną? Do wyborów parlamentarnych ma zaledwie rok.

Oczywiście, że ma czas. My dziewięć lat temu zbudowaliśmy Platformę. Coś o tym wiem, bo własnoręcznie ją tworzyłem, w ciągu sześciu, siedmiu miesięcy przed wyborami. I to się da zrobić. Nawet w polskich, tak bardzo spolaryzowanych, warunkach. Tylko wymaga to pewnej otwartości, wymaga pozyskania lokalnych liderów.

Jeśli miałbym wnioskować tylko po słowach Janusza Palikota z tej jego konferencji i zapowiedzi objeżdżenia regionów, to powiedziałbym, że myśli o tym trochę naiwnie. Tak się tego nie robi, szesnaście regionalnych spotkań nie jest sposobem na stworzenie partii politycznej.

To w takim razie, jako polityk, który ma doświadczenie w zakładaniu partii, co by Pan radził Palikotowi? Jakich błędów powinien unikać?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t112505.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/partia;palikota;koalicjantem;po;cicha;umowa,245,0,687605.html) Partia Palikota koalicjantem PO? "Cicha umowa"

Partia polityczna to przede wszystkim ludzie. To nawet nie są pieniądze, czy jakieś techniczne uwarunkowania. Najważniejsza rzecz, to odpowiedź na pytanie – kto będzie w tej partii. Palikot, no ok, ale kto poza nim? Kim będą liderzy, kto i z jakim bagażem doświadczeń będzie to środowisko tworzył?

Nie wiem czy Palikot ma zdolność przyciągnięcia dostatecznej ilości regionalnych liderów, którzy będą w stanie takie środowisko tworzyć. Oczywiście, życzę mu dobrze. Palikot jest sojusznikiem takich środowisk jak Stronnictwo Demokratyczne w złamaniu monopolu w Polsce. Bo uważam, że podobnie jak w gospodarce, tak i w polityce monopol jest zawsze demoralizujący i demobilizujący. I tak się też dzieje z Platformą, która bardzo odeszła od tego jaka była na początku.

**

Powiedział Pan, że Palikot jest sojusznikiem środowisk takich jak Stronnictwo Demokratyczne. Czy w takim razie ta współpraca będzie zacieśniona? Wspólne listy wyborcze, a może połączenie ugrupowań?**

O tym teraz za wcześnie jest mówić. Palikot jest w takim okresie rozruchowym i prawdopodobnie w okresie olbrzymiego zaufania do własnego potencjału.

Natomiast od współpracy nie odżegnuję się, ponieważ uważam, że bardzo wiele z tych rzeczy, o których rozmawialiśmy, a po części Janusz przedstawiał je na swoim wydarzeniu publicznym, to są rzeczy które nas łączą. Łączy nas także to, by nie było w Polsce monopolu. To jest dobra baza do współpracy, ale to jeszcze nie przesądza, że będziemy w koalicji, czy tego że będzie to współpraca formalna.

Ale na kongres Stronnictwa zamierza pan Palikota zaprosić?

Jak kongres zostanie zwołany na 15 stycznia, to Janusz Palikot będzie miał zaproszenie. Podobnie jak inni politycy, tacy jak Dariusz Rosati, Marek Borowski, którzy podzielają te poglądy i są jednocześnie przekonani, że polityka w Polsce nie skończyła się na podziale PO-PiS i że to nie wypełnia całej sceny politycznej.

Palikot odszedł już z Platformy, czy to początek lawiny odejść? Czy kolejni pójdą w jego ślady?

Do rozłamu wokół odejścia Palikota nie dojdzie, bo on w tej sprawie zrobił wszystkie możliwe błędy. Jednym z błędów było zniechęcanie posłów i innych działaczy Platformy Obywatelskiej do pójścia za nim. Mówił przecież, że to ma być partia zupełnie nowych ludzi. Tak się nie buduje zaufania. Sądzę, że wiele osób, które mają pewną życzliwość do poglądów przedstawianych przez Palikota, tak obrana droga zatrzymuje.

Natomiast wcześniej, czy później do rozpadu i kłopotów w Platformie dojdzie i sądzę, że będzie to przy pierwszym poważnym tąpnięciu notowań. To nie jest jakieś wróżenie z fusów, bo tak samo było z AWS czy SLD. Pierwsze poważne tąpnięcie, które sprawia że przyszły klub parlamentarny ma się zmniejszyć o jedną trzecią powoduje tak dużą nerwowość, że dochodzi do rozłamu w partii.

Jak ten rozłam przebiegnie? Po jakiej linii? Czy będzie tak, że Jarosław Gowin zabierze frakcję konserwatywną, a ktoś inny odejdzie z liberałami?

Tu już wymaga Pan scenariuszy, które nie są tylko wróżeniem, ale też musiałyby być deklaracją, tego co bym chciał żeby się stało. Ale ja im nie ułatwię sytuacji, w związku z czym nie podam scenariusza, który uważam za najbardziej prawdopodobny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t112219.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/na;partie;palikota;zaglosowaloby;4;proc;wyborcow,32,0,685600.html) Na partię Palikota zagłosowałoby 4 proc. wyborców Połowa ankietowanych nic nie wie o ruchu tworzonym przez polityka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t112154.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czas;na;nowoczesna;polske;palikota,213,0,685269.html) Czas na "Nowoczesną Polskę" Palikota Ruch ma walczyć między innymi o rozdział państwa od kościoła i równe pensje dla obu płci.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)