Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Porażka z PIT. Śmiały pomysł ministerstwa okazał się niewypałem

Porażka z PIT. Śmiały pomysł ministerstwa okazał się niewypałem

Statystyki pokazują, że wolimy samodzielnie i to poprzez internet składać deklarację PIT Fot. Andrzej Hulimka REPORTER
Statystyki pokazują, że wolimy samodzielnie i to poprzez internet składać deklarację PIT

Fiskus chciał ułatwić życie podatnikom, rozliczając PIT za nas. Prosił tylko o wypełnienie jednego wniosku. Rzecz w tym, że dołączono do niego 18 stron instrukcji. Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, z takiego rozwiązania skorzystało tylko ok. 35 tys. osób.

Już drugi rok z rządu mogliśmy poprosić fiskusa, aby pomógł nam rozliczyć się ze skarbówką poprzez złożenie dwustronicowego wniosku PIT-WZ. Miało być nowocześnie i szybko. Wszystko miało zająć nie więcej niż dwie-trzy minuty.

Według założeń w 2018 roku z takiego rozwiązania miało skorzystać 35 proc. podatników. Jednak dane pokazują, że do fiskusa wpłynęło dokładnie 34 559 wniosków, z czego w 3650 były błędy.

Dlaczego wolimy rozliczyć się samodzielnie i ignorujemy pomocną dłoń wyciągniętą do nas przez Ministerstwo Finansów? Jak zauważa główny ekonomista Plus Banku, Wiktor Wojciechowski, wszystko przez skomplikowane procedury.

Zobacz też: Numer telefonu to dane osobowe i można zażądać usunięcia ich z bazy danych

Instrukcja do wniosku, napisana językiem technicznym, w 2017 roku miała 79 stron, a później poprawiono ją do 80. W tym roku udało się ją zmniejszyć do 18 stron. Ale nadal - jak zauważa "Gazeta Wyborcza" - przeczytanie tylu nie pozwoli na wypełnienie wniosku w obiecywanych trzech minutach.

Co więcej, jak dodaje Wiktor Wojciechowski, wniosek można złożyć najpóźniej do połowy kwietnia, a bardzo wielu Polaków dopiero wtedy zaczyna myśleć o rocznym rozliczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pit, urząd skarbowy, rozliczanie
pit
Czytaj także
Polecane galerie
wioletka1a
2018-05-28 10:20
Mój syn poszedł do więzienia w kwietniu i nie zdazyl się rozliczyć z pit 11 ,czy poniesie kare
ZORRO
2018-05-26 18:44
JAKIE MINISTERSTWO TAKA AMUNICJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
As.
2018-05-26 18:28
Aby wypełnić pit roczny trzeba mieć podstawy wiedzy ekonomicznej a to polityków bardzo boli bo ludzie myślący kitów wciskanych przez rząd nie kupują , ciemnym ludkiem łatwiej rządzić.
Pokaż wszystkie komentarze (12)