Notowania

pit
25-05-2018 (07:57)

Porażka z PIT. Śmiały pomysł ministerstwa okazał się niewypałem

Miliony osób miało skorzystać z możliwości rozliczenia deklaracji PIT przez urząd skarbowy. Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza” na takie rozwiązanie zdecydowało się niewielu z nas, bo do ministerstwa wpłynęło ok 35 tys. wniosków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka REPORTER)
Statystyki pokazują, że wolimy samodzielnie i to poprzez internet składać deklarację PIT

Fiskus chciał ułatwić życie podatnikom, rozliczając PIT za nas. Prosił tylko o wypełnienie jednego wniosku. Rzecz w tym, że dołączono do niego 18 stron instrukcji. Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, z takiego rozwiązania skorzystało tylko ok. 35 tys. osób.

Już drugi rok z rządu mogliśmy poprosić fiskusa, aby pomógł nam rozliczyć się ze skarbówką poprzez złożenie dwustronicowego wniosku PIT-WZ. Miało być nowocześnie i szybko. Wszystko miało zająć nie więcej niż dwie-trzy minuty.

Według założeń w 2018 roku z takiego rozwiązania miało skorzystać 35 proc. podatników. Jednak dane pokazują, że do fiskusa wpłynęło dokładnie 34 559 wniosków, z czego w 3650 były błędy.

Dlaczego wolimy rozliczyć się samodzielnie i ignorujemy pomocną dłoń wyciągniętą do nas przez Ministerstwo Finansów? Jak zauważa główny ekonomista Plus Banku, Wiktor Wojciechowski, wszystko przez skomplikowane procedury.

Zobacz też: * *Numer telefonu to dane osobowe i można zażądać usunięcia ich z bazy danych

Instrukcja do wniosku, napisana językiem technicznym, w 2017 roku miała 79 stron, a później poprawiono ją do 80. W tym roku udało się ją zmniejszyć do 18 stron. Ale nadal - jak zauważa "Gazeta Wyborcza" - przeczytanie tylu nie pozwoli na wypełnienie wniosku w obiecywanych trzech minutach.

Co więcej, jak dodaje Wiktor Wojciechowski, wniosek można złożyć najpóźniej do połowy kwietnia, a bardzo wielu Polaków dopiero wtedy zaczyna myśleć o rocznym rozliczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: pit, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-05-2018

emilKorzystanie z rozliczenia przez fiskus jest dobrowolne tak jak kuPOwanie cytowanej tu antyPOlskiej Gazety Wyborczej. Różnica w tym, że każdy musi … Czytaj całość

25-05-2018

wojtekJakubie Jusiński, "Już drugi rok z rządu"? Czego chcesz od rządu "dobrej zmiany"? Kogo masz na myśli, kto nie może już drugi rok … Czytaj całość

25-05-2018

KrzysJa skorzystałem z tej drogi. PIT wyliczył urząd i był to najszybszy PIT w życiu. Teraz tylko tak będę się rozliczał.

Rozwiń komentarze (12)

Wybrane dla Ciebie