Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PJN złoży skargę do RPO. Były naciski na kandydatów partii

0
Podziel się

Potencjalnym kandydatom PJN grozili przełożeni powiązani z PO i PiS.

PJN złoży skargę do RPO. Były naciski na kandydatów partii
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEiSgjYl

Szef PJN Paweł Kowal zapowiedział, że skieruje do Rzecznika Praw Obywatelskich skargę w związku z przypadkami nacisków na kandydatów jego partii i prób uniemożliwienia im startu w wyborach do parlamentu. Według niego, nacisków dopuszczały się w różnym stopniu obie duże partie.

- _ Mam kontakt z panią Rzecznik Praw Obywatelskich, ustaliliśmy procedurę, w jakiej złożę skargę do biura RPO. Przynajmniej na te najbardziej drastyczne przykłady naciskania na naszych kandydatów, czy próby uniemożliwienia im startu. Ustaliliśmy, że ta procedura skargi będzie najbardziej odpowiednia _ - powiedział w Łodzi na spotkaniu z dziennikarzami Paweł Kowal.

Podkreślił, że nie chciał z tej sprawy robić sensacji i nie będzie podawał szczegółów. - _ Nazwiska osób, które były przedmiotem nacisków, przygotowując się do kampanii wyborczej i w kilku przypadkach musiały się wycofać, nie mogły startować z naszych list, ponieważ grożono im, że stracą pracę albo, że ich bliscy stracą pracę, zostaną podane do wiadomości RPO. Tak, żeby to postępowanie mogło być toczone w taki sposób, żeby uchronić te osoby od ewentualnych dalszych nacisków _ - dodał lider PJN.

bEiSgjYn

- _ Myślę, że u nas mniej więcej na co drugiej liście była podobna sytuacja _ - dodał. Według niego sytuacje te dotyczyły głównie samorządów. - _ Przełożeni w samorządzie sugerowali, że ten samorząd jest związany z jakąś jedną partią polityczną, zatem nie powinny osoby związane z tą kastą urzędniczą w jakikolwiek sposób angażować się na innych listach _ - dodał.

ZOBACZ CO PARTIE CHCĄ ZMIENIĆ PO WYBORACH

Znamy gospodarcze pomysły wszystkich ugrupowańZapowiedział przygotowanie szczegółowego raportu na temat skali tego zjawiska. Jego zdaniem nie są to zawsze ewidentne sprawy. Jak przyznał, kilka przypadków było ewidentnych i o nich powiedział RPO, a w wielu przypadkach były to _ miękkie _ sytuacje np.: w jednym z dużych miast na północy Polski ktoś mówił, że chętny do kandydowania z list PJN może mieć kłopoty z habilitacją. Padały też argumenty - jak mówił Kowal - że np. żony mogą stracić pracę w szkole.

bEiSgjYt

Pytany czy może powiedzieć wprost, że chodzi w tym przypadku o naciski ze strony osób związanych z PO i PiS, odparł, że można potraktować tę sprawę sensacyjnie albo poważnie. - _ Jeśli poważnie, to wszystkie informacje, które są potrzebne do tego, żeby zbadać te kwestie przekażę RPO. W tym najbardziej drastycznym przypadku, mówimy o PO, ale przyznaję, że te naciski w różny sposób pochodziły z tych dwóch partii _ - powiedział Kowal.

Dzisiaj rano Paweł Kowal mówił w RMF FM, że wielu kandydatów PJN było zastraszanych przez jedną i drugą partię, grożono im. Szef PJN zapewniał, że ma nazwiska tych, którzy zastraszali, ale najpierw poda je Rzecznikowi Praw Obywatelskich i jest gotów powiadomić prokuraturę.

Inne wiadomości o PJN czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t90818.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pjn;postuluje;szybsze;decyzje;sadow;gospodarczych,245,0,905461.html) Nowy spot PJN: "Wyrok do trumny" Marek Migalski, wiceprezes PJN, twierdzi, że średni czas oczekiwania na wyrok sądu gospodarczego to prawie 900 dni. - _ Wiele firm upada, nim doczeka wyroku _ - mówi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t130681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pjn;chce;zwiekszenia;unijnych;doplat;dla;rolnikow,206,0,904654.html) "Te pieniądze są Polsce niezbędnie potrzebne" _ Musimy mieć pieniądze na rozwój terenów wiejskich, rozwój przedsiębiorczości wiejskiej, która musi funkcjonować, tak jak w Europie Zachodniej _ - mówiła Elżbieta Jakubiak z PJN.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t79467.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/apel;pjn;chca;wiedziec;co;bedzie;z;podatkami,82,0,903506.html) Chcą jednoznacznej deklaracji od PO i PiS PJN krytykuje obie partie za niejasne stanowisko w tej sprawie podatków.
bEiSgjYO
kraj
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)