Notowania

paweł kowal
08.09.2011 15:12

PJN złoży skargę do RPO. Były naciski na kandydatów partii

Potencjalnym kandydatom PJN grozili przełożeni powiązani z PO i PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef PJN Paweł Kowal zapowiedział, że skieruje do Rzecznika Praw Obywatelskich skargę w związku z przypadkami nacisków na kandydatów jego partii i prób uniemożliwienia im startu w wyborach do parlamentu. Według niego, nacisków dopuszczały się w różnym stopniu obie duże partie.

- _ Mam kontakt z panią Rzecznik Praw Obywatelskich, ustaliliśmy procedurę, w jakiej złożę skargę do biura RPO. Przynajmniej na te najbardziej drastyczne przykłady naciskania na naszych kandydatów, czy próby uniemożliwienia im startu. Ustaliliśmy, że ta procedura skargi będzie najbardziej odpowiednia _ - powiedział w Łodzi na spotkaniu z dziennikarzami Paweł Kowal.

Podkreślił, że nie chciał z tej sprawy robić sensacji i nie będzie podawał szczegółów. - _ Nazwiska osób, które były przedmiotem nacisków, przygotowując się do kampanii wyborczej i w kilku przypadkach musiały się wycofać, nie mogły startować z naszych list, ponieważ grożono im, że stracą pracę albo, że ich bliscy stracą pracę, zostaną podane do wiadomości RPO. Tak, żeby to postępowanie mogło być toczone w taki sposób, żeby uchronić te osoby od ewentualnych dalszych nacisków _ - dodał lider PJN.

- _ Myślę, że u nas mniej więcej na co drugiej liście była podobna sytuacja _ - dodał. Według niego sytuacje te dotyczyły głównie samorządów. - _ Przełożeni w samorządzie sugerowali, że ten samorząd jest związany z jakąś jedną partią polityczną, zatem nie powinny osoby związane z tą kastą urzędniczą w jakikolwiek sposób angażować się na innych listach _ - dodał.

*ZOBACZ CO PARTIE CHCĄ ZMIENIĆ PO WYBORACH *

Znamy gospodarcze pomysły wszystkich ugrupowańZapowiedział przygotowanie szczegółowego raportu na temat skali tego zjawiska. Jego zdaniem nie są to zawsze ewidentne sprawy. Jak przyznał, kilka przypadków było ewidentnych i o nich powiedział RPO, a w wielu przypadkach były to _ miękkie _ sytuacje np.: w jednym z dużych miast na północy Polski ktoś mówił, że chętny do kandydowania z list PJN może mieć kłopoty z habilitacją. Padały też argumenty - jak mówił Kowal - że np. żony mogą stracić pracę w szkole.

Pytany czy może powiedzieć wprost, że chodzi w tym przypadku o naciski ze strony osób związanych z PO i PiS, odparł, że można potraktować tę sprawę sensacyjnie albo poważnie. - _ Jeśli poważnie, to wszystkie informacje, które są potrzebne do tego, żeby zbadać te kwestie przekażę RPO. W tym najbardziej drastycznym przypadku, mówimy o PO, ale przyznaję, że te naciski w różny sposób pochodziły z tych dwóch partii _ - powiedział Kowal.

Dzisiaj rano Paweł Kowal mówił w RMF FM, że wielu kandydatów PJN było zastraszanych przez jedną i drugą partię, grożono im. Szef PJN zapewniał, że ma nazwiska tych, którzy zastraszali, ale najpierw poda je Rzecznikowi Praw Obywatelskich i jest gotów powiadomić prokuraturę.

Inne wiadomości o PJN czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t90818.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pjn;postuluje;szybsze;decyzje;sadow;gospodarczych,245,0,905461.html) Nowy spot PJN: "Wyrok do trumny" Marek Migalski, wiceprezes PJN, twierdzi, że średni czas oczekiwania na wyrok sądu gospodarczego to prawie 900 dni. - _ Wiele firm upada, nim doczeka wyroku _ - mówi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t130681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pjn;chce;zwiekszenia;unijnych;doplat;dla;rolnikow,206,0,904654.html) "Te pieniądze są Polsce niezbędnie potrzebne" _ Musimy mieć pieniądze na rozwój terenów wiejskich, rozwój przedsiębiorczości wiejskiej, która musi funkcjonować, tak jak w Europie Zachodniej _ - mówiła Elżbieta Jakubiak z PJN.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t79467.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/apel;pjn;chca;wiedziec;co;bedzie;z;podatkami,82,0,903506.html) Chcą jednoznacznej deklaracji od PO i PiS PJN krytykuje obie partie za niejasne stanowisko w tej sprawie podatków.
Tagi: paweł kowal, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz