Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Chiny tracą cierpliwość do Korei Północnej. Zapowiadają ograniczenie handlu

55
Podziel się:

Chińskie ministerstwo handlu oświadczyło w poniedziałek, że zakazuje od wtorku importu węgla, rudy żelaza, ołowiu oraz owoców morza z Korei Północnej. W ten sposób Pekin realizuje postanowienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec Pjongjangu.

Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej
Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej (PAP/EPA/KCNA / HANDOUT)

Zgodnie z przyjętą na początku sierpnia rezolucją RB ONZ o sankcjach nakładanych na Koreę Północną państwa mają 30 dni na implementacje postanowień tego dokumentu.

Jak zaznacza agencja AP, Chiny, które długo broniły Korei Północnej, są coraz bardziej sfrustrowane polityką tego kraju i poparły sankcje ONZ. Chińscy przywódcy sprzeciwiają się jednak całkowitemu wstrzymaniu handlu z reżimem w Pjongjangu. Ich zdaniem mogłoby to doprowadzić do powszechnego głodu w Korei Północnej.

Zobacz także: Zobacz też: Historia programu nuklearnego komunistycznej Korei Północnej

Chiny przestały importować północnokoreański węgiel w lutym, ale handel między państwami rośnie. Spotyka się to z krytyką prezydenta USA Donalda Trumpa, który oskarża władze w Pekinie o niewystarczającą gospodarczą presję na Koreę Północną w celu zablokowania rozwoju jego programu nuklearnego i rakietowego.

Północnokoreański import chińskich produktów wzrósł o 36,7 proc. w pierwszym półroczu 2017 r. w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2016 r. W tym samym okresie chiński import z Korei Płn. spadł o 7,6 proc. Chiny to największy partner handlowy izolowanej gospodarczo Korei Północnej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ 5 sierpnia jednomyślnie uchwaliła rezolucję o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną w związku z przeprowadzoną przez Pjongjang próbą międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Przygotowana przez USA rezolucja przewiduje ograniczenie północnokoreańskich dochodów z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią.

Embargo na handel obejmować ma węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza. Rezolucja zakazuje również zatrudniania nowych pracowników z Korei Północnej w innych krajach, zakładania nowych spółek joint venture z udziałem podmiotów północnokoreańskich oraz inwestowania w istniejące już spółki tego typu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
P00
5 lata temu
Nie dodano oczywiscie , ze stalo sie to po tym jak Trump wywarl presje na Chinach odnosnie egzekwowania prawa patentowego..ale dla rusofilow to nie wazne
takjest
5 lata temu
czyli ceny elektroniki - w górę, ich zakichane embarga
Baca
5 lata temu
Chiny nie jak Ameryka dadzą sobie z Koreańcami rade inie będa trzęśli portkami jak Jankesi.Co prowadzą polityke chciała bym a boje sie.
opal
5 lata temu
To się w miarę łatwo czyta o sankcjach za karę i swobodnie popiera (albo nie), ALE za konsekwencjami takiej decyzji stoją ludzie. Ten naród już głoduje od lat, że pominę reżim i strach, w którym wszyscy żyją. Chiny także nie przejmują się zbytnio swoimi obywatelami. Tym bardziej Koreańczykami. A Trump nigdy nie był głodny i nie posądzam go o empatię, by zrozumiał jak to jest 'nie mieć'. Oczywiście, nadrzędne jest powstrzymanie tego szaleńca Kima, ale nie kosztem nieustannie tresowanych w pokorze i sztucznym entuzjazmie, chudzieńkich, niedożywionych permanentnie ludzi. Przecież muszą być inne sposoby wywarcia presji...
TAK SOBIE MYŚ...
5 lata temu
TO ZNACZY --WSZYSCY MAJĄ SZCZEKAĆ JAK USRAŃCY KAŻĄ ICH NIE DOTYCZY PRZESTRZEGANIE EMBARGA SPRZEDAJĄ KOMU CHCĄ I ILE CHCĄ. A ICH MOTTO TO PRZYJACIEL MOJEGO WROGA JEST TEŻ MOIM WROGIEM
...
Następna strona