Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PKB całej Polski jest mniejszy niż PKB Manhattanu, uważa ekspert

PKB całej Polski jest mniejszy niż PKB Manhattanu, uważa ekspert

Manhattan liczy zaledwie 60 km kw. Ale generuje większe PKB niż kraj o powierzchni 312 tys. km kw. Fot. DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0/wikimedia
Manhattan liczy zaledwie 60 km kw. Ale generuje większe PKB niż kraj o powierzchni 312 tys. km kw.

Manhattan to jedna z pięciu dzielnic Nowego Jorku. Jednak mieści się tam potężna giełda i siedziby wielkich korporacji. Gdyby to miejsce było osobnym krajem, to jego PKB byłoby wyższe niż całej Polski. Ale eksperci mają dla nas pocieszenie - PKB Warszawy wynosi tyle, co całej Birmy.

- PKB Manhattanu, czyli centralnej dzielnicy Nowego Jorku, może przekraczać nawet 900 mld dol. Dla porównania, PKB całej Polski wynosi niecałe 2 biliony złotych, czyli około 540 mld dol. - uważa Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Czytaj też: Auto dostawcze na minuty. CityBee wjeżdża do Warszawy z nową ofertą

30 tys. Hindusów czeka na wjazd do Polski. "Chcemy dać pracę Polakom" - odpowiada minister. zobacz wideo:


 

W tej dzielnicy, uważanej za serce Nowego Jorku, mieszka około 1,66 mln osób. Jednak dużo więcej osób, bo aż 2,45 mln, na co dzień tam pracuje. I nic w tym dziwnego, w końcu imponujące wieżowce Manhattanu mieszczą siedziby najważniejszych światowych korporacji z tak dochodowych sektorów, jak finanse i bankowość, ubezpieczenia czy rozrywka. - Suma rocznych wypłat zatrudnionych na Manhattanie to prawie 400 mld dol - mówi Lipka.

Zatem niewielka dzielnica, która liczy zaledwie 60 km kwadratowych, wytwarza więcej dóbr oraz usług niż 38-milionowy kraj, którego powierzchnia przekracza 312 tys. km kw. Ekspert z Cinkciarz.pl ma dla nas jednak odrobinę pocieszenia. - PKB Warszawy wynosi mniej więcej tyle co Birmy, a zatem 66 mld dol. - mówi Marcin Lipka.

Czytaj też: Mastercard: Zagraniczni turyści wydadzą w Warszawie ponad 3 mld zł w 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

warszawa, Polska, pkb, nowy jork
pkb
Czytaj także
Polecane galerie
ala
2018-10-09 13:45
Autor zapomniał dodać że na PKB Manhattanu zapitala kilkadziesiąt milionów ludzi rozsianych po różnych zakładach przymusowej pracy na całym świecie. Te pierdoły są takie same jak np. pokazywanie szefa Tesli czy Amazona, wszyscy pieją jacy to wizjonerzy i marzyciele ale nikt nie wspomina że ich bogactwo zbudowane jest na wyzysku tysięcy ludzi. My Polacy przynajmniej sami wypracowujemy swoje PKB.
ola
2018-10-09 02:55
Ja bym porównał PKB Polski do PKB Konga albo poziomu inteligencji autora artykułu. Wtedy PKB Polski będzie wyższe.
edek
2018-10-09 02:53
Fiat 126p i Lamborghini to samochody. Fiat jest trochę wolniejszy a zatem a zatem trzeba kupić Lamborghini biorąc kredyt w amerykańskim lub niemieckim banku.
Pokaż wszystkie komentarze (18)