Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB Polski. Tyle wyniesie w przyszłym roku

0
Podziel się:

Jednak w przyszłym roku możemy stracić koszulkę lidera. Zobacz, kto nas wyprzedzi.

PKB Polski. Tyle wyniesie w przyszłym roku
(Andreas Karelias/Dreamstime)
bFezSSqd

Analitycy Ministerstwa Gospodarki podtrzymują, że w 2012 r. wzrost gospodarczy w ujęciu rocznym będzie na poziomie 3 proc. PKB.

Po publikacji serii danych makroekonomicznych po maju tego roku podtrzymują też, że produkcja przemysłowa wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych powinien ukształtować się na poziomie 3,7 proc. W ich ocenie stopa bezrobocia w grudniu wyniesie 12,5 proc.

Według ostatnich danych GUS stopa bezrobocia w maju spadła do 12,6 proc. wobec 12,9 proc. w kwietniu, a sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 7,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,9 proc.

bFezSSqf

Eksperci Banku Światowego twierdzą, że polska gospodarka w tym roku ma się zwiększyć o 2,9 proc. To najlepszy wynik wśród krajów naszego regionu. Za nami znalazły się m.in.: Litwa (2,3 proc.), Łotwa (2,3 proc.) oraz Słowacja (2,1 proc.). Najgorsze wyniki wśród wschodzących gospodarek Europy zanotują: Słowenia (minus 1,2 proc.), Chorwacja (minus 1,0 proc.), Węgry (minus 0,4 proc.), a nawet Czechy, gdzie BŚ przewiduje stagnację.

W 2013 roku polska gospodarka przyśpieszy zdaniem BŚ do 3,2 proc., ale nie będzie to najlepszy rezultat w regionie. Wyższą dynamikę ma zanotować Litwa, której gospodarka wzrośnie o 3,5 proc., a po piętach będzie nam deptać Słowacja ze wzrostem PKB na poziomie 3,1 proc. oraz Estonia, która ma się rozwijać w 3-procentowym tempie.

Eksperci BŚ podkreślają, że prognozy dla wschodzących gospodarek UE są obarczone znacznymi ryzykami, ale nie dotyczy to m.in. Polski.

- _ Oczekujemy, że dojdzie do stabilizacji zewnętrznej i wzrost gospodarki w Polsce umocni się w przyszłym roku do 3,2 proc. w przypadku Polski cały czas jesteśmy optymistyczni, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy i uważamy, że są takie czynniki, które powodują, że polska gospodarka będzie w mniejszym stopniu niż inne kraje dotknięta tym, co się dzieje na zewnątrz _ - stwierdziła ekonomista BŚ na Polskę Ewa Korczyc.

bFezSSql
Czytaj więcej w Money.pl
Dobre dane z rynku pracy. Będzie lepiej Bezrobocie powoli, ale spada. Dużo dochodowych, choć tymczasowych miejsc pracy, dało nam Euro 2012.
727 mln zł na wsparcie inwestycji Rząd liczy, że dzięki przyjętemu dziś programowi powstaną 32 tys. nowe miejsca pracy.
Mają propozycję dla młodych. Sprawdzi się? Posłowie PiS zarzucają rządowi, że nie działa na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy.
bFezSSqG
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)