Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB w Polsce będzie wyższe. Przynajmniej według banku

0
Podziel się:

Spadek inwestycji publicznych po Euro 2012 odbije się negatywnie na tempie wzrostu.

PKB w Polsce będzie wyższe. Przynajmniej według banku
(Reporter Poland)

Podwyższenie prognozy wzrostu PKB dla Polski przez bank JP Morgan to znakomita wiadomość dla naszego kraju - uważa wiceminister finansów Maria Orłowska._ _

_ - Jest za wcześnie, aby można było mówić o podwyższeniu prognozy wzrostu PKB na ten rok. Podwyższenie prognozy przez JP Morgan potwierdza słuszność naszych ostrożnych prognoz i reform zapowiedzianych w expose premiera _ - powiedziała Orłowska.

Rząd w ustawie budżetowej na 2012 r. prognozuje, że polska gospodarka w tym roku urośnie o 2,5 proc. Bank JP Morgan wstępnie podwyższył prognozę PKB dla Polski za I kwartał 2012 r. do 2,75 proc. z 2,0 proc. rok do roku, zaś średnioroczną za ten rok do 3,0 proc. z 2,7 proc. Odsunął spodziewaną redukcję stóp procentowych z czerwca br. na III kwartał.

_ W oparciu o aktywność gospodarki i poziom zamówień w styczniu, a także przeglądy kondycji gospodarki z lutego, sądzimy, że wyniki za I kwartał będą lepsze niż zakładaliśmy _ - napisali analitycy. Nie wykluczają dostrojenia prognoz po ogłoszeniu 1 marca danych PKB za IV kwartał 2011 r. i wskaźnika logistyki przemysłu (PMI).

_ Tempo wzrostu wyhamuje w II kw. br. w reakcji na osłabienie zagranicznego popytu (JP Morgan przewiduje stagnację w Niemczech w II kw. br.) i fiskalne zacieśnienie rządu. Spadek inwestycji publicznych po Euro 2012 także odbije się negatywnie na tempie wzrostu. Dopiero się okaże, w jakim stopniu inwestycje prywatne wyrównają go _ - zaznaczyli.

_ Polska gospodarka nie wytraci dynamiki od razu. Ponieważ dane o jej kondycji będą dostępne z opóźnieniem, to nie zanosi się na to, by RPP mogła obniżyć podstawowe stopy procentowe wcześniej niż w III kw. br. _ - twierdzą analitycy banku. Uprzednio JP Morgan spodziewał się ich obniżki w czerwcu. Nowa prognoza przewiduje, że nastąpią nie tylko później, ale także i to, że ich zakres będzie mniejszy (50 pb do końca 2012 r., a nie jak zakładał wcześniej 75 pb).

Więcej o PKB w Polsce czytaj w Money.pl
Rząd optymistycznie o PKB. Nie spodziewa się... Ministerstwo Gospodarki nie spodziewa się znacznego spowolnienia gospodarczego w tym roku.
Światowy bank o Polsce. Wzrost PKB zagrożony Zdaniem banku inwestycyjnego, ryzyka do tej prognozy wydają się poważne.
Amerykański bank podniósł prognozy dla Polski Zaznacza jednak, że sytuacja może pogorszyć się w drugim kwartale.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)