Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB w Polsce. Gospodarka wychodzi z kryzysu?

0
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o polskim PKB.

PKB w Polsce. Gospodarka wychodzi z kryzysu?
(endostock - Fotolia.com)

Produkt Krajowy Brutto w Polsce w drugim kwartale tego roku wzrósł w ujęciu rocznym o 0,8 procent - podał przed chwilą Główny Urząd Statystyczny.

Dane są zgodne z zaprezentowanymi przed dwoma tygodniami. We _ wstępnym odczycie _ GUS podał, że wzrost gospodarczy w okresie od kwietnia do czerwca sięgnął właśnie 0,8 procent.

Zobacz, jak kształtowała się dynamika PKB w ostatnich 3 latach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wynik jest jednak sporo lepszy niż w poprzednim okresie. Produkt Krajowy Brutto w Polsce w pierwszym kwartale tego roku wzrósł bowiem w ujęciu rocznym o 0,5 procent.

Jak zauważa Główny Ekonomista X-Trade Brokers, dr Przemysław Kwiecień: _ Dynamika eksportu wyniosła aż 5,1 proc. rok do roku, podczas gdy import nadal spadał w ujęciu rocznym. Konsumpcja prywatna nadal była słaba, podratował ją sektor rządowy. Wzrost byłby zdecydowanie szybszy gdyby nie bardzo duży spadek zapasów. Należy to jednak uznać za czynnik jednorazowy, a ostatnie przyspieszenie produkcji oznacza, że firmy mogą już zapasy odbudowywać. To sprawia, że nasza prognoza wzrostu na poziomie 1,5 proc. dla drugiej połowy roku jest jak najbardziej realna _.

Czytaj więcej w Money.pl
Gospodarka wychodzi z kryzysu. Dobre dane PKB Suma wartości wyprodukowanych dóbr i usług w gospodarce wzrosła o 0,8 procent.
Zaskakujące dane z gospodarki. PKB w Polsce... Główny Urząd Statystyczny zrewidował swoje wstępne szacunki z połowy maja.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)