Notowania

dane o pkb
24.01.2012 13:45

PKB wzrośnie. Dzięki środkom z UE

Różnice między Polską a innymi krajami Polski będą coraz mniejsze. Szykuje nam się wzrost PKB i spadek bezrobocia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Waldo Jaquith/CC/Flickr)

Polskie PKB w 2015 roku może wzrosnąć o dodatkowe 5,7-7,4 procent - wynika z badań opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W 2015 r. PKB na mieszkańca może sięgnąć 69 procent średniej unijnej. Teraz jest to około 63 procent.

Wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda wyjaśnił na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami, że w badaniach przeprowadzonych na zamówienie resortu przez trzy niezależne instytucje, przeanalizowano trzy różne modele gospodarki w odniesieniu do tego, jak rozwijałaby się polska gospodarka bez żadnego udziału funduszy europejskich. Analizą objęto lata 2004-2015.

_ - Wyniki badań mówią o jednoznacznie dobrym wpływie polityki spójności na polską gospodarkę _ - zaznaczył wiceminister. Dodał, że gdyby nie fundusze unijne kierowane do Polski w ramach polityki spójności, w zeszłym roku tempo wzrostu PKB byłoby niższe o ok. 0,6-0,8 punktów procentowych. Jak wyliczono w badaniach, w 2015 r. realizacja polityki spójności spowoduje, że poziom PKB będzie wyższy o dodatkowe 5,7-7,4 procent.

Jak przypomniał Niezgoda, na 2015 r. przypada ostatni rok wydawania pieniędzy unijnych z perspektywy na lata 2007-2013. Oznacza to, że poziom wydatków będzie niski, za to duże kwoty napłyną do polskiego budżetu z Brukseli, która będzie refundowała poniesione przez Polskę wydatki.

_ - W tym roku poziom wydatków krajowych i refundacji z Brukseli będzie wyrównany, ale w następnych latach refundacja będzie już o wiele wyższa, co będzie miało pozytywny wpływ na budżet _ - powiedział wiceminister.

Przedstawiciele resortu zwracają uwagę, że przyspieszenie tempa wzrostu PKB przyczynia się do zmniejszenia różnic rozwojowych między Polską a bogatszymi krajami Unii.

Jak wynika z opublikowanych dzisiaj badań, fundusze unijne przyczyniły się do zmniejszenia różnicy w poziomie PKB na mieszkańca Polski w stosunku do średniej unijnej o 1,6-3,4 punktów procentowych w 2011 roku. W 2015 r. ta różnica ma być mniejsza o ok. 3,1-4,8 punktów procentowych. Dzięki temu PKB na mieszkańca w Polsce ma wynosić około 69 procent średniej unijnej. Według danych Eurostatu, PKB na mieszkańca Polski liczony według siły nabywczej wynosi około 63 procent.

Zdaniem autorów badań, pozytywny wpływ polityki spójności na rynek pracy był widoczny już w latach 2004-2011, ale największych efektów należy się spodziewać dopiero w latach 2013-2015. Wówczas dzięki funduszom unijnym wskaźnik zatrudnienia ma wzrosnąć o ok. 1,4 punktu procentowego, a stopa bezrobocia ma spaść o 2 punkty procentowe.

Autorzy opracowania zwracają uwagę na ogromny wpływ środków europejskich na poziom inwestycji - według ich szacunków nakłady brutto na środki trwałe były o 17,1-32,4 procent większe, niż byłyby bez pieniędzy z Unii. W ciągu dwóch następnych lat wpływ ten ma być jeszcze wyższy - od 18 procent do 35,4 procent.

Więcej o polskiej gospodarce czytaj w Money.pl
Szef NBP ujawnia, co czeka nas w przyszłym roku Recesja? Marek Belka uważa, że nasza gospodarka i złoty....
Rząd przyznaje, że z polską gospodarką.... Resort finansów komentuje dane za trzeci kwartał tego roku.
Znów złe prognozy. Kryzys w Polsce się pogłębia Polską gospodarkę czeka w 2012 roku spowolnienie. Kryzys się pogłębia.
Tagi: dane o pkb, pkb, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz