Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PKB zwalnia. Tego spodziewają się analitycy

PKB zwalnia. Tego spodziewają się analitycy

Fot. Stangot/Dreamstime

Wzrost gospodarczy wyniósł w II kwartale 2011 r. około 4,2 proc. w ujęciu rocznym, czyli o 0,2 pkt proc. mniej niż kwartał wcześniej - uważają analitycy ankietowani przez agencję ISB.

Utrzymanie nadal bardzo dobrego, powyżej 4-proc. wyniku to efekt kontynuacji osłabienia dynamiki popytu krajowego oraz nieco wyższej ujemnej kontrybucji eksportu netto. Lekko mogła także wyhamować dynamika inwestycji.

W drugą, pozytywną stronę zadziałał natomiast lekki wzrost dynamiki konsumpcji prywatnej wynikający z poprawy sytuacji na rynku pracy. Prawdopodobnie wzrosła także dynamika spożycia publicznego.

Trzynastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekuje, że PKB zwiększył się w II kwartale 2011 roku o 4,2 proc. Prognozy mieszczą się w dość szerokim przedziale od 3,8 proc. do 4,5 proc. przy średniej na poziomie 4,18 proc.

KALKULATOR PŁAC
Typ umowy:
Miesięczne zarobki:
Miesięczne zarobki:

W całym 2010 roku PKB zwiększył się o 3,8 proc., a w I kwartale 2011 r. wzrost wyniósł 4,4 proc.

Pod koniec lipca wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Halina Dmochowska powiedziała, że tempo wzrostu PKB w I połowie 2011 r. wyniesie nieco powyżej 4 proc. w ujęciu rocznym, przy czym w II kwartale nieznacznie spowolni.

- Według obecnie dostępnych, ale niepełnych danych wzrost w drugim kwartale będzie troszkę wolniejszy niż w kwartale pierwszym, ale wynik lekko powyżej 4,0 proc. w pierwszym półroczu wydaje się niezagrożony - oszacowała Dmochowska.

Na drugiej stronie czytaj o tym, jakiego wzrostu PKB spodziewa się resort gospodarki

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
inwestycje, produkcja, pkb, gospodarka
ISB
Czytaj także
Polecane galerie