Notowania

oze
22.03.2018 11:00

PKN Orlen chce stawiać wiatraki na morzu. To może być olbrzymi krok dla OZE w Polsce

Największy producent paliw w Polsce przygotowuje się do inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Na Bałtyku mają stanąć wiatraki, których łączna moc wyniesie około 1200 MW. To jedna piąta obecnie działających w Polsce wiatraków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kim Hansen/wikimedia (CC BY-SA 3.0))
Orlen szykuje się do stawiania wiatraków na Bałtyku

PKN Orlen ogłosił postępowanie przetargowe. Chce w ten sposób kupić wstępną koncepcję techniczną, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W ramach posiadanej koncesji maksymalna moc farm to 1 200 MW.

Dla porównania na koniec ubiegłego roku wszystkie wiatraki w Polsce dysponowały mocą zainstalowaną 5 858 MW, a wszystkie źródła OZE - 8 564 MW.

Zobacz też: Paliwowa fuzja. "Orlen z Lotosem będzie i tak mikrusem"

- Zainicjowanie projektu w zakresie farm wiatrowych jest zgodne zarówno z naszymi założeniami strategicznymi, jak też planami rozwoju polskiej gospodarki w kierunku rozwiązań niskoemisyjnych. Liczymy na duże zainteresowanie w ramach postępowania przetargowego ze strony rodzimych kontrahentów - powiedział Marcin Wasilewski, dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. energetyki.

Koncepcja techniczna bałtyckiej elektrowni Orlenu ma obejmować m.in. budowę infrastruktury technicznej, pomiarowo-badawczej i serwisowej związanej z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym, podano w komunikacie.

Po otrzymaniu ofert i wyborze oferenta, spółka podpisze umowę na opracowanie wstępnej koncepcji zespołu morskich farm wiatrowych.

Orlen zaczyna się liczyć w polskiej energetyce

To nie byłaby pierwsza duża inwestycja Orlenu w energetykę. W połowie ub. roku oddano do użytku elektrociepłownię gazową we Włocławku o mocy 463 MWe na potrzeby włocławskiej spółki Anwil z grupy PKN Orlen. Łączne nakłady inwestycyjne poniesione przez spółkę na realizację tego projektu wyniosły ok. 1,4 mld zł, a budowa trwała cztery lata.

PKN Orlen szykuje do uruchomienia swoją największą instalację energetyczną - blok gazowy o mocy 596 MWe w Płocku, który kosztował łącznie 1,65 mld zł.

Po oddaniu go do użytku, PKN Orlen będzie produkować ok. 7 TWh, co stanowi 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Co więcej, minister Tchórzewski podał miesiąc temu, że Orlen rozmawiał z władzami firmy PGE EJ1, przygotowującej budowę elektrowni atomowej i niewykluczone, że będzie się angażować w ten projekt.

Tagi: oze, energetyka, pkn, pkn orlen, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2018

franekMyslalem ze chodzi o gigantyczny pomnik jarkapolskezbaw na wejsciu do portu gdanskiego.stalby na drabince bo statki moglyby sie nie zmiescic … Czytaj całość

23-03-2018

mmmnie zgadzam się. jak tylko to uruchomią, to od razu zrobiom się wielkie fale na Bałtyku od tych wiatraków. wiem, bo koło domu mam taki wiatrak. jak … Czytaj całość

23-03-2018

POLKAA SZTORMY POMYŚLELI O TYM WYTRZYMAJĄ TE WIATRAKI!!!

Rozwiń komentarze (37)