Notowania

Wiatraki staną na stacjach paliw PKN Orlen

Firma chce zasilać swoje punkty prądem z odnawialnych źródeł energii. Pierwsze turbiny pojawią się w 2018 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

PKN Orlen chce zasilać swoje stacje paliw prądem z odnawialnych źródeł energii. Pierwsze turbiny wiatrowe na stacjach mają stanąć w 2018 roku. Od jakiegoś czasu testowane są też panele słoneczne.

Jak podkreśla Orlen w komunikacie, jeżeli pilotażowa konstrukcja okaże się atrakcyjna biznesowo, ma szansę zostać rozpropagowana na szerszą skalę, stanowiąc element zaangażowania PKN Orlen w rozwój energetyki z odnawialnych źródeł.

Zgodnie z założeniami projektu, turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu i mocy od 20 do 40 kW ma pełnić jednocześnie funkcję masztu reklamowego stacji paliw. "Siłownia wiatrowa umożliwi częściowe pokrycie zapotrzebowania obiektów na energię elektryczną. Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy bardzo słabym wietrze pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok" - zaznaczył PKN Orlen.

Jak wyjaśniła spółka, konstrukcje turbin wiatrowych o pionowej osi charakteryzują się cichą, niemal bezgłośną pracą, w związku z czym ich eksploatacja nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji paliwowych.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że testowy montaż turbin wiatrowych na stacjach paliw tej spółki będzie kolejnym przedsięwzięciem w ramach wdrażania tam odnawialnych źródeł energii po uruchomionym w lutym 2016 roku pilotażowym projekcie mikroinstalacji fotowoltaicznych (panele słoneczne), w które wyposażono 11 wybranych obiektach spółki.

Panele fotowoltaiczne zamontowano na stacjach paliwowych PKN Orlen w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej, a także w miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów oraz w Krakowie i Katowicach.

"Z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji. Obecnie monitorowane są wszystkie najważniejsze parametry instalacji i dokonywane niezbędne korekty" - podkreślił płocki koncern.

PKN Orlen wyjaśnił, że energia elektryczna uzyskiwana ze światła słonecznego zasila część potrzeb własnych stacji, "przynosząc zarówno efekt ekologiczny w postaci pozyskania czystego źródła prądu, jak też efekt ekonomiczny poprzez ograniczenie zakupu energii z sieci". Moduły fotowoltaiczne umieszczone zostały na dachach i wiatach stacji paliw.

PKN Orlen poinformował jednocześnie, iż dla zwiększenia energetycznej samowystarczalności stacji paliw, planowana jest także budowa pilotażowej instalacji do magazynowania energii elektrycznej.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. Na terenie kraju posiada największą sieć stacji paliwowych - to ponad 1750 placówek. Poprzez spółki zależne płocki koncern ma także stacje paliwowe w Niemczech, Czechach i na Litwie.

Tagi: pkn orlen, stacje paliw, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2017

Matka PolkaTo jest fantastyczny pomysł. Tam gdzie nadają się wiatraki to wiatraki, a tam gdzie nie, to panele słoneczne. Podgonić technologię żeby była lepsza i … Czytaj całość

28-02-2017

Prezes TAKPrezes nasz umiłowany, bezdzietny ojciec narodu dba o nasz. Jego słowo ma moc. Niestety są wśród rasy pisowskich ludzkich panów zdrajcy i … Czytaj całość

28-02-2017

xMiejsce wiatraków jest nad morzem gdzie wieje silny wiatr i często. No ale przecież u nas są tacy eksperci, w kopalniach szpece pewno lepiej stawiać … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)