Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PKN Orlen szykuje się do zakazu handlu w niedziele. W planach hurtownia mięsa i butów

PKN Orlen szykuje się do zakazu handlu w niedziele. W planach hurtownia mięsa i butów

Projektowane na walne zgromadzenie uchwały zakładają otwarcie przez Orlen wielobranżowej hurtowni. Wygląda to na przygotowanie do zakazu handlu w niedziele Fot. materiały prasowe Orlen
Projektowane na walne zgromadzenie uchwały zakładają otwarcie przez Orlen wielobranżowej hurtowni. Wygląda to na przygotowanie do zakazu handlu w niedziele
Właściciele stacji paliw skorzystają na wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. Ich sklepy wyłączone zostały z zakazu i jeśli ustawa przejdzie w sejmie bez poprawek mogą liczyć na korzyści z nią związane.

Jeśli projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele wejdzie w życie bez poprawek - na razie pracuje nad nim sejmowa podkomisja - to od 1 marca ma być dozwolona praca większości sklepów tylko w dwie niedziele handlowe - pierwszą i ostatnią w miesiącu. Z wyjątkiem tych, w które wypadają dni ustawowo wolne od pracy, tj. w Wielkanoc 1 kwietnia, w Zesłanie Ducha Świętego 20 maja oraz w Święto Niepodległości 11 listopada.

Wyłączone z tego zakazu mają być stacje benzynowe, w tym sklepy na nich zlokalizowane. Skorzystają na tym krajowe firmy paliwowe, czyli PKN Orlen i Lotos, które mają odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce na krajowym rynku pod względem liczby stacji. Klienci, którzy będą chcieli dokupić jakieś produktu żywnościowe, jak chociażby alkohol, nie będą mieli innego wyjścia niż przejść się na najbliższą stację.

PKN Orlen założył najwyraźniej, że ustawa powinna przejść przez parlament i przygotowuje się już do zmian. Spółka zaplanowała na 2 lutego walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym rozpatrywane będzie poszerzenie profilu działalności.

Zobacz również: Zakaz handlu w niedziele przegłosowany w Czarny Piątek. Faliński: Mało śmieszny paradoks


 

I tak, Orlen planuje zajmować się w najbliższej przyszłości między innymi sprzedażą hurtową mięsa i wędlin, alkoholi i napojów bezalkoholowych, wyrobów tytoniowych, cukierniczych, sprzętu RTV i AGD, kosmetyków, farmaceutyków a nawet obuwia i biżuterii. Takie m.in. rodzaje działalności wpisano w projekty uchwał dla akcjonariuszy koncernu.

Posiadanie własnej hurtowni to bardzo ważna sprawa dla dużej sieci detalicznej. Wszystkie największe - od Biedronki przez Lidla po Tesco i Auchan - mają swoje własne hurtownie, co umożliwia im negocjacje z producentami wyrobów, układanie planów promocji, sprzedaży, a zarazem uzyskiwanie lepszych wskaźników rentowności.

Orlen dysponuje siecią 1758 stacji paliw w całej Polsce. Na 150 z nich działają już sklepy własne O!Shop. W październiku ub.r. spółka informowała, że wprowadza w nich marki własne, które mają pochodzić wyłącznie od polskich producentów.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
fwdfwesfd
2018-02-08 13:29
Raczej będzie to market dla zamożnych a nie przeciętnego Kowalskiego. Tiger w markecie-2zł na stacji Orlen-5zł !!!
Mirek F
2018-01-28 15:11
Dyskont spożywczy Biedronka ??? tak było -- a jest wielkopowierzchniowy market wszystkiego od kwiatów po obuwie --- MA BYĆ ZAMKNIĘTY W NIEDZIELĘ ----- a teraz PKN ORLEN czyli stacja paliw z knajpką wódeczką za chwilę z zagrychą ,kwiatami czyli co sklep wielkopowierzchniowy typu market --- kto za tym stoi ??? oczywiście lobby i łapówy -- WYDAJE SIĘ ŻE OBŁUDA NIE ZNA GRANIC --
pracownik na 2 etaty
2018-01-28 13:23
A co za pomysł pozwalania pracy sklepom w stacjach paliw ...... TO PALIWO jest towarem który powinno się dac kupić w niedziele a nie telewizor na stacji paliw. I taki był chyba zamysł wyjątków od ustawy....
Dobry prawnik i myślący sędzia i kary sie posypią za wykorzystywanie luk prawnych..... albo RZĄD bierz się do roboty i zakazuj obchodzenia prawa..... prostrze byłoby nakazanie ograniczenia pracy w niedziele w kodeksie pracy ale po co proste prawo jak można tak skomplikowac że nikt się nie połapie.
Pokaż wszystkie komentarze (67)