Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Wiceprezesi ustępują, prezes zostaje. Będą zmiany w zarządzie PKN Orlen

25
Podziel się:

Jak podał PKN Orlen, o tym, iż Jędrzejczyk i Chełmiński nie będą kandydować do zarządu płockiego koncernu w następnej kadencji poinformowali oni sami w oświadczeniach, które złożyli w poniedziałek.

Wiceprezesi ustępują, prezes zostaje. Będą zmiany w zarządzie PKN Orlen
(Bartosz Wawryszuk)

Wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk i członek zarządu tej spółki Piotr Chełmiński nie będą ubiegać się o stanowiska w zarządzie płockiego koncernu w kolejnej, 3-letniej kadencji, która rozpocznie się po Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zwołanym na piątek. Obecny prezes - Wojciech Jasiński - został natomiast powołany przez radę nadzorczą spółki na kolejną kadencję.

Aktualizacja 6:48

Jak podał PKN Orlen, o tym, iż Jędrzejczyk i Chełmiński nie będą kandydować do zarządu płockiego koncernu w następnej kadencji poinformowali oni sami w oświadczeniach, które złożyli w poniedziałek. Wydany w tej sprawie - w poniedziałek wieczorem - komunikat spółki nie wspomina o przyczynach decyzji Jędrzejczyka i Chełmińskiego.

Sławomir Jędrzejczyk został powołany do zarządu PKN Orlen w czerwcu 2008 r., a od września 2008 r. jest jego wiceprezesem ds. finansowych. Z kolei Piotr Chełmiński jest członkiem zarządu płockiego koncernu od marca 2012 r., obecnie ds. rozwoju i energetyki, a wcześniej ds. petrochemii.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen odbędzie się 30 czerwca w Płocku. W trakcie obrad rozpatrzone zostaną m.in. uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki, podziału jej zysku i wypłaty dywidendy za 2016 r., udzielenia absolutorium dla zarządu i członków rady nadzorczej. Przewidziana jest tez uchwała ws. zmian w składzie rady, o co wnioskował minister energii, działający w imieniu Skarbu Państwa, jako akcjonariusz płockiego koncernu.

Prezes już powołany

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała ponownie na stanowisko prezesa spółki Wojciecha Jasińskiego. Będzie to nowa, 3-letnia kadencja, która rozpocznie się w piątek, po zakończeniu Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2016 r.

"Rada nadzorcza zdecydowała o powołaniu na stanowisko prezesa zarządu Wojciecha Jasińskiego sprawującego tę funkcję od dnia 16 grudnia 2015 r." - poinformowało w poniedziałek późnym wieczorem biuro prasowe PKN Orlen.

Jak podkreślił płocki koncern w komunikacie, "rada powierzyła również Wojciechowi Jasińskiemu misję utworzenia zarządu nowej kadencji".

Obecna, trzyletnia kadencja zarządu PKN Orlen rozpoczęła się w maju 2014 r. Wcześniej, w marcu 2014 r., rada nadzorcza tej spółki wybrała ponownie na jej prezesa Jacka Krawca, jako wiceprezesa Sławomira Jędrzejczyka, a na członków zarządu Piotra Chełmiński, Krystiana Patera i Marka Podstawę.

Cały, pięcioosobowy skład zarządu PKN Orlen został wtedy powołany na wspólną, trzyletnią kadencję, która rozpoczęła się po wygaśnięciu wcześniejszej, co nastąpiło po Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zatwierdzającym sprawozdanie finansowe płockiego koncernu za 2013 r. - odbyło się ono w połowie maja 2014 r.

Zobacz także: Zobacz także: paliwa tanieją na wakacje. Dokąd i za ile pojedziesz?

Roszady po zmianie rządu

W grudniu 2015 r. rada nadzorcza PKN Orlen odwołała z funkcji prezesa spółki Krawca i powołała na to stanowisko Wojciecha Jasińskiego, byłego ministra Skarbu Państwa. Jak informował wówczas płocki koncern, Jasiński został powołany na wspólną, trzyletnią kadencję zarządu, która kończy się z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok 2016 - stanie się to właśnie 30 czerwca.

Deklaracje Jędrzejczyka i Chełmińskiego o tym, iż nie będą ubiegali się o stanowiska w zarządzie PKN Orlen, oznaczają, że rada nadzorcza spółki będzie musiała uzupełnić skład zarządu nowej, trzyletniej kadencji, przynajmniej o jedną osobę.

Zgodnie ze statutem PKN Orlen, zarząd spółki może liczyć od 5 do 9 członków, łącznie z prezesem i wiceprezesami. Członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza płockiego koncernu z wyjątkiem jednego, w sprawie powołania i odwołania którego decyzję podejmuje minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji spółki.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Baca
5 lata temu
POWÓD NIE ZNANY NAZYWA SIE MACHLOJE I ZŁODZIEJSTWO.
Xd
5 lata temu
Dolar tanieje , ropa tanieje a na stacjach ZŁODZIEJE po trzech tygodniach obniżą ceny o 2 grosze !!!!!!! Cena przy tych wartościach ropy i dolara to góra 3 złote za litr ! Hurtowy DYKTATOR CEN ORLEN w podatkach na 500+ zbiera !!!!!!!!!!!!!!! ZŁODZIEJE OKRADAJĄ KIEROWCÓW !!!!!!!!!!!!!!!
Jegomość spod...
5 lata temu
Wystarczy nie kraść!
PAWEŁ 41
5 lata temu
Odprawy tylko dla prezesów, a ludzie pracują na stacjach OLENU za marne pieniądze, czy to prawda że stacje ORLENU sa w ajencji, znajomy pracuje i tak jest duźo godzin pracytyak z 280 za 2200 zł i tojest ta dorna zmiana dla swoich,
fddf
5 lata temu
A co odprawa do reki i do następnej państwowej spółki, tak milion w jeden rok i więcej można zrobić
...
Następna strona