Notowania

orlen
27.06.2013 09:30

PKN Orlen dementuje doniesienia o zacieśnieniu współpracy z Rosnieftem

Doniesienia moskiewskiego dziennika wywołały szybką reakcję szefów koncernu i Ministerstwa Skarbu Państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

Moskiewski dziennik _ Wiedomosti _ poinformował, że PKN Orlen prosi Rosnieft o zwiększenie dostaw ropy, a w zamian oferuje część swoich akcji, rafinerię Mazeikiu Nafta i pomoc w budowie w Europie sieci stacji paliwowych Rosnieftu.

PKN Orlen nie zacieśnia współpracy z Rosnieftem, ani nie sprzedaje udziałów w Orlen Lietuva - poinformował koncern w reakcji na doniesienia rosyjskiego dziennika Wiedomosti. I PKN Orlen, i Ministerstwo Skarbu Państwa podkreślają, że informacje dziennika są nieprawdziwe.

PKN Orlen zapewnił, że nie zamierza sprzedawać udziałów w Orlen Lietuva. Napisano też, że PKN Orlen nie jest również zainteresowany sprzedażą paliw pod marką Rosnieft.

_ - Pragniemy kategorycznie podkreślić, iż PKN Orlen nie prowadzi żadnych działań zmierzających do zbycia udziałów w spółce Orlen Lietuva. Koncern nie bierze i nie jest również zainteresowany udziałem w projekcie sprzedaży paliw na Białorusi, w Polsce i w Niemczech, który miałaby funkcjonować pod marką Rosnieft. Nie są też prowadzone żadne rozmowy z firmą Rosnieft na temat innych kontraktów na dostawy ropy dla PKN Orlen _ - napisano.

Koncern podał, że w rosyjskiej informacji wymieniono i powiązano ze sobą różne, rzekomo prowadzone projekty z kwestią podpisanych ostatnio kontraktów z firmą Rosnieft na zakup ropy naftowej do rafinerii w Polsce oraz w Czechach. PKN Orlen zapewnia, że zawarcie tych kontraktów _ nigdy nie było warunkowane jakimikolwiek zobowiązaniami koncernu wobec Rosnieft dotyczącymi realizacji wspólnych projektów czy też sprzedaży jakichkolwiek aktywów _.

Spółka poinformowała, że proces kontraktacji długoterminowej zakupu ropy naftowej do Polski, zainicjowany w związku z wygasaniem obowiązujących kontraktów, został zakończony w lutym 2013 r. Natomiast proces zakupu ropy naftowej do Czech został zakończony w czerwcu br.

_ - Informacje o realizacji ww. procesów, od samego początku aż do chwili zawarcia kontraktów, były przekazywane do: Komitetu ds. Monitoringu Dostaw Ropy, Rady Nadzorczej PKN Orlen S.A. oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, natomiast uprawnione organy państwowe na bieżąco monitorowały realizację ww. procesów _ - napisano w oświadczeniu. Dodano, że spółka będzie domagać się sprostowania.

Ministerstwo Skarbu Państwa podkreśla, że informacje dotyczące zacieśnienia współpracy pomiędzy PKN Orlen a rosyjską spółką Rosnieft są nieprawdziwe i niezgodne z rzeczywistymi zamiarami polskiej spółki oraz jej głównego akcjonariusza - Skarbu Państwa.

W komunikacie resort poinformował, że zarówno ministerstwo, rada nadzorcza Orlenu, jak i właściwe organy państwowe _ na bieżąco monitorowały i monitorują wszystkie procesy związane z kontraktowaniem surowców oraz relacje spółki z zagranicznymi kontrahentami . - Jedyne kontakty PKN Orlen i Rosnieft w ostatnich miesiącach dotyczyły zawarcia kontraktów terminowych na dostawy ropy naftowej do rafinerii w Płocku oraz Republice Czeskiej _ - napisano w komunikacie.

Ministerstwo potwierdziło, że zawarcie kontraktów na dostawy ropy nigdy nie było warunkowane jakimikolwiek zobowiązaniami PKN Orlen wobec Rosnieft dotyczącymi realizacji wspólnych projektów czy też sprzedaży jakichkolwiek aktywów.

_ Wiedomosti _ podają, że na razie Rosnieft zastanawia się nad rzekomą propozycją Orlenu. Według dziennika rosyjski koncern, _ gdyby chciał, mógłby kupić cały PKN Orlen, jednak nikt mu na to nie pozwoli _. Powołując się na _ źródło zbliżone do jednej ze stron rozmów _, _ Wiedomosti _ przekazują, że PKN Orlen chciałby zawrzeć z Rosnieftem długoterminowy kontrakt na dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń.

_ - Aby jeszcze bardziej zainteresować (rosyjski) koncern państwowy, zaproponowano mu kupienie udziałów w samym PKN Orlen, litewską Mazeikiu Nafta o maksymalnej mocy 15 mln ton i wspólny projekt w sferze realizacji produktów naftowych na trasie Berlin-Warszawa-Brześć pod marką Rosnieftu _ - cytuje gazeta swojego rozmówcę.

_ - Wiedomosti _ podkreślają, że _ osoba zbliżona do Rosnieftu informacje te potwierdza _. _ O ofercie PKN Orlen wie urzędnik z Ministerstwa Energetyki. Żadnych szczegółów negocjacji rozmówcy nie ujawniają. Osoba zbliżona do Rosnieftu jedynie wskazała, że koncern rozpatruje propozycję PKN Orlen _ - pisze rosyjski dziennik.

_ Wiedomosti _ podają, że przedstawiciel PKN Orlen nie odpowiedział na ich pytania. Gazeta informuje też, że _ jego kolega z Rosnieftu przypomniał, iż podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu Rosnieft i PKN Orlen zawarły kontrakt na dostawy ropy do Czech rurociągiem Przyjaźń _. Według _ Wiedomosti _, przedstawiciel Rosnieftu zapewnił, że aktualnie _ kompanie nie prowadzą negocjacji na temat dodatkowych dostaw ropy _.

Gazeta zaznacza, że _ dla PKN Orlen korzystniejsze jest porozumiewanie się w sprawie dostaw rosyjskiej ropy ropociągiem Przyjaźń, jednak te wiosną ubiegłego roku po uruchomieniu rurociągu BTS-2 gwałtownie spadły _. Swoją publikację _ Wiedomosti _ tytułują _ PKN Orlen prosi się pod skrzydła Rosnieftu _.

Kontrolowany przez państwo (75,16 proc. akcji) Rosnieft, to jeden z największych koncernów w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. Prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą we wszystkich najważniejszych regionach Rosji, na Dalekim Wschodzie i w Arktyce. Na jego czele stoi Igor Sieczyn, bodaj najbardziej zaufany współpracownik prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest szansa, że właściciele diesli się ucieszą W tym roku to już 65. podwyżka cen benzyny i 49. obniżka cen oleju napędowego w płockim koncernie.
Fitch dobrze o PKN Orlen. Rating w górę Przychody ze sprzedaży w PKN ORlen za 2012 rok wyniosły 120 miliardów złotych wobec 107 miliardów w 2011 roku.
Przeznaczą na to ponad 5 mld złotych Prace prowadzone są w miejscowości Nowy Uścimów (Lubelskie, gmina Uścimów, powiat lubartowski) i potrwają około 45 dni. Głębokość otworu wiertniczego zaplanowano na 3520 m.
Tagi: orlen, pkn orlen, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz