Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen ma drugą koncesję na poszukiwanie ropy

0
Podziel się:

Koncesja rozszerza teren poszukiwań na Bałtyku.

PKN Orlen ma drugą koncesję na poszukiwanie ropy
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Spółka Balin Energy, wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen oraz Kuwait Energy Company, otrzymała drugą koncesję na poszukiwanie i wydobywanie ropy naftowej w łotewskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu. *

Przyznane w drodze przetargu pozwolenie dotyczy obszaru w bezpośrednim sąsiedztwie posiadanej już przez Balin Energy koncesji poszukiwawczo-wydobywczej ropy naftowej uzyskanej w 2008 roku. Druga koncesja rozszerza teren poszukiwań o około 900 km kw.

Przetarg, który wygrała spółka Balin Energy został ogłoszony przez rząd Łotwy w marcu 2009 r. i był prowadzony w oparciu o łotewskie regulacje prawne. Mogły w nim uczestniczyć podmioty z całej Europy.

_ - Kolejna licencja przybliża nas do realizacji pierwszego wydobycia ropy naftowej ze złóż morskich. Z opinii specjalistów wynika, że możemy się go spodziewać już w 2014 roku _ - powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes tej spółki Jacek Krawiec.

Dodał, iż dotychczas w koncesje łotewskie PKN Orlen zainwestował kilkanaście milionów złotych. _ - Ze względów oczywistych skupiamy się obecnie na projektach o mniejszej kapitałochłonności, które jednocześnie pozwolą nam zdobywać stopniowo niezbędną wiedzę i doświadczenie w tej branży _ - wyjaśnił szef płockiego koncernu. Spółka Balin Energy jest wspólnym przedsięwzięciem PKN ORLEN S.A. oraz Kuwait Energy Company, w której partnerzy posiadają po 50 proc. udziałów. Ze strony PKN Orlen projekt ten jest realizowany przez spółkę zależną Orlen International Exploration and Production Company.

Poza projektami na szelfie Morza Bałtyckiego PKN Orlen realizuje wspólnie ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
projekt poszukiwawczo-wydobywczy ropy naftowej, zlokalizowany w północno-zachodniej Polsce. Według założeń, całkowite szacowane nakłady na realizację przedsięwzięcia nie przekroczą 400 mln zł - w pierwszych latach wynieść mają blisko 50 mln zł. Planowane zaangażowanie PKN Orlen w przedsięwzięciu wynosi 49 proc., a PGNiG 51 proc. Przewidywane zasoby geologiczne to około 130 mln baryłek, z czego szacowane wydobywalne zasoby to 26 mln baryłek, a planowana na tym etapie rozpoznania produkcja ze złoża to około 15 mln baryłek. Zasoby ropy naftowej oszacowane dla złóż bałtyckich będących przedmiotem zainteresowania PKN Orlen wynoszą około 250 mln baryłek.

W kwietniu 2008 r. spółka Orlen International Exploration & Production zakupiła 45 proc. udziałów w koncesjach na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego w łotewskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Partnerem tego projektu była także Kuwait Energy Company.

Na początku czerwca 2009 r. prezes PKN Orlen Jacek Krawiec powiedział PAP, iż spółka ta nie planuje w najbliższym czasie inwestycji w wydobycie, oprócz zainicjowanych już projektów krajowych i jednego projektu zagranicznego w formule joint venture z partnerem z Kuwejtu na szelfie Morza Bałtyckiego. Odnosząc się do ograniczenia planów inwestycyjnych w wydobycie, Krawiec podkreślił wówczas, iż w tym kontekście należy wziąć pod uwagę sytuację finansową PKN Orlen, w której spółka znalazła się na początku 2009 r. ze względu na przekroczone warunków kredytowych w umowach bankowych.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)