Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
orlen
20.08.2013 13:56

PKN Orlen zapowiada dalszą ekspansję w Niemczech

Planowana ekspansja ma dotyczyć Niemiec południowych, przede wszystkim Bawarii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

Szef Orlen Deutschland Michał Bryliński zapowiedział w rozmowie z dziennikiem _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _, że jego firma zwiększy w ciągu pięciu lat liczbę stacji benzynowych marki Star w Niemczech z blisko 570 do 750.

Bryliński wyjaśnił, że planowana ekspansja ma dotyczyć Niemiec południowych, przede wszystkim Bawarii. Orlen, który niemiecka gazeta określa mianem _ prymusa polskiej branży _, obecny jest teraz przede wszystkim w północnej i wschodniej części Niemiec.

10 lat po wyjściu na niemiecki rynek Orlen ma 4-procentowy udział w rynku, na którym obecnych jest 14 tys. stacji, co daje mu siódme miejsce wśród dużych sieci, zaraz za Jetem i Avią. Pod względem sprzedaży paliw polska firma ma 6-procentowy udział.

W odróżnieniu od sytuacji sprzed trzech lat, kiedy to Orlen kupił na raz 60 stacji austriackiej firmy OMV, obecnie sytuacja jest dużo trudniejsza - czytamy w _ FAZ _. Podobnie jak Orlen także inni konkurenci chcą zwiększyć liczbę swoich stacji. - _ Pomimo niewielkich marż żaden z dużych konkurentów nie chce sprzedać stacji _ - powiedział kolega Brylińskiego z dyrekcji firmy, Wiesław Milkiewicz.

Stacje Star znajdują się przede wszystkim w miastach i na obszarach wiejskich, nie ma ich natomiast przy autostradach i drogach krajowych (Bundestrassen).

Bryliński ocenił niemiecki rynek jako _ nadzwyczaj trudny _. W związku z tym Orlen stawia na _ strategię cen B _ - ustalając ceny tak, by były o jeden eurocent niższe od cen obowiązujących w wiodących firmach w branży. Ponadto Orlen usiłuje przebić konkurentów jakością serwisu. - _ Nasi klienci nie muszą długo czekać w kolejce _ - zapewnia Milkiewicz.

W roku 2012 obroty Orlenu w Niemczech osiągnęły około 3,9 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
ORLEN zabezpieczył dostawy do Czech za ponad 20 miliardów złotych Umowa została podpisana podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Dostawy mogą pokryć od 60 % do 100% zapotrzebowania UNIPETROL.
Duża szansa dla inwestorów. PKN Orlen... W ramach całego programu emisji obligacji spółka planuje pozyskać około 1 mld zł.
PKN Orlen rozpoczyna nowy odwiert PKN Orlen rozpoczął trzeci odwiert w poszukiwaniu gazu ziemnego w złożach niekonwencjonalnych na koncesji Lubartów - poinformował Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream
Tagi: orlen, niemcy, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz