Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Firmę założysz przez bankowość elektroniczną. Umowa PKO BP z Ministerstwem Rozwoju

Firmę założysz przez bankowość elektroniczną. Umowa PKO BP z Ministerstwem Rozwoju

Większość zakładających firmy nadal idzie do urzędu. PKO BP i MR podpisały umowę, by to zmienić Fot. ESB Professional, Shutterstock
Większość zakładających firmy nadal idzie do urzędu. PKO BP i MR podpisały umowę, by to zmienić

Klienci PKO BP będą mogli kilkoma kliknięciami zarejestrować firmę. Ministerstwo Rozwoju podpisało z bankiem umowę. Jednocześnie z wnioskiem zakładane będzie konto firmowe.

Klienci banku będą mogli wkrótce przez system bankowości elektronicznej PKO BP (iPKO) zarejestrować firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nie będzie potrzeby wypełniania dokumentów i składania ich w oddzielnych instytucjach.

- Klient, w jednym prostym, wirtualnym wniosku zarejestruje firmę z pozycji swojego serwisu, potwierdzając swoją tożsamość profilem zaufanym - powiedział Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP, nadzorujący obszar informatyki i usług, dodając, że PKO BP jako pierwszy bank w Polsce udostępnił klientom możliwość założenia profilu zaufanego eGO.

Zobacz też: Bankowość w kieszeni. Polacy coraz więcej operacji wykonują na smartfonie

 

 

Do tej pory rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG wiązała się często z koniecznością osobistego złożenia wniosku w urzędzie gminy. Odsetek startujących przedsiębiorców, którzy korzystają z elektronicznej rejestracji za pośrednictwem strony CEIDG po założeniu profilu zaufanego wciąż jest jednak niewielki.

- Każdego dnia w Polsce rejestrowanych jest w CEIDG ok. 1000 nowych firm. Blisko 70 proc. z nich zakładana jest poprzez wizytę w urzędzie. Głównym powodem rejestracji działalności osobiście jest brak zdalnej identyfikacji. Usługa udostępniona przez PKO Bank Polski znacząco rozszerza zakres wykorzystania użytecznych rozwiązań online - powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

PKO BP - w ramach wspierania rządowego projektu "Od papierowej do cyfrowej Polski" jako pierwszy umożliwił klientom korzystającym z bankowości elektronicznej złożenie wniosku w programie "Rodzina 500+", założenie profilu na PUE ZUS, Profilu Zaufanego (eGO) czy rozliczenie podatku PIT.

Bank podkreślił, że usługa, którą ministerstwo przygotowało razem z PKO Bankiem Polskim i kolejnymi bankami, pozwoli ułatwić i przyspieszyć obsługę przedsiębiorców online tak, aby w najbliższych latach większość firm w Polsce była zakładana i prowadzona cyfrowo.


Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Diego
2018-01-29 19:42
Świetnie! Sam przykładam sie do założenia firmy, a teraz mój bank bedzie mi w stanie w tym pomóc i to zupełnie bez wychodzenia z domu. Świetna sprawa. PKO zaskakuje na kazdym kroku, oczywiście pozytywnie
Dosiego
2018-01-05 22:59
CEIDG to strata kasy na anachroniczny system. To powinna być jedna z rodzajów działalności w KRSie. Do tego należy całość obudować analityką, żeby można było wyczesać np. wszystkich cwaniaków co zmieniają formy prowadzenia działalności. Tak jak kiedyś trzeba było przejść od rejestracji w gminie do centralnej rejestracji to teraz trzeba by przejść od centralnej rejestracji w ministerstwie do integracji w rejestrach sądowych. Okienko przez bank może zostać. Utrzymywanie paru systemów i kadry w paru ministerstwach jest nieracjonalne ekonomicznie.
ZZw
2018-01-05 17:14
Z W E ezezzwzzz W z
Pokaż wszystkie komentarze (6)