Notowania

pko bank polski
13.02.2014 11:48

PKO BP chce utworzyć bank hipoteczny

Wstępne założenia przewidują, że udział PKO Banku Hipotecznego w sprzedaży kredytów hipotecznych Grupy PKO wyniesie do 30 procent

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlando Florin Rosu/Dreamstime.com)

_ PKO Bank Hipoteczny prowadzić będzie obsługę sprzedażową i posprzedażową w oparciu o model agencyjny w całej sieci detalicznej PKO Banku Polskiego, a także poprzez jego pośredników lub agentów. Model biznesowy zakłada bliską współpracę obu instytucji na zasadzie outsourcingu niektórych funkcji _ - napisano w komunikacie.

Wstępne założenia przewidują, że udział PKO Banku Hipotecznego w sprzedaży kredytów hipotecznych Grupy PKO wyniesie do 30 proc. Rozważany jest również transfer części obecnych kredytów hipotecznych banku matki do nowej spółki.

_ Utworzenie nowego podmiotu w Grupie PKO to nie tylko element realizacji strategii na lata 2013-15, która zakłada porządkowanie aktywów, wykorzystanie synergii oraz stworzenie fabryk produktowych, wspieranych przez Bank pod względem operacyjnym, kapitałowym oraz dystrybucyjnym. To także ważna inicjatywa w kierunku stabilizacji sektora bankowego poprzez zmniejszenie ryzyka luki płynnościowej, która może przyczynić się także do korzystnego dla gospodarki zwiększenia dynamiki akcji kredytowej _ - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

PKO Bank Hipoteczny ma być finansowany przede wszystkim z emisji listów zastawnych dla inwestorów instytucjonalnych, w pierwszej kolejności na rynku polskim. Pierwsza emisja mogłaby nastąpić w 2015 roku.

_ PKO Bank Hipoteczny zwiększy bezpieczeństwo Grupy Kapitałowej poprzez wyeliminowanie niedopasowania zapadalności terminów kredytów i wymagalności depozytów oraz stworzy możliwość dywersyfikacji długoterminowego finansowania poprzez emisję listów zastawnych po kosztach niższych od kosztów obligacji niezabezpieczonych _ - zaznaczył szef projektu PKO Banku Hipotecznego Rafał Kozłowski.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pko bank polski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz