Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo nie stanie. Jest porozumienie

0
Podziel się:

Związkowcy dogadali się z zarządem spółki w sprawie nagród na święto kolejarza i innych dodatków płacowych.

PKP Cargo nie stanie. Jest porozumienie
(PKP Cargo)

Przedstawiciele związków zawodowych działających w PKP Cargo podpisali porozumienie z zarządem spółki i tym samy zakończyli spór zbiorowy - poinformowała PKP Cargo w komunikacie. Porozumienie zakłada częściową realizację postulatów związkowców.

PKP Cargo weszło w spór zbiory ze związkami zawodowymi w listopadzie 2013 r.

_ Po raz kolejny wspólnie ze stroną społeczną udowodniliśmy, że możemy dojść do porozumienia w ważnych dla pracowników naszej spółki kwestiach merytorycznych. Wypracowane porozumienie odzwierciedla także zmianę wewnątrz PKP Cargo. Chcemy być spółką elastyczną, szybko reagującą na potrzeby naszych klientów. Kończymy spór i wspólnie realizujemy strategię rozwoju naszej firmy _ - powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu PKP Cargo Adam Purwin.

Podpisane porozumienie przewiduje, że wypłata wyższego wynagrodzenia dodatkowego w związku ze Świętem Kolejarza będzie uzależniona od wyników finansowych PKP Cargo. Związkowcy domagali się wypłaty 1000 zł na osobę. W 2014 r. kolejarze otrzymali z tytułu Święta Kolejarza 400 zł.

W sprawie dodatków za zmianę harmonogramu pracy porozumienie przewiduje powołanie zespołów, w skład których wejdą przedstawiciele PKP Cargo i związków zawodowych.

Ustalono także, że będzie wypłacany dodatek alokacyjny dla pracowników, którzy w macierzystym zakładzie PKP Cargo przebywają na urlopie bezpłatnym w celu wykonania pracy w innym zakładzie PKP Cargo przez okres nie krótszy niż miesiąc. Dodatek ten będzie wynosił 500 zł za miesiąc.

Porozumienie zakłada również, wypłacenie dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 2,5 zł za każdą godzinę szkolenia dla maszynistów szkolących stażystów.

W kwietniu 2014 r. w PKP Cargo zakończył się poprzedni spór zbiorowy, który trwał od czerwca 2013 roku. Na mocy zawartego wówczas porozumienia w sierpniu 2014 r. ponad 20 tys. pracowników otrzymało podwyżki oraz premie.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe.

Przed debiutem giełdowym PKP Cargo podpisało ze związkowcami pakt gwarancji pracowniczych, na mocy którego pracownicy otrzymali m.in. 4-letnie i 10-letnie gwarancje zatrudnienia, a także została im wypłacona premia prywatyzacyjna w formie akcji pracowniczych.

W innych spółkach PKP gorąco. Związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe na kolei. Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny uznał, że rząd nie podjął walki z patologiami na kolei. W związku z tym pogotowie będzie obowiązywać na całej sieci PKP.

Jeden z sygnatariuszy komunikatu, Leszek Miętek ze związku maszynistów narzeka, że władze nie doprowadziły do poprawy bezpieczeństwa na kolei.

Kolejnym zarzutem jest brak woli do dialogu społecznego. Autorzy komunikatu podkreślają, że od dawna sygnalizowali problemy zarówno byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi, obecnej premier Ewie Kopacz, jak i kolejnym ministrom odpowiedzialnym za transport. Dwa lata temu doszło do 2 godzinnego strajku ostrzegawczego na kolei.

Czytaj więcej w Money.pl
Nagły zwrot w sprawie JSW. Rząd ma propozycje _ Każdy dzień strajku kosztuje spółkę blisko 30 mln zł. To może doprowadzić do upadku spółki _ - ostrzegają eksperci. Na Śląsk pojechał rządowy mediator.
Ponad 2 miliony akcji PKP Cargo na sprzedaż Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pozbył się dużego pakietu.
Minister skarbu wymusi odejście prezesa JSW? Włodzimierz Karpiński zażądał zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Tymczasem górnicy rozpoczęli strajk okupacyjny.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)