Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płaca minimalna i stawka godzinowa w 2018 w górę. Rząd zdecydował

289
Podziel się:

Rada Ministrów zdecydowała, że w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie o 100 złotych do poziomu 2100 złotych. Minimalna stawka godzinowa wyniesie z koli 13,7 zł zamiast dotychczasowych 13 zł.

Ministerstwo przygotowując przepisy w tej sprawie, wzięło pod uwagę dobrą sytuację gospodarczą w kraju - argumentuje podwyżki minister pracy Elżbieta Rafalska.
Ministerstwo przygotowując przepisy w tej sprawie, wzięło pod uwagę dobrą sytuację gospodarczą w kraju - argumentuje podwyżki minister pracy Elżbieta Rafalska. (Bartosz KRUPA/East News)

Rada Ministrów zdecydowała, że w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie o 100 złotych, do poziomu 2100 złotych. Z kolei minimalna stawka godzinowa wyniesie 13,7 zł zamiast dotychczasowych 13 zł.

Tym samym minimalne wynagrodzenie pójdzie w górę o 5 procent i będzie stanowiło 47,3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2018 r.

W czerwcu rząd zaproponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. do 2080 zł - czyli o 80 zł, a minimalnej stawki godzinowej z 13 do 13,50 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało w czasie konsultacji społecznych, aby minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 zł.

Z kolei związkowcy z OPZZ i FZZ chcieli, by było to ok. 2220 zł. Natomiast pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego proponowali, by płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik - do 2050 zł.

Zobacz także: Zobacz też, jak radzi sobie polska gospodarka:

Według MRPiPS projekt rozporządzenia ws. podniesienia minimalnego wynagrodzenia jest umiarkowaną propozycją. Szefowa resortu Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że ministerstwo przygotowując przepisy w tej sprawie, wzięło pod uwagę dobrą sytuację gospodarczą w kraju.

Zgodnie z szacunkami MRPiPS, podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2100 zł spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa w 2018 r. o około 164,2 mln zł w skali roku. "Skutki finansowe będą realnie niższe, gdyż część wydatków wpłynie do budżetu państwa w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych" - podkreślił resort w ocenie skutków wprowadzenia regulacji.

Według ministerstwa w wyniku wzrostu płacy minimalnej zwiększą się wpływy do sektora finansów publicznych z tytułu podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusze. "Łączny re-transfer do sektora wyniesie w przypadku wariantu proponowanego przez MRPiPS, ponad 1 mld zł. W związku ze wzrostem wpływów z tytułu PIT, wzrosną dochody zarówno budżetu państwa, jak i jednostek samorządu terytorialnego w udziałach wynikających z ustawy o dochodach samorządów" - prognozuje MRPiPS.

"W efekcie wzrostu płacy minimalnej wzrosną również dochody rozporządzalne gospodarstw domowych. W wariancie proponowanym przez MRPiPS (2100 zł), dochody pracowników i ich rodzin wzrosną o 1,1 mld zł netto" - napisano w ocenie resortu.

Według GUS, liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości obowiązującej w 2017 r. płacy minimalnej wynosi ok. 1,4 mln.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tys. zł brutto (był to wzrost o 8,1 proc. - 150 zł - w stosunku do 2016 r). Z kolei minimalna stawka godzinowa to 13 zł i zgodnie z przepisami ma być ona waloryzowana w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Przepisy precyzują, kiedy takie rozwiązanie ma być stosowane, dopuszcza tez pewne wyłączenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(289)
lolo
6 lat temu
a czemu nie dają 2500 brutto wydaje mi się to uczciwe
Szymus24cm
7 lat temu
Przeczytałem, teraz sobie zapalę żeby przetrawić atykuł na spokojnie. Palenie może niezdrowe ale strasznie to lubię
Robert
7 lat temu
Super. Kolejne podwyżki cen przed nami.
sprawiedliwy
7 lat temu
niedobrze mają więcej a komornik nadal nie może ściągnąć bo jak ktoś robi na minimalnej jest nietykalny
Krystian
7 lat temu
Co z tego, że pensja niby będzie większa i że umowy zlecenia mają minimalną wartość pensji podstawowej jak umowa o pracę. Pracodawca daje za to umowę zlecenia na pół etatu i problem rozwiązany. Nie pasuje pracownikowi to "Żegnam - są inni na Twoje miejsce". Potrzeba dobrych reform z umowami zlecenia. Nie powinno to istnieć.
...
Następna strona