Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna. "To, co proponują Niemcy jest skandaliczne"

Nowe przepisy mówiące, że każdy, kto pracuje na terenie Niemiec musi zarabiać co najmniej 8,5 euro za godzinę, zagraża konkurencyjności naszych przewoźników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju)

Wicepremier Janusz Piechociński ostro o niemieckich rozwiązaniach w sprawie płacy minimalnej dla przewoźników. - _ To, co proponują Niemcy, jest skandaliczne _ - mówił w radiowej Trójce prezes PSL.

Aktualizacja 11:07

1 stycznia u naszego zachodniego sąsiada w życie weszły przepisy o płacy minimalnej. Wynika z nich, że każdy, kto pracuje na terenie Niemiec musi zarabiać co najmniej 8,5 euro za godzinę.

Może to dotyczyć także zagranicznych, w tym polskich przewoźników drogowych. To uderza w ich konkurencyjność.

Minister gospodarki ocenił, że te rozwiązania są _ nieracjonalne _ z punktu widzenia jednolitego rynku unijnego. Sprawie przygląda się także Komisja Europejska.

Wicepremier Piechociński zapewniał, że rząd podjął zdecydowane działania w obronie branży transportowej. Wspomniał o wczorajszej rozmowie premier Ewy Kopacz z kanclerz Angelą Merkel.

Zapowiedział również, że _ w najbliższych dniach _ dwóch polskich ministrów spotka się ze swoimi niemieckimi odpowiednikami. Lider PSL dodał, że piątek w Warszawie będzie rozmawiał o sprawie polskich przewoźników z Elżbietą Bieńkowską, unijną komisarz ds. rynku wewnętrznego.

_ - W piątek będzie w moim ministerstwie gospodarki pani komisarz ds. jednolitego rynku europejskiego Elżbieta Bieńkowska. Będziemy mówić o sytuacji w poszczególnych segmentach kilku bardzo ważnych dziedzin gospodarki, a także kolejny raz poruszymy tę sprawę płacy minimalnej _ - powiedział Piechociński w radiowej Trójce.

_ - To jest skandaliczne, to co proponują Niemcy Europie, nie tylko Polsce. Dlatego zbudowaliśmy sojusze wszystkich możliwych krajów. To jest nieracjonalne z punktu widzenia funkcjonowania jednolitego rynku europejskiego, nieracjonalne z punktu widzenia innych gospodarek, zaś racjonalne z punktu widzenia gospodarki niemieckiej, szczególnie transportu _ - powiedział.

Pytany, czy sprawę tę da się załatwić, powiedział, że wydaje się, że presja, która została wywarta, przełożyła się na krótki czas, który Komisja Europejska dała stronie niemieckiej na wyjaśnienia.

Czytaj więcej w Money.pl
W nich też uderza embargo. Chcą odszkodowań W Ministerstwie Skarbu mają się spotkać przedstawiciele firm transportowych oraz resortów finansów, infrastruktury i rozwoju a także Banku Gospodarstwa Krajowego.
Polscy przewoźnicy szykanowani w Rosji? _ Polska liczy na pomoc Komisji Europejskiej w rozwiązaniu z Rosją problemu dodatkowych opłat ubezpieczeniowych _ - poinformowała w Brukseli Elżbieta Bieńkowska.
Tagi: płaca minimalna w niemczech, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz