Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Co ósmy pracownik na płacy minimalnej. Ozusowanie przez PiS umów-zleceń niewiele zmieniło

235
Podziel się:

Ozusowanie umów zleceń przez PiS w 2016 roku tylko nieznacznie zmieniło rynek pracy - wynika z najnowszych danych GUS. Na umowie-zlecenie pracuje o 4 proc. mniej osób, a pracownicy z płacą minimalną stanowili cały czas 13 proc. ogółu.

W budownictwie najwięcej jest osób pracujących na minimum płacowym.
W budownictwie najwięcej jest osób pracujących na minimum płacowym. (Wojciech Strozyk/REPORTER)

Ozusowanie umów-zleceń przez PiS w 2016 roku tylko nieznacznie zmieniło rynek pracy - wynika z najnowszych danych GUS. Nowe przepisy skłoniły tylko 4 proc. osób do zmian. Płacę minimalną otrzymywało wciąż 13 proc. pracowników.

13 proc. pracowników dostawało rok temu płacę minimalną - wynika z wyliczeń GUS. W 2016 r. przybyło 108 tys. takich osób, głównie w sektorze handlowym. Jednocześnie spadła o 4 proc. do 1,25 mln liczba pracowników, którzy wykonują obowiązki zawodowe tylko na umowę zlecenie. To zaledwie o 52 tys. mniej niż rok wcześniej.

Dane są o tyle istotne, że pokazują reakcję rynku pracy na wprowadzone przez PiS od stycznia 2016 r. przepisy, nakazujące odprowadzanie składek ZUS od umów zleceń (w kwocie, która należy się od minimalnego wynagrodzenia).

Zobacz także: Zobacz również: Płaca minimalna w górę. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo

Jak pokazują dane GUS, w miarę wzrostu liczby zatrudnionych pracowników, proporcja tych z najniższymi wynagrodzeniami właściwie się nie zmieniła. Liczba osób zatrudnionych w gospodarce narodowej, które otrzymywały wynagrodzenie brutto nie przekraczające obowiązującego minimum (1850 zł) wyniosła 1,47 mln na koniec 2016 r. wobec 1,36 mln rok wcześniej.

Stanowi to ok. 13 proc. ogółu zatrudnionych na umowę o pracę. Proporcja jest identyczna jak w poprzednich trzech latach.

Budownictwo płaci najmniej

W ciągu 2016 roku przybyło 108 tys. osób z płacą minimalną. Najwięcej w branży handlowej (+21 tys.), gdzie aż 24 proc. pracowników, czyli 485 tys. otrzymywało minimalne wynagrodzenie.

Dużo większy odsetek pracowników na minimum płacowym jest w budownictwie - aż 31 proc. Ich liczba wzrosła w tej branży o 13 tys.

Największy odsetek osób z możliwie niskimi pensjami jest w województwach: łódzkim, małopolskim i świętokrzyskim - po 17 proc. zatrudnionych. Najlepiej zarabia się w województwie mazowieckim, bo tylko co dziesiąta osoba pobiera tak mało jak ustawa zezwala.

GUS podał jeszcze statystyki o samozatrudnionych, czyli jednoosobowych firmach. Na koniec 2016 r. ich liczba wynosiła 1,15 mln i w ciągu roku zanotowano wzrost o około 50 tys. (+4,5 proc.). W latach 2012-2015 liczba ta utrzymywała się na niezmienionym poziomie 1,1 mln osób.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(235)
konfiv
5 lata temu
toż to czysta fikcja P0datkowa! Ile kasy wiecej od minimum P0d stołem do ręki?
mój przykład
5 lata temu
Minimalna legalnie + równowartość minimalnej bez papieru.
Krzysiek
5 lata temu
Mam 25 lat i pracę za 1600 zł netto. W lutym lecę do Islandii i zostaję bo żaden rząd mi nie zapewni godnego życia. Gdzie mieszkanie, dzieci (za 500 plus to sobie można nakupić) a o opiece zdrowotnej to już nie wspomnę bo aby się wyleczyć to trzeba iść prywatnie a o wakacjach i odpoczynku w roku to można zapomnieć bo za co - tylko widzimy obcokrajowców u nas na wakacjach - Cały obraz Polskiej biedy.
gość
5 lata temu
Tylko 13% zarabia pensję minimalną tu w komentarzach ciągle czytam że większość.
Dorota
5 lata temu
Co z tego, jak minimalna wzrosła o 100 zł ? podwyżka prądu, czynszu, to co niby jest dane od razu znika.
...
Następna strona