Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Zarobki w Polsce rozczarowały. Duże firmy zmniejszyły zatrudnienie

27
Podziel się

Przeciętne płace w średnich i dużych firmach wynosiły we wrześniu 4771,9 zł brutto - podał GUS. To więcej niż rok temu, ale mniej niż w poprzednim miesiącu. We wrześniu większe firmy zwolniły część pracowników.

W skali roku zatrudnienie i wynagrodzenia poszły mocno w górę, ale ekonomiści oczekiwali po danych dużo więcej
W skali roku zatrudnienie i wynagrodzenia poszły mocno w górę, ale ekonomiści oczekiwali po danych dużo więcej (Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEiWdoiJ

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w skali roku średnie wynagrodzenie w firmach, zatrudniających co najmniej 10 osób wzrosło o 6,7 proc.

Ekonomistów to rozczarowało. Zakładali, że podwyżki będą wyższe, na poziomie 7,1 proc. Dane są gorsze od szacunków najbardziej pesymistycznego analityka ankietowanego przez ISBNews - prognozował wzrost o 6,8 proc.

bEiWdoiL

W skali miesiąca płace spadły o 26 zł brutto do 4 771,86 zł. Rok do roku pensje są jednak wyższe o 299 zł miesięcznie, tj. o 208 zł na rękę. Dużą rolę grały tu zapewne czynniki sezonowe, tj. we wrześniu kończy się większość prac wakacyjnych.

Zobacz także: Zobacz też: Od przyszłego roku zmienią się przepisy np. o związkach zawodowych

Choć oczekiwania były wyższe, to nadal tempo przyrostu płac w skali roku jest wysokie. Już od 13 miesięcy nie schodzi poniżej 6 proc. rdr. W pięciu miesiącach bieżącego roku dynamika przekraczała 7 proc.

bEiWdoiR

Wzrost wynagrodzenia brutto w Polsce w przedsiębiorstwach z minimum 10 pracowników (zł miesięcznie)

Przyczyną podwyżek jest podstawowa rynkowa zasada, czyli relacje pomiędzy popytem a podażą. Zatrudnienie choć akurat we wrześniu spadło, to rok do roku rośnie, a coraz mniej jest wolnych zasobów pracy na rynku, tj. niskie bezrobocie. Płace w takiej sytuacji muszą iść w górę. Jakoś firmy muszą przecież pracowników zachęcić. Duże i średnie przedsiębiorstwa zatrudniały we wrześniu 6,22 mln osób, czyli więcej o 194 tys. niż rok wcześniej i 4 tys. mniej niż w sierpniu.

Najwyższe płace w tym roku odnotowaliśmy w marcu, kiedy przeciętna wyniosła 4886,56 zł. W czerwcu było to 4848,16 zł, w lipcu 4825 zł, w sierpniu 4798,3 zł, a obecnie 4771,86 zł.

bEiWdoiS

To kwoty brutto. W przypadku typowej umowy o pracę na rękę zostaje z tego 3391 zł. Jednocześnie pracodawca płaci przy takich kwotach 5749 zł miesięcznie. Różnica trafia do ZUS i urzędu skarbowego.

Inne kwoty wynagrodzeń można przeliczyć z brutto na netto z rozpiską składek korzystając z *kalkulatora money.pl. *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiWdojm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
jacku
3 lata temu
Dla porównania realne wzrosty płac w Anglii 0,9%
baton
3 lata temu
Bo Polak ma być biedny, ale wpatrzony w Rydzyka i w PiS
lolo
3 lata temu
Polska to dno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bEiWdojn
jaaa
3 lata temu
Te zarobki to koszmar, człowiek haruje cały miesiąc i dostaje taki ochłap który nie starcza na minimum egzystencjonalne ... i nie może sobie pozwolić na żadne przyjemności ... Dlaczego większość pracodawców nie zwraca kosztów dojazdu tak jak na zachodzie?
popis
3 lata temu
Brawo komunistyczny PiSie!!! PiS i PO to JEDNO ZŁO!!!!!!!
...
Następna strona