Notowania

gus
16.10.2018 10:13

Zarobki w Polsce rozczarowały. Duże firmy zmniejszyły zatrudnienie

Przeciętne płace w średnich i dużych firmach wynosiły we wrześniu 4771,9 zł brutto - podał GUS. To więcej niż rok temu, ale mniej niż w poprzednim miesiącu. We wrześniu większe firmy zwolniły część pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
W skali roku zatrudnienie i wynagrodzenia poszły mocno w górę, ale ekonomiści oczekiwali po danych dużo więcej

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w skali roku średnie wynagrodzenie w firmach, zatrudniających co najmniej 10 osób wzrosło o 6,7 proc.

Ekonomistów to rozczarowało. Zakładali, że podwyżki będą wyższe, na poziomie 7,1 proc. Dane są gorsze od szacunków najbardziej pesymistycznego analityka ankietowanego przez ISBNews - prognozował wzrost o 6,8 proc.

W skali miesiąca płace spadły o 26 zł brutto do 4 771,86 zł. Rok do roku pensje są jednak wyższe o 299 zł miesięcznie, tj. o 208 zł na rękę. Dużą rolę grały tu zapewne czynniki sezonowe, tj. we wrześniu kończy się większość prac wakacyjnych.

Zobacz też: Od przyszłego roku zmienią się przepisy np. o związkach zawodowych

Choć oczekiwania były wyższe, to nadal tempo przyrostu płac w skali roku jest wysokie. Już od 13 miesięcy nie schodzi poniżej 6 proc. rdr. W pięciu miesiącach bieżącego roku dynamika przekraczała 7 proc.

Wzrost wynagrodzenia brutto w Polsce w przedsiębiorstwach z minimum 10 pracowników (zł miesięcznie)

Przyczyną podwyżek jest podstawowa rynkowa zasada, czyli relacje pomiędzy popytem a podażą. Zatrudnienie choć akurat we wrześniu spadło, to rok do roku rośnie, a coraz mniej jest wolnych zasobów pracy na rynku, tj. niskie bezrobocie. Płace w takiej sytuacji muszą iść w górę. Jakoś firmy muszą przecież pracowników zachęcić. Duże i średnie przedsiębiorstwa zatrudniały we wrześniu 6,22 mln osób, czyli więcej o 194 tys. niż rok wcześniej i 4 tys. mniej niż w sierpniu.

Najwyższe płace w tym roku odnotowaliśmy w marcu, kiedy przeciętna wyniosła 4886,56 zł. W czerwcu było to 4848,16 zł, w lipcu 4825 zł, w sierpniu 4798,3 zł, a obecnie 4771,86 zł.

To kwoty brutto. W przypadku typowej umowy o pracę na rękę zostaje z tego 3391 zł. Jednocześnie pracodawca płaci przy takich kwotach 5749 zł miesięcznie. Różnica trafia do ZUS i urzędu skarbowego.

Inne kwoty wynagrodzeń można przeliczyć z brutto na netto z rozpiską składek korzystając z *kalkulatora money.pl. *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, wynagrodzenia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2018

wyborcaGłosujcie na Koalicję Obywatelską nie bedziecie mieli nawet tego co macie dzisiaj Oni WAM to zagwarantują-----"Niema pieniędzy"

16-10-2018

puszczykdoszliśmy do ściany kosztów życia nie da się pracować za 2000 netto jeśli masz wydatków na 2500 .............. albo lepiej płatna praca albo wyjazd … Czytaj całość

16-10-2018

magaW Polsce pracuje się za miskę ryżu, z tej najniższej bidy krajowej nie wiadomo, czy zrobić opłaty, czy kupić jedzenie. To jest jałmużna a nie wypłata … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)