Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hanna gronkiewicz-waltz
28.03.2013 07:49

PO chce oddać majątek zagrabiony przez Bieruta

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Warszawa na dłuższą metę nie wytrzyma finansowo zasądzanych odszkodowań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Możliwe rekompensaty za nieruchomości odebrane na mocy dekretów Bieruta. Platforma Obywatelska pracuje nad stosownym projektem ustawy. Nad załatwieniem sprawy pracuje też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. *

Aktualizacja: 8:50

Projekt ustawy PO w sprawie dekretów Bieruta - po świętach Wielkanocy. Zapowiedział to w radiowej Jedynce szef klubu Platformy Rafał Grupiński.

Poseł powiedział, że projekt w tej sprawie jest gotowy. Rozpoczęły się konsultacje z Ministerstwem Finansów. Mają one ustalić z jakich źródeł będą pochodziły środki na odszkodowania dla właścicieli nieruchomości przejętych po wojnie przez państwo.

Poseł Marcin Kierwiński, który przygotowuje poselski projekt ma świadomość, że sprawę dekretów Bieruta trzeba uregulować. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zwraca uwagę na aspekt finansowy. _ - Sądy orzekają zwrot nieruchomości lub wypłatę odszkodowania, co jest problemem dla miasta. Nieuregulowane roszczenia hamują też inwestycje miejskie - _wyjaśnia. Dodaje, że pomysłów na rozwiązanie sprawy jest kilka, ale wszystkie mają wspólny mianownik - bezpieczeństwo budżetowe.

_ - Warszawa na dłuższą metę nie wytrzyma finansowo zasądzanych odszkodowań - _przyznaje w rozmowie z IAR prezydent stolicy. Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, część tych zobowiązań powinno się wypłacać na przykład z funduszu reprywatyzacyjnego, który dysponuje 4 miliardami złotych.

Wyjaśnia też, że z pieniędzy zgromadzonych w funduszu może korzystać skarb państwa, a Warszawa często go kredytuje. Prezydent Gronkiewicz-Waltz wyjaśnia też, dlaczego stolica powinna mieć możliwość korzystania z tych pieniędzy.

Sprawy o zwrot nieruchomości odebranych na mocy dekretów Bieruta ciągną się latami. Rodzina pana Piotra stara się o zwrot niezabudowanej własności już 13 lat i końca nie widać. Sprawa toczy się w trybie administracyjnym, a więc teoretycznie powinna być rozpatrzona w terminie 3 miesięcy. Pan Piotr wyjaśnia, że jest bardzo skomplikowana, ponieważ trzeba udowodnić, że nieruchomość należała do jego rodziny.

Pan Piotr dodaje, że miasto w sprawie nie pomaga. _ Zdarzają się przypadki, że urzędnicy wydają decyzje z błędami. Trzeba je korygować, a to trwa _ - mówi.

Dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy podpisał 26 października 1945 roku ówczesny prezydent Polski Bolesław Bierut. Stąd jego potoczna nazwa _ dekret Bieruta _. Na mocy tego dokumentu, uzasadnianym racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu, państwo objęto około 12 tysięcy hektarów gruntów oraz prawie blisko 24 tysiące nieruchomości.

Czytaj więcej w Money.pl
Stolica zapłaciła już 6 mld zł. Wyrok Trybunału Od 2003 r. Warszawa zapłaciła 6 mld zł tzw. janosikowego. Czy będzie płacić dalej?
Przełom w odszkodowaniach za czasy PRL? Prezydent poprze ustawę, która ureguluje kwestię rekompensat za zabraną własność prywatną. Tylko w Warszawie szacuje się je na...
Oddadzą 40 mld złotych za komunistów? Na mocy dekretu Bieruta, na własność władz Warszawy przeszło około 40 tysięcy prywatnych gruntów. PO szykuje projekt reprywatyzacji.
Tagi: hanna gronkiewicz-waltz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz