Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ziobro
08.04.2013 15:59

Po głosowaniu przyszłości Nowaka w PSL kłopoty

SP zaapelowała do szefa PSL, by nie karał trzech posłów, którzy poparli wniosek o odwołanie ministra transportu Sławomira Nowaka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

SP zaapelowała w poniedziałek do szefa PSL Janusza Piechocińskiego, by nie karał trzech posłów, którzy w piątkowym głosowaniu poparli wniosek o odwołanie ministra transportu Sławomira Nowaka. Zapowiedziała wniosek o komisję śledczą ws. nieprawidłowości przy budowie dróg.

_ - Chciałbym zaapelować do pana Piechocińskiego, by nie karał swoich posłów, którzy głosowali zgodnie ze swoim sumieniem w przekonaniu, że pan Nowak jest po prostu złym, niekompetentnym ministrem. Bo po to są posłowie, by odwoływać ludzi niekompetentnych i nieudolnych _ - powiedział lider SP Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie.

Sejm nie poparł w piątkowym głosowaniu wniosku klubu SP o odwołanie Nowaka. Za wnioskiem było 210 posłów, 228 było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu. Do odwołania ministra konieczna była większość ustawowej liczby posłów - 231 głosów. Za odwołaniem Nowaka głosowało trzech posłów PSL: Jarosław Górczyński, Henryk Smolarz i Piotr Walkowski.

W poniedziałek o godz. 19 premier Donald Tusk ma spotkać się z Januszem Piechocińskim. Mają rozmawiać o trwałości koalicji PO-PSL w kontekście piątkowego głosowania w Sejmie.

Piechociński w poniedziałek rano przyznał w TVN24, że w głosowaniu nad odwołaniem Nowaka trzech parlamentarzystów PSL _ nie stanęło na wysokości zadania _. _ Jeden się pomylił, a dwóch z premedytacją zagłosowało za odwołaniem ministra transportu, argumentując tym, że są zawiedzeni relacjami między posłem a ministerstwem, a jego agendami, arogancją ze strony urzędników Generalnej Dyrekcji Polskich Linii Kolejowych _ - mówił Piechociński.

Prezes PSL poinformował też, że trzech posłów Stronnictwa otrzyma _ minimum naganę _, bo - jak mówił - _ nie stawia się swoich kolegów w tak trudnej sytuacji _.

Ziobro przekonywał w poniedziałek, że wynik głosowania nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra transportu pokazał, że Solidarna Polska potrafi nie tylko zjednoczyć opozycję, ale i kruszyć koalicję.

Dodał, że rozmawiał z wieloma posłami koalicji i - przekonywał - _ niemała grupa _ posłów PO rozważała głosowanie za wnioskiem SP. _ Do końca kilku posłów deklarowało, że w ostatniej chwili zdecyduje, czy poprze wniosek SP. Nadmierna pewność premiera w relacjach z PSL jest zupełnie nieuzasadniona _ - mówił Ziobro. Wyraził rozczarowanie, że _ aż ośmiu posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu o tak fundamentalnym znaczeniu _. Podkreślił, że gdyby nie _ tego rodzaju nieobecność, absencja, zlekceważenie przez kierownictwo PiS _ wynik głosowania mógł być inny i _ byłaby sensacja _.

Ziobro poinformował też, że jego klub przygotowuje wniosek o powołanie komisji śledczej m.in. ws. nieprawidłowości przy budowie dróg, do których doszło w czasie rządów koalicji PO-PSL. Zapowiedział, że zostanie on złożony w przyszłym tygodniu po konsultacjach z innymi klubami parlamentarnymi.

SP chce m.in. zbadania sprawy _ ustawiania _ przetargów na inwestycje drogowe oraz sprawdzenia, dlaczego doszło do licznych bankructw firm zajmujących się budową dróg. Według Ziobry to nie system i prawo zamówień publicznych, preferujące najniższą cenę w przetargach, odpowiadają za upadek licznych polskich firm drogowych, ale właśnie zmowy cenowe i _ ustawianie przetargów _.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest zgoda ws. odwołania ministra transportu _ - Mamy wymaganą liczbę podpisów _- poinformował Zbigniew Ziobro.
Piechociński zapowiada ukaranie posłów PSL Wicepremier, szef PSL zadeklarował zdecydowanie większą zwartość koalicji przy kolejnych głosowaniach.
Cała opozycja nadal za utrąceniem ministra Mimo odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na drogi, domagają się głowy Sławomira Nowaka. Co zrobi PSL?
Tagi: ziobro, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz