Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poborcy podatkowi i ZUS w jednym superurzędzie. Ministerstwo Finansów ma pomysł na skuteczniejszy pobór danin

0
Podziel się:

- Gdyby nastąpiło wydzielenie takiego organu poborczego z Ministerstwa Finansów, to pewnie logiczne byłoby połączenie go z częścią ZUS-u, która pobiera składki - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

Poborcy podatkowi i ZUS w jednym superurzędzie. Ministerstwo Finansów ma pomysł na skuteczniejszy pobór danin
(PAP/Marcin Bielecki)

Ministerstwo Finansów rozważa wydzielenie administracji podatkowej ze swoich struktur i połączenie jej z działem kontroli ZUS w nowy superurząd poborczy. Cel? Poprawa efektywności poboru danin.

- To nie jest przesądzone, bo nie nam o tym teraz przesądzać - zastrzega wiceszef MF Jacek Kapica.

Pomysł resortu to między innymi odpowiedź na niekorzystny raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z raportu MFW "Administracja Podatkowa - wyzwania modernizacyjne i priorytety strategiczne" opracowanego na zlecenie resortu finansów wynika, iż polska administracja podatkowa zbiera coraz mniej danin, zwłaszcza z VAT i CIT, jest niewydajna, a jej struktura sprzyja rozmywaniu odpowiedzialności.

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami, że myśląc o wyodrębnieniu organizacyjnym administracji podatkowej ze struktury resortu finansów, warto też rozważyć reformę poboru innych części danin publicznych. Wskazał na część ZUS-u, która jest odpowiedzialna za pobór składek.

- Gdyby nastąpiło wydzielenie takiego organu poborczego z Ministerstwa Finansów, to pewnie logiczne byłoby połączenie go z częścią ZUS-u, która pobiera składki. Wtedy ZUS pozostałaby w części wypłacania świadczeń, która - nawiasem mówiąc - w publicznym odbiorze jest bardzo dobrze odbierana, a część poboru składek byłaby zintegrowana z podatkami. - Jest to wizja nie na jutro, ale z punktu widzenia efektywności jak najbardziej zasadna - powiedział Szczurek.

W przygotowanym przez resort projekcie Strategii Rozwoju Administracji Podatkowej na lata 2016-2020 jeden z rozdziałów poświęcono przygotowaniu administracji podatkowej do organizacyjnego wyodrębnienia ze struktur Ministerstwa Finansów.

Wskazano, że przygotowana ma zostać analiza warunków i zaprojektowanie samodzielnej Administracji Podatkowej. Projektowana organizacja miałaby mieć "własny budżet, autonomię w dziedzinie zasobów ludzkich, odpowiednie zasoby materialne, kontrolę nad zarządzaniem własną technologią organizacyjną, a także pełną kontrolę wszystkich aspektów wsparcia IT, spójne z kierunkami rozwoju resortu finansów".

Obecny na spotkaniu wiceminister finansów Jacek Kapica zwrócił uwagę, że na razie jest mowa tylko o studium wykonalności takiego procesu. - To nie jest coś, co jest przesądzone, bo nie nam o tym teraz przesądzać. To kwestie poważnego przygotowania analizy SWOT, czyli: za i przeciw, szans i zagrożeń w tym zakresie. Musimy się zastanowić, jak zachować najlepsze doświadczenia tego, co teraz robimy w resorcie, poprawiając zarządzanie - powiedział Kapica. - Nie chcielibyśmy tego tracić - dodał. Poinformował, że na przygotowanie studium wykonalności potrzeba około dwóch lat.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)