Notowania

rolnictwo
11.02.2011 15:31

Poczekamy na nową politykę rolną UE

Według ministra rolnictwa programu należy się spodziewać dopiero po polskiej prezydencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Opóźni się prezentacja założeń prawnych nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Według niego, należy się spodziewać, że Komisja Europejska zaprezentuje je dopiero po polskiej prezydencji.

Minister przyjechał do Poznania na otwarcie Międzynarodowych Targów Hodowli Zwierząt Farma. _ - Wcześniej mieliśmy sygnały, że w lipcu 2011 roku będą rozwinięte legislacyjne ramy nowej WPR. Wczoraj dowiedziałem się, że pierwszym możliwym terminem ogłoszenia takich ram jest 12 października. Jeśli znam realia urzędniczej machiny wspólnoty, to pierwszych ram nie zobaczymy za polskiej prezydencji _ - powiedział. Jak zastrzegł, jest to informacja nieoficjalna.

- _ Wczoraj dowiedziałem się o tym w Brukseli od polskich pracowników, pracujących w różnych agendach. Jeśli tak, to pierwsza część polskiej prezydencji ograniczy się do reformy Wspólnej polityki rybackiej, wszak potęgą rybacką także jesteśmy, więc tu też będziemy starali się znaleźć jakiś ogólnoeuropejski konsensus _ - dodał.

Minister Sawicki zapewnił, że rolnictwo będzie jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Jak określił, prezydencja to nie jest czas na załatwianie spraw własnego kraju.

_ - Wierzę, że to będzie priorytet, liczę, że premier tę propozycję przyjmie. Ale żebyśmy o tym priorytecie nie mówili w kategoriach korzyści Polski i polskich rolników. Żebyśmy potrafili w tej reformie i dyskusji znaleźć korzyść dla całej Europy. Jest to czas, aby porozmawiać ze wszystkimi partnerami o problemie całej Europy. Dziś nie mamy żadnej wspólnej polityki rolnej, ona jest wspólna tylko z nazwy; jest 27 bardzo zróżnicowanych polityk _ - powiedział minister.

_ Jeśli chcemy, żeby europejskie rolnictwo zachowało swój europejski model, to dziś Europie potrzeba odważnej, głębokiej reformy WPR, która zapłaci rolnikowi za rolnictwo zróżnicowane, za ponadstandardowe wymagania w zakresie bezpieczeństwa żywności i ochrony środowiska _ - dodał.

Polska prezydencja rozpoczyna się 1 lipca i potrwa do końca 2011 roku. Decyzje w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej UE mają zapaść na przełomie 2011 i 2012 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;grozi;wotum;nieufnosci;dla;sawickiego,201,0,768713.html) PiS grozi wotum nieufności dla Sawickiego Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą zrównania dopłat dla rolników w Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;podwyzki;cen;to;wina;spekulantow,245,0,765173.html) Sawicki: Podwyżki cen to wina spekulantów W drugiej połowie roku powinniśmy obserwować spadek cen surowców rolnych.
Tagi: rolnictwo, polityka rolna, sawicki, unia europejska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz