Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
igrzyska
07.07.2012 15:23

Podano skład polskiej reprezentacji na Olimpiadę w Londynie

Do Londynu pojedzie 216 polskich sportowców. Zobacz w jakich dyscyplinach mają szanse na medale.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Znamy skład reprezentacji Polski na Igrzyska XXX Olimpiady w Londynie. Podał go Andrzej Kraśnicki (na zdjęciu) - prezes Polskiego Związku Olimpijskiego - w imieniu Zarządu PKOL.

_ - Mamy 216 reprezentantów _- powiedział Kraśnicki na specjalnej konferencji prasowej. _ Spełniliśmy podwójne kryteria, jeżeli chodzi o wymogi, zewnętrzne i wewnętrzne. Wszyscy sportowcy zgłoszeni przez swoje związki, zostali zakwalifikowani - _ zapowiedział prezes PKOL.
Jest jeszcze możliwość zwiększenia ilości reprezentantów. Jutro kwalifikacje kończą jeszcze lekkoatleci, więc możliwe, że kwalifikację olimpijską zdobędą jeszcze pojedynczy zawodnicy. Cztery lata temu w Pekinie startowało 261 polskich sportowców.

Za każdy złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie Polski Komitet Olimpijski zapłaci mniej niż w ostatnich latach. PKOl tłumaczy, że kryzys dotknął także sportu. Sekretarz generalny PKOl-u Adam Krzesiński ujawnił stawki medalowe. Najkorzystniej są wynagradzani medaliści w dyscyplinach indywidualnych. Za złoty medal w dyscyplinach indywidualnych każdy sportowie otrzyma 120 tys zł. nagrody, za srebro - 80 tys. zł a za medal brązowy - 50 tys. zł. W konkurencjach, w których startuje więcej niż jeden zawodnik (np. osady wioślarskie), każdy otrzyma 75 procent wspomnianej kwoty. Natomiast siatkarze za złoty medal dostaną do podziału 720 tysięcy złotych, za drugie 480, a za trzecie 300 tysięcy złotych.

Na kilka dni przed ogłoszeniem składu reprezentacji miał miejsce przykry incydent. Polski Związek Podnoszenia Ciężarów wycofał Marzenę Karpińską, która podejrzana jest o stosowanie dopingu.

W miejsce Karpińskiej do Londynu pojedzie Joanna Łochowska. Prezes Kraśnicki ma nadzieję, że występy Polaków w Londynie przyniosą kibicom wiele wzruszeń, a zdobycz medalowa będzie większa niż w Atenach (2004) i Pekinie (2008), gdzie biało-czerwoni wywalczyli po 10 medali. _ PKOL ocenia, że mamy około 26 szans medalowych _ - powiedział Krzesiński.

Jednymi z najpoważniejszych kandydatów do medalu w Londynie są siatkarze. _ Szans jest wiele szczególnie, jeżeli chodzi o sporty wodne: wioślarstwo, kajakarstwo czy żeglarstwo. Z lekkiej atletyki możemy liczyć na medale w rzucaniu młotem i dyskiem. Dobrze powinno też być w tenisie ziemnym - _ dodał. Inauguracja igrzysk olimpijskich w Londynie odbędzie się 27 lipca.

PKOL nie planuje centralnej uroczystości ślubowania sportowców. Zawodnicy będą jechali do Londynu sukcesywnie i ślubowania są rozbite na kilkanaście mniejszych uroczystości. Największa grupa sportowców będzie ślubować 23 lipca. Wówczas przysięgę składać będą między innymi siatkarze.

Czytaj więcej w Money.pl
Tuż przed olimpiadą zatrzymano terrorystów Według Scotland Yardu zatrzymania nie mają związku z nadchodzącymi igrzyskami oraz paraolimpiadą.
Nie przyjadą na Olimpiadę. Dostaną zakaz Wielka Brytania nie zezwoli winnym łamania praw człowieka przywódcom państwowym na przybycie na tegoroczne letnie igrzyska olimpijskie w Londynie
Tagi: igrzyska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz