Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek bankowy wchodzi od lutego. Prezydent podpisał ustawę

Podatek bankowy wchodzi od lutego. Prezydent podpisał ustawę

Fot. East News/Bartosz Krupa

Prezydent podpisał w piątek ustawę o podatku bankowym - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jeszcze w piątek rano Sejm przyjął większość poprawek Senatu do tej ustawy.

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych przewiduje, że od lutego 2016 r. m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów.

Czy bankowcy faktycznie zarabiają za dużo?

Tak
Nie

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Posłowie rano zdecydowaną większością głosów zaakceptowali 14 z 15 poprawek Senatu do ustawy wprowadzającej tzw. podatek bankowy. Większość przyjętych poprawek Senatu miała charakter legislacyjny i doprecyzowujący.

Jedna z niewielu merytorycznych zmian zakłada, że firmy ubezpieczeniowe będą objęte analogicznym zapisem, jakim objęte są w ustawie firmy pożyczkowe. Przepisy dotyczące firm pożyczkowych zakładają, że limit aktywów, powyżej których będą płacić podatek (200 mln zł), dotyczy nie pojedynczych firm, ale całej grupy kapitałowej. W wyniku zaakceptowanej w piątek przez posłów decyzji senatorów zapis o powiązaniach kapitałowych będzie zatem dotyczył także firm ubezpieczeniowych, w odniesieniu do ich limitu 2 mld zł. Nie będą więc mogły się sztucznie dzielić, by uniknąć podatku.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
kukuiz1410
213.17.182.* 2016-01-21 14:49
po prostu grafoman
zwykły obywatel
5.172.252.* 2016-01-21 09:16
Kiedyś Frankowski śmiał mi się w twarz ze nie będzie przepłacać w ratach. Dziś znowu będzie się śmiał ze nie będzie przepłacać. Bo ja mu się dołożę do kredytu, 😢
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Kris165
83.24.189.* 2016-01-17 22:35
Panie prezydencie może niech pan zaostrzy wkońcu te prawo komornicze żeby nikt moich rzeczy nie zajmował bezprawnie za czyjeś długi. Bo ja nagram na kamere i pójde do prokuratury i nagłośne sprawe w telewizji bo ja mam dość patologi w Kętrzyńskiej nowej kancelari komornika,żeby komornik nachodził i niewinnie zajmował samochody za ojca długi i ja nie odpowiadam za czyjeś długi,ponieważ zajął mi dwa auta bezprawnie w tamtym roku,bez mojej obecności,oszacowałem straty materialne tych aut 2500zł w razie jak faktycznie zabiorą,ponieważ nie dostałem żadnego pisma ani protokołu o zajęciu.Jestem bez długów i ja mam prośbe żeby coś z tym prawem porządek zrobić ale ze zdrowym rozsądkiem. JESTEM OSOBĄ POSZKODOWANĄ BEZ ŻADNYCH DŁUGÓW,NADAL WALCZE I NIE ODPUSZCZE TEGO ...
Zobacz więcej komentarzy (569)