Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek handlowy wprowadzony "tylnymi drzwiami"? Bruksela przeprowadzi śledztwo

Podatek handlowy wprowadzony "tylnymi drzwiami"? Bruksela przeprowadzi śledztwo

Centrum Handlowe Arkadia w Warszawie to największa galeria w Polsce. Fot. commons.wikimedia.org (CC SA)
Centrum Handlowe Arkadia w Warszawie to największa galeria w Polsce.
Jeszcze w tym tygodniu Komisja Europejska ma rozpocząć dochodzenie w sprawie obowiązującego w Polsce od 2018 r. podatku od nieruchomości komercyjnych. Wcześniej Bruksela zakwestionowała podobną daninę w postaci podatku handlowego.

Unia Europejska podejrzewa, że nałożony przez polski rząd nowy podatek od nieruchomości komercyjnych - czyli głównie galerii i centrów handlowych, ale też biurowców wartych ponad 10 mln zł - to wprowadzony "tylnymi drzwiami" i zakwestionowany wcześniej podatek handlowy - pisze "Rzeczpospolita".

O tym, że podatek handlowy narusza unijne zasady, pisaliśmy już w money.pl. Najprawdopodobniej już w czwartek Komisja Europejska ma wszcząć wobec Polski nowe postępowanie dochodzeniowe – dowiedział się nieoficjalnie dziennik.

Nowa danina pobierana jest od początku 2018 r. - o czym pisaliśmy w money.pl. W założeniu ma ona objąć tych, którzy unikają płacenia podatku dochodowego poprzez nie wykazywanie dochodu, lub bardzo jego niskiego poziomu.

Stawka podatku to 0,42 proc. Jak wskazuje "Rz", mimo że nie jest ona wysoka, to w praktyce jest oderwana od dochodu. To oznacza, że podatek będzie trzeba zapłacić od nieruchomości, która przynosi straty lub nawet jest pustostanem.

Zobacz także: Rząd szykuje się do batalii o podatek handlowy

 


 

Teraz Bruksela sprawdzi, czy jest to rozwiązanie zgodne z unijnymi zasadami. Jak dowiedziała się "Rz" KE najpewniej nie nakaże Polsce zawieszenia podatku, jak to zrobiła w 2016 r., kiedy prowadziła postępowanie ws. podatku od sprzedaży detalicznej. Ówczesna procedura zakończyła się w ubiegłym roku, a wprowadzony podatek został uznany za niezgodny z prawem UE.

Czytaj także
Polecane galerie
eliza
2018-03-13 09:34
A JAK OGROMNE SĄ TE PODATKI NA ZACHODZIE? Bura Bień kowska to wyjątkowa parszywa postać?
nowy
2018-03-13 09:19
Miesiecznice, pielgrzymki, konkordat, pomniki, TVPpis, Pisiewicze, uroczystosci, nowe swieta, mlodzi emeryci, wolne niedziele, 500+ To wszystko kosztuje a vat-u juz nie ma jak podnosic to rosna podatki, oplaty.
Łukasz
2018-02-15 08:29
każdy podatek w Polsce to wzrost PKB, wzrost PKB to większe wpłaty do budżetu UE - nie zarzyna się kury znoszącej pieniądze
Pokaż wszystkie komentarze (26)