Notowania

podatek od kopalin
02.10.2014 08:16

Podatek od kopalin. KGHM apeluje do rządu o łagodniejsze prawo

- Ostatnia zmiana prawa ma ekstremalnie negatywny wpływ na wynik finansowy firmy - alarmuje prezes miedziowego giganta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)
Prezes KGHM Herbert Wirth: jeden z oddziałów</br>produkcyjnych jest trwale nierentowny

KGHM apeluje do polskiego rządu o niższe podatki od wydobycia. Wczoraj w Chile koncern uroczyście uruchomił kopalnię miedzi zbudowaną razem z japońskim inwestorem za cztery miliardy dolarów. Koszty wydobycia surowca w Ameryce Południowej są niższe o 40 procent niż w Polsce.

Prezes Herberth Wirth apelował do ministra finansów o zmianę zasady naliczania niedawno wprowadzonego dodatkowego podatku od kopalin.

- _ Jest to podatek, który "kładzie" nowe inwestycje i ekstremalnie negatywnie wpływa na stan i wynik finansowy KGHM. Jestem odpowiedzialny za tę firmę i zrobię wszystko, żeby nic złego się nie wydarzyło. Ale dziś sytuacja w KGHM jest taka, że jeden z ważnych oddziałów produkcyjnych jest trwale nierentowny _- mówił Wirth.

Tym deficytowym oddziałem jest zakład górniczy w Lubinie. KGHM dwa lata temu zapłacił ponad 1,5 miliarda złotych dodatkowego podatku od kopalin. W tym roku danina może wynieść już dwa miliardy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: podatek od kopalin, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz