Notowania

Podatek solidarnościowy działa tylko w nielicznych krajach. Głównie w tych, które dopadł kryzys

- Podatek solidarnościowy wprowadzany był we Włoszech, Grecji i Portugalii, gdy kraje te znalazły się w kryzysie gospodarczym - mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC. - We Włoszech podatek ten nie funkcjonuje od zeszłego roku, bo wprowadzony był na określony okres czasu - dodaje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leszek Szymański)
Wpływy z podatku solidarnościowego miałyby zostać przeznaczone na pomoc osobom niepełnosprawnym - zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas spoktania z protestującymi w Sejmie.

PwC przygotował właśnie analizę systemów podatkowych w krajach. Została ona przedstawiona w raporcie: "Praca w UE - podatki i składki 2018”.

Jak się okazuje, jedynie w Niemczech jest podatek solidarnościowy, którego wprowadzenie nie wynikało z kryzysu. Został on narzucony tylko na obywateli landów dawnego RFN po zjednoczeniu Niemiec.

Z kolei w Grecji podatek solidarnościowy płaci wielu obywateli, a nie tylko najbogatsi. Objęte są nim osoby o dochodach przekraczających równowartość ok. 4,4 tys. zł miesięcznie.

Zobacz też: Protest ws. niepełnosprawnych przed Sejmem. "Zostaliśmy wykorzystani"

Polski pomysł na podatek solidarnościowy, który miałby zostać wprowadzony od przyszłego roku i dotyczyłby 0,5 proc. najlepiej zarabiających, jest jednak wyjątkowy przede wszystkim z jednego względu.

- Nie spotkaliśmy się w naszych analizach z sytuacją, aby nowy podatek był wprowadzany na rzecz tylko jednej grupy osób - mówi Narkiewicz-Tarłowska. W Polsce tą grupą byliby rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: podatek solidarnościowy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
MarketNews24
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2018

PIS WYKANCZA POLSKĘPIS ZEŻARŁ POLSKIE KORYTO

08-05-2018

Panie historyku skrzywiony.A wystarczyło nie kraść

08-05-2018

ZuzaZabrać nierobom i dzieciorobom 500+, a pieniędzy będzie aż nadto. Jak długo jeszcze mamy utrzymywać leniwą patologię, która rozmnaża się z prędkością … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (345)

Wybrane dla Ciebie