Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek solidarnościowy działa tylko w nielicznych krajach. Głównie w tych, które dopadł kryzys

Podatek solidarnościowy działa tylko w nielicznych krajach. Głównie w tych, które dopadł kryzys

Wpływy z podatku solidarnościowego miałyby zostać przeznaczone na pomoc osobom niepełnosprawnym - zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas spoktania z protestującymi w Sejmie. Fot. Leszek Szymański
Wpływy z podatku solidarnościowego miałyby zostać przeznaczone na pomoc osobom niepełnosprawnym - zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas spoktania z protestującymi w Sejmie.
- Podatek solidarnościowy wprowadzany był we Włoszech, Grecji i Portugalii, gdy kraje te znalazły się w kryzysie gospodarczym - mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC. - We Włoszech podatek ten nie funkcjonuje od zeszłego roku, bo wprowadzony był na określony okres czasu - dodaje.

PwC przygotował właśnie analizę systemów podatkowych w krajach. Została ona przedstawiona w raporcie: "Praca w UE - podatki i składki 2018”.

Jak się okazuje, jedynie w Niemczech jest podatek solidarnościowy, którego wprowadzenie nie wynikało z kryzysu. Został on narzucony tylko na obywateli landów dawnego RFN po zjednoczeniu Niemiec.

Z kolei w Grecji podatek solidarnościowy płaci wielu obywateli, a nie tylko najbogatsi. Objęte są nim osoby o dochodach przekraczających równowartość ok. 4,4 tys. zł miesięcznie.

Zobacz też: Protest ws. niepełnosprawnych przed Sejmem. "Zostaliśmy wykorzystani"

 

 

Polski pomysł na podatek solidarnościowy, który miałby zostać wprowadzony od przyszłego roku i dotyczyłby 0,5 proc. najlepiej zarabiających, jest jednak wyjątkowy przede wszystkim z jednego względu.

- Nie spotkaliśmy się w naszych analizach z sytuacją, aby nowy podatek był wprowadzany na rzecz tylko jednej grupy osób - mówi Narkiewicz-Tarłowska. W Polsce tą grupą byliby rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
ja
2018-05-10 21:58
Nie liczę na żadnego polityka czy partię, bo mi nie pomogą. Dawno zrozumiałem, że to ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Przeczytajcie sobie ksiazke ,,Emerytura nie jest Ci potrezbna". Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
złdzieje@!!!!
2018-05-10 07:43
TO JUŻ BANDYTYZM POLITYCZNY PISU -SZASTAJĄ KASĄ Z NASZYCH PODATKÓW BEZ UMIARU A na kaleki nie mają kasy
obywatel
2018-05-10 07:42
A w Polsce 23% (+ pozostałe progi) podatek VAT miał być do 2015 roku, a potem miał wrócić do 22% lub być nawet zmniejszony...
PiSiorki kochane, kiedy dotrzymacie choć jednej obietnicy wyborczej? Choć jednej...
Pokaż wszystkie komentarze (345)