Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Podatek solidarnościowy działa tylko w nielicznych krajach. Głównie w tych, które dopadł kryzys

345
Podziel się:

- Podatek solidarnościowy wprowadzany był we Włoszech, Grecji i Portugalii, gdy kraje te znalazły się w kryzysie gospodarczym - mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC. - We Włoszech podatek ten nie funkcjonuje od zeszłego roku, bo wprowadzony był na określony okres czasu - dodaje.

Wpływy z podatku solidarnościowego miałyby zostać przeznaczone na pomoc osobom niepełnosprawnym - zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas spoktania z protestującymi w Sejmie.
Wpływy z podatku solidarnościowego miałyby zostać przeznaczone na pomoc osobom niepełnosprawnym - zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas spoktania z protestującymi w Sejmie. (Leszek Szymański)

PwC przygotował właśnie analizę systemów podatkowych w krajach. Została ona przedstawiona w raporcie: "Praca w UE - podatki i składki 2018”.

Jak się okazuje, jedynie w Niemczech jest podatek solidarnościowy, którego wprowadzenie nie wynikało z kryzysu. Został on narzucony tylko na obywateli landów dawnego RFN po zjednoczeniu Niemiec.

Z kolei w Grecji podatek solidarnościowy płaci wielu obywateli, a nie tylko najbogatsi. Objęte są nim osoby o dochodach przekraczających równowartość ok. 4,4 tys. zł miesięcznie.

Zobacz także: Zobacz też: Protest ws. niepełnosprawnych przed Sejmem. "Zostaliśmy wykorzystani"

Polski pomysł na podatek solidarnościowy, który miałby zostać wprowadzony od przyszłego roku i dotyczyłby 0,5 proc. najlepiej zarabiających, jest jednak wyjątkowy przede wszystkim z jednego względu.

- Nie spotkaliśmy się w naszych analizach z sytuacją, aby nowy podatek był wprowadzany na rzecz tylko jednej grupy osób - mówi Narkiewicz-Tarłowska. W Polsce tą grupą byliby rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MarketNews24
KOMENTARZE
(345)
ja
6 lat temu
Nie liczę na żadnego polityka czy partię, bo mi nie pomogą. Dawno zrozumiałem, że to ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Przeczytajcie sobie ksiazke „Emerytura nie jest Ci potrezbna”. Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
złdzieje@!!!!
6 lat temu
TO JUŻ BANDYTYZM POLITYCZNY PISU -SZASTAJĄ KASĄ Z NASZYCH PODATKÓW BEZ UMIARU A na kaleki nie mają kasy
obywatel
6 lat temu
A w Polsce 23% (+ pozostałe progi) podatek VAT miał być do 2015 roku, a potem miał wrócić do 22% lub być nawet zmniejszony... PiSiorki kochane, kiedy dotrzymacie choć jednej obietnicy wyborczej? Choć jednej...
Dhshsbsh10000...
6 lat temu
Wystarczy nie krasc a pieniadze sie znajdą i nie trzeba będzie wprowadzać kolejnego podatku. Tak mowila Pani Premier.
ert
6 lat temu
a co z emerytami i rencistami?
...
Następna strona