Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek katastralny w planach rządu? Tak mówi PiS

0
Podziel się:

Posłowie PiS zarzucają rządowi, że zamierza wprowadzić podatek od wartości nieruchomości, czyli podatek katastralny.

Podatek katastralny w planach rządu? Tak mówi PiS
(jgroup/iStockphoto)
bFeutwpx

Posłowie PiS zarzucają rządowi, że zamierza wprowadzić podatek od wartości nieruchomości, czyli podatek katastralny. Posłowie powołują się na zapis w projekcie dokumentu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego; uważają go za niedopuszczalny i domagają się jego wykreślenia.

Posłowie PiS Andrzej Adamczyk i Jerzy Szmit podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie powołali się na projekt dokumentu: _ Założenia krajowej polityki miejskiej do roku 2020 _.

W dokumencie jest mowa o wspieraniu zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich, który miałby być zrealizowany m.in. przez _ zreformowanie systemu podatku od nieruchomości _. W nawiasie znajduje się propozycja: _ np. poprzez wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości ad walorem lub podatku zależnego pośrednio od wartości nieruchomości _.

bFeutwpz

_ - Ta propozycja mówi o tym, że rząd będzie próbował wprowadzić podatek od wartości nieruchomości, który powszechnie jest nazywany podatkiem katastralnym _ - uznał Szmit.

Wyliczył, że przyjęcie 1 proc. stawki podatku katastralnego spowoduje, w przypadku mieszkania o wartości 300 tys. zł, za które obecnie podatek wynosi rocznie od 100 do 200 zł, wzrost podatku wyniesie do 3 tys. zł. _ - W przypadku domu jednorodzinnego stawka podatku od nieruchomości wynosi 500-600 zł. Po wprowadzeniu podatku mogłoby to sięgnąć 7 tys. zł _ - uważa poseł PiS.

Według Szmita, podatek katastralny uderzy w szczególności w osoby o niskich dochodach, które _ przez pokolenia budowały swoje domy, składały się na mieszkania, wykupywały mieszkania komunalne _ i w ludzi młodych.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak wysłał pismo do premiera Donalda Tuska, w którym zwraca się do niego o wycofanie się z pomysłu wprowadzenia nowego podatku. Zwraca również uwagę, że termin przeznaczony na konsultację dla samorządów jest za krótki i powinien być przedłużony.

bFeutwpF
Czytaj więcej o prawie podatkowym w Polsce w Money.pl
"Prawo do błędu" pomoże w boju z fiskusem Urzędy powinny pomagać obywatelom, a nie represjonować - podkreślają politycy Ruchu Palikota.
Rząd ujawnił, ile zarobił na podwyżce VAT-u Dochody budżetu państwa w 2011 r. były wyższe o 1,6 proc. od prognozowanych w ustawie budżetowej.
Prezydent podpisał ustawy. Co z podatkami? Bronisław Komorowski zgodził się na ratyfikację kilku umów podatkowych między Polską a Wyspą Jersey oraz między Polską a Baliwatem Guernsey.
bFeutwqa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)