Notowania

podatek od kopalin
02.03.2012 11:32

Podatek od kopalin uchwalony. Cała opozycja przeciw

Cała opozycja była przeciwna nowemu podatkowi, jednak przepisy zostały przeforsowane przez koalicję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Głosowanie nad przepisami przebiegało w gorącej atmosferze. Ustawa opodatkowuje wydobycie srebra i miedzi. *

Cała opozycja była przeciwko ustawie, przepisy zostały przyjęte głosami koalicji. Za uchwaleniem ustawy głosowało 231 posłów, 218 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Większość wprowadzonych przez Sejm poprawek to zmiany redakcyjne i legislacyjne. Uznanie posłów uzyskała poprawka wyłączająca z podatku część urobku przekazywanego na cele badawcze. Chodzi o nie więcej niż jedną tonę urobku rudy miedzi miesięcznie. Sejm zdecydował także, że minister finansów będzie musiał przygotować najpóźniej w ciągu dwóch lat informację na temat wpływu podatku na sektor wydobywczy.

Sejm odrzucił natomiast wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję. Przepadła poprawka SLD wprowadzająca zupełnie nowy tekstu ustawy _ o podatku od KGHM Polska Miedź _. Nie przeszły też poprawki PiS, zmierzające do obniżenia podatku czy wprowadzenia możliwości odliczania daniny od podstawy opodatkowania. Odrzucone zostały także poprawki lewicy i PiS zmierzające do przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy na 1 stycznia 2013 r.

Poseł Paweł Szałamacha z PiS powiedział przed głosowaniem, że podatek _ pokazuje jak w soczewce trzy cechy rządów PO _. Jego zdaniem jest bardzo mocnym i celnym uderzeniem w gospodarkę realną i przemysł, uderzeniem w spółkę z wiodącym udziałem skarbu państwa i Dolny Śląsk, oraz pokazuje niewiedzę ministra finansów co do zasadniczych faktów. Zarzucił, że wprowadzany jest podatek najwyższy na świecie.

Mariusz Orion Jędrysek (SP) ostrzegł, że podatek na pewno obniży wartość KGHM, zniechęci obcych inwestorów do inwestowania i spowoduje konieczność odkupienia przez KGHM _ koncesji, które są dookoła uzyskane przez obcy kapitał, za tysiąckrotność ich wartości dzisiejszej . _

_ - Jeżeli będzie przeciągana sprawa, za około 10 lat być może KGHM będzie zmuszony do fuzji z tymi malutkimi firmami, bo jego jedynym kapitałem będą koncesje. W najgorszym wypadku za 15 lat być może KGHM będzie musiał być sprzedany tym firmom za grosze _ - mówił. Zarzucił rządowi, że _ wybija KGHM-owi zęby _.

Ryszard Zbrzyzny z SLD wskazał, że w związku z podatkiem zysk KGHM zmaleje, zatem samorządy będą miały mniejsze wpływy z CIT. Pytał, czy ustawa przewiduje rosnące koszty wydobycia i produkcji miedzi elektrolitycznej, zaznaczając, że obecnie koszty paliw i energii stanowią 50 proc. (kosztów) i ciągle rosną.

_ - Zarzynacie branżę gospodarki, branżę dochodową. Za chwilę okaże się, że to jest branża niedochodowa. Polska miała z tego tytułu dywidendy, Polska miała z tego tytułu zatrudnienie w tym regionie i firmę, którą można było się chwalić na całym świecie _ - zarzucił Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota. Zapowiedział, że jeżeli wskutek podatku KGHM zbankrutuje albo będzie znacząco słabsza, to _ trzeba będzie to kiedyś rozliczyć _.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA ROZENKA:

źródło: IAR

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że o tym, że podatek będzie wprowadzony, było wiadomo już po expose premiera, więc nie można mówić, że podatnicy dowiadują się o nim w trakcie roku. _ - Dochody z tego podatku są zawarte w ustawie budżetowej, która była złożona w tym Sejmie przed końcem roku. Więc ten podatek nie powinien być w żadnej mierze jakąkolwiek niespodzianką dla kogokolwiek _ - mówił. Wyjaśnił, że skoro podatek nie będzie wliczany w koszty uzyskania przychodu KGHM, to nie zmniejszy dochodów samorządów od ich udziałów w CIT.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski poinformował, że koszty KGHM są resortowi znane. W 2010 r. wyniosły ok. 9,1 mld zł, a koszty energii ok. 1,9 mld zł, co stanowi 20,5 proc., a nie 50 proc. (kosztów). _ Sama reguła stanowienia stawki podatkowej bierze pod uwagę jednostkowy koszt wytworzenia _ - zapewnił Grabowski. Wskazał, że wynagrodzenia budżetu z tytułu użytkowania górniczego wynoszą ok. 1 mln euro za zasoby rzędu 50 mln ton. _ - To po prostu bardzo niskie dochody skarbu państwa. A te korzyści powinny być znacznie wyższe, ponieważ te zasoby należą do narodu polskiego i powinniśmy wszyscy z tych zasobów korzystać _ - dodał. Poinformował także, że podatek nie jest najwyższy na świecie, wynosi bowiem 12-17 proc. przychodu firmy. Tymczasem w Mongolii podobny podatek sięga 68 proc., a w Chile ok. 48 proc.

Zgodnie z ustawą wielkość podatku, który wpłynie do budżetu, będzie zależała od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania będzie stanowić ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Rząd zaplanował, że w tym roku wpływy z podatku od miedzi i srebra wyniosą 1,8 mld zł, ale szacunki te przewidywały, że nowe przepisy zaczęłyby obowiązywać od 1 marca 2012 r. Teraz ustawa trafi do Senatu.

KGHM ma niewielkie zadłużenie, które stanowi blisko 25 procent całości aktywów. Blisko 60 procent całych zobowiązań stanowi zadłużenie krótkoterminowe, które jest wymagalne w ciągu jednego roku. To jednak normalne dla spółek surowcowych, gdzie występują znacznie wahania sprzedawanego produktu. Zwiększenie finansowania zewnętrznego (długiem) mogłoby być niebezpieczne dla spółki z tego segmentu.

źródło: *Money.pl *na podstawie raportów finansowych

  • wyniki za pierwsze trzy kwartały

Koncern w 2010 roku _ na czysto _ zarobił 4,71 mld złotych. Ostatnie 12 miesięcy zamknie jeszcze lepszym wynikiem. Zysk netto KGHM tylko po trzech kwartałach sięga 7,51 miliarda złotych. Dobre fundamenty nie zmieniają jednak ryzykownego charakteru spółki, który jest ściśle uzależniony od sytuacji na rynkach światowych oraz nacisków grup interesu (Skarb Państwa, związkowcy). KGHM opublikuje wyniki za IV kwartał 29 lutego.

Z danych za 2010 rok wynikało, że koncern pozyskuje 425 tysięcy ton miedzi rocznie. Zakup kanadyjskiej spółki przyniósłby dodatkowo 101 tysięcy ton w każdym roku. Strategia polskiego koncernu zakłada zwiększenie produkcji do 800 tysięcy rocznie i stanie się piątą potęgą na świecie.

źródło: KGHM, stan na koniec 2010 roku

W osiągnięciu ambitnych planów może pomóc projekt Sierra Gorda w Chile, który jest w posiadaniu Quadry. Wydobycie z tego źródła ma się rozpocząć w 2014 roku i ma wynieść do 200 tysięcy ton miedzi rocznie. Do tego dochodzi projekt Afton-Ajax, który zakłada wybudowanie kopalni o mocy wytwórczej 50 tysięcy ton rocznie.KGHM ostatnio ogłosił, że inwestycja będzie kosztować około 2,7 miliarda złotych i według pierwszych obliczeń powinna się zwrócić po 8 latach. W przypadku, gdyby ceny miedzi utrzymały się - ten okres skróciłby się do trzech lat.

Można przyjąć założenie, że tak dalej będzie wyglądał rozwój KGHM - czyli ekspansja zagraniczna i stały, a nawet lekko malejąco udział wydobycia ze złóż polskich. Powód jest prosty - koncern z Lubina jest jednym z najdroższych wydobywców miedzi na świecie. Jeśli do tego dojdzie podatek do kopalin, rocznie kosztujący KGHM około 2,2 miliarda złotych, to najnowsza strategia okazuje się być jedynym słusznym wyjściem.

O podatku od kopalin czytaj w Money.pl
Tusk o nowym podatku: To nie fair Nowa danina przyniesie w 2012 roku budżetowi około 1,8 mld zł, a w kolejnych latach po około 2,2 mld zł.
Debata o nowym podatku już niedługo MF szacuje, że wejście w życie nowej daniny od marca tego roku da budżetowi w 2012 r. 1,8 mld zł dochodów.
Podatek od kopalin to nie koniec. Rząd chce... Opozycja chce odrzucenia ustawy o podatku od kopalin. Tymczasem ministerstwo finansów zapowiada kolejną daninę.
Tagi: podatek od kopalin, kghm, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz