Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Exit tax i niższy CIT dla małych firm. Sejm przyjął nowelizację ustaw podatkowych

234
Podziel się

Sejm uchwalił tzw. Exit tax podatek od majątku, który mają zamiar wyprowadzając się z Polski zabrać ze sobą. Nowe prawo wprowadzi również preferencyjne opodatkowanie dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej oraz niższy CIT dla małych przedsiębiorców.

Exit tax i niższy CIT dla małych firm. Sejm przyjął nowelizację ustaw podatkowych
(Marcin Obara)
bDBujybp

Exit tax, czyli podatek od majątku, który mają zamiar zabrać ze sobą wyprowadzający się z Polski, coraz bliżej. Sejm przegłosował pakiet ustaw podatkowych. Nowe prawo wprowadzi również preferencyjne opodatkowanie dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej oraz niższy CIT dla małych przedsiębiorców.

Za nowelizowaną ustawą podatkową głosowało 371 posłów, przeciw 44, wstrzymało się 11 informuje Polska Agencja Prasowa. Zmian jest wiele, a śród nich nowy podatek - tzw. exit tax.

bDBujybr

Przegłosowane regulacje mają na celu ograniczenie wyprowadzania majątku zainwestowanego w Polsce i lokowania go np. w rajach podatkowych. Resort finansów, który opracowywał szczegóły tych przepisów, tłumaczył że zmiany narzuca unijna dyrektywa ATAD z 2016 roku.

Jak tłumaczy PAP, firma zamierzająca przenieść się za granicę zapłaciłaby 19 proc. wartości, a osoba fizyczna, rozliczająca się według PIT, 3 proc. lub 19 proc. aktywów finansowych powyżej 4 mln zł.

OGLĄDAJ: * *Czerwińska: Exit tax to nie jest nowy podatek:

bDBujybx

Nowe przepisy wprowadzą korzystniejsze zasady rozliczeń dot. samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności oraz obniżają CIT do 9 proc. małych firm.

Sejm zadecydował również, że preferencyjne opodatkowanie rozliczenia dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci nie będzie już uzależnione od terminowego złożenia zeznania podatkowego.

"W zakresie podatku dochodowego nowe przepisy, wydłużą z 2 do 3 lat okres korzystania z ulgi mieszkaniowej" - czytamy w sprawozdaniu sejmowym.

bDBujyby

Sejm przegłosował także ustawę zakładającą preferencyjne opodatkowanie - stawką 5 proc. - dochodów z praw własności intelektualnej. Nowe rozwiązania mają sprzyjać będzie rozwojowi innowacyjności.

Powyższe pakiety ustaw wpisują się w rządową politykę '3P' w prawie podatkowym. Zgodnie z założeniami system podatkowy ma być prosty, przejrzysty i przyjazny.

Uchwalono również ustawę o elektronicznym fakturowaniu, która ma zmniejszyć zatory płatnicze.

bDBujybz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBujybS
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(234)
mm263
2 lata temu
Rozumiem,ze jak przywiozę do Polski majątek zgromadzony poza krajem,to odpowiednio zostanę wynagrodzony?
megg
2 lata temu
PiS jest jak żarłoczna stonka. Ogołocą każdego, gdy wyczują pieniądze, na które nie muszą pracować.
Łajdactwo
2 lata temu
To dziesięć Przykazań Bożych już nie obowiązuje w całości? "Nie kradnij" już nas nie obowiązuje, ponieważ kościół sam popiera dotacje wszelakiego rodzaju, które są z okradania ludzi ciężko pracujących. Nie będziesz miał innych Bogów przede mną, a mamy już dwóch w Toruniu i na Nowogrodzkiej. Strach pisać dalej, kara będzie wielka. Wszystko poprzewracali, podzielili i zniszczyli!!!! Obecna władza chyba Boga się nie boi, ponieważ ma poparcie kościoła i Małopolski.
bDBujybT
pol
2 lata temu
Bo za każdym razem wywozimy kilka kilogramów obywatela i nas ubywa. A nie taka jest linia partii.
lolololololol...
2 lata temu
Najpierw stwórz przesłanki socjoekonomiczne wypychające miliony polaków za granice, a potem bezceremonialnie ich opodatkuj:)) Miliony obywateli tego kraju uciekają przed biedą, którą zgotowali im stali bywalcy koryta... Exodus nie mający precedensu w historii tego państwa wciąż trwa i nie tylko nie ma winnych tego "fenomenu", ale sprawcy zbrodni decydują się sycić rozpaczą swych ofiar!:) To jest właśnie ta "wolna i silna" Polska!;))
...
Następna strona