Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Exit tax i niższy CIT dla małych firm. Sejm przyjął nowelizację ustaw podatkowych

234
Podziel się:

Sejm uchwalił tzw. Exit tax podatek od majątku, który mają zamiar wyprowadzając się z Polski zabrać ze sobą. Nowe prawo wprowadzi również preferencyjne opodatkowanie dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej oraz niższy CIT dla małych przedsiębiorców.

Exit tax i niższy CIT dla małych firm. Sejm przyjął nowelizację ustaw podatkowych
(Marcin Obara)

Exit tax, czyli podatek od majątku, który mają zamiar zabrać ze sobą wyprowadzający się z Polski, coraz bliżej. Sejm przegłosował pakiet ustaw podatkowych. Nowe prawo wprowadzi również preferencyjne opodatkowanie dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej oraz niższy CIT dla małych przedsiębiorców.

Za nowelizowaną ustawą podatkową głosowało 371 posłów, przeciw 44, wstrzymało się 11 informuje Polska Agencja Prasowa. Zmian jest wiele, a śród nich nowy podatek - tzw. exit tax.

Przegłosowane regulacje mają na celu ograniczenie wyprowadzania majątku zainwestowanego w Polsce i lokowania go np. w rajach podatkowych. Resort finansów, który opracowywał szczegóły tych przepisów, tłumaczył że zmiany narzuca unijna dyrektywa ATAD z 2016 roku.

Jak tłumaczy PAP, firma zamierzająca przenieść się za granicę zapłaciłaby 19 proc. wartości, a osoba fizyczna, rozliczająca się według PIT, 3 proc. lub 19 proc. aktywów finansowych powyżej 4 mln zł.

OGLĄDAJ: * *Czerwińska: Exit tax to nie jest nowy podatek:

Nowe przepisy wprowadzą korzystniejsze zasady rozliczeń dot. samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności oraz obniżają CIT do 9 proc. małych firm.

Sejm zadecydował również, że preferencyjne opodatkowanie rozliczenia dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci nie będzie już uzależnione od terminowego złożenia zeznania podatkowego.

"W zakresie podatku dochodowego nowe przepisy, wydłużą z 2 do 3 lat okres korzystania z ulgi mieszkaniowej" - czytamy w sprawozdaniu sejmowym.

Sejm przegłosował także ustawę zakładającą preferencyjne opodatkowanie - stawką 5 proc. - dochodów z praw własności intelektualnej. Nowe rozwiązania mają sprzyjać będzie rozwojowi innowacyjności.

Powyższe pakiety ustaw wpisują się w rządową politykę '3P' w prawie podatkowym. Zgodnie z założeniami system podatkowy ma być prosty, przejrzysty i przyjazny.

Uchwalono również ustawę o elektronicznym fakturowaniu, która ma zmniejszyć zatory płatnicze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(234)
1 os DG
5 lata temu
Małe firmy i mikrofirmy płacą PIT tak dla informacji , nie wiem kogo dotyczy CIT , chyba wspólnoty mieszkaniowe i może niepubliczne zoz, ot taki sukces pisu , obnizyli podatek dla nikogo i trabia tu i tam dla gawiedzi.
Zdnek
5 lata temu
To jak jest z tym wyższym VATem który wprowadził PO-Tusk na rok i został na stałe.
szenil
5 lata temu
A kiedy sejm wprowadzi nowelizacje ustawy dla wszystkich nielegalnie prowadzących przewozy osob
dziadek Jekot...
5 lata temu
Jeżeli jesteś zamożny i chcesz zamieszkać w jakimś biednym, pogańskim kraju, musisz najpierw zapłacić haracz z którego ucieszy się pan Rydzyk i inni funkcjonariusze KK. Niebawem czeka nas zakaz opuszczania kraju dla specjalistów i młodzieży. PRL to skarbnica pomysłów otwarta szeroko dla świętej władzy PIS.
bubu
5 lata temu
Ciekawe, kiedy opodatkują mój stolec .......
...
Następna strona