Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Exit tax w Polsce. Podatek obciąży nie tylko uciekających

151
Podziel się:

Od stycznia przyszłego roku zarówno osoby prawne, jak i fizyczne zapłacą podatek od majątku, który mają zamiar wyprowadzając się z Polski zabrać ze sobą. Resort finansów weźmie się również za fundacje.

Exit tax zapłacą również "zapobiegliwi".
Exit tax zapłacą również "zapobiegliwi". (Andrew Eland/Flickr)

Nowe regulacje mają na celu ograniczenie wyprowadzania majątku zainwestowanego w Polsce i lokowania go np. w rajach podatkowych. Zmiany w prawie wymaga specjalna dyrektywa unijna.

Polscy przedsiębiorcy szukają sposobu na obejście niekorzystnych przepisów. Sposobem miało być założenie fundacji rodzinnej za granicą, albo wyprowadzenie majątku do trustu – pisze "DGP".

Szyki miesza im jednak najnowszy projekt nowelizacji ustawy PIT, CIT i Ordynacji podatkowej. Od przyszłego roku zagraniczna fundacja i trust mają być traktowane jako zagraniczne spółki kontraktowe.

To może oznaczać dodatkowe obciążenia, nie tylko wynikające z prowadzenia exit tax. Zmiany te mogą bowiem prowadzić do podwójnego, a nawet razem z podatkiem od wyjścia, potrójnego opodatkowania – twierdzi na łamach "DGP" Łukasz Bączyk, ekspert Crido.

Mało tego, zapłacą również zapobiegliwi. Bowiem wraz ze zmianą przepisów i traktowania fundacji i trustów zagranicznych jako spółki kontraktowej podatek zacznie obowiązywać także tych, którzy ubiegli fiskusa i wcześniej założyli taką fundację poza granicami Polski – pisze "DGP".

Eksperci mają jednak wątpliwości, czy w takim kształcie przepisy będą zgodne z prawem UE. – Polska nie jest jeszcze zamożnym krajem i zmiana miejsca zamieszkania przez osoby fizyczne w znakomitej większości przypadków ma związek z planami życiowymi, a nie emigracją podatkową. Dodatkowo jestem przekonany, że jeśli przepisy wejdą w niezmienionym kształcie, to należy je uznać za sprzeczne z prawe Unii Europejskiej – zaznaczył na łamach dziennika Piotr Augustyniak partner w PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(151)
andy
4 lata temu
PiS musi mieć kasę na korumpowanie wyborców.
ooo
4 lata temu
Dlatego dzieci wysyłam zaraz po szkołach w świat, do rodziny żeby przypadkiem nie dorobili się czegoś w stylu garba w PL bo będzie podatek ;-)
Toldek
4 lata temu
Czyli ujawniono nareszcie na jakich zasadach ma działać ten obóz koncentracyjny.Jeszcze tylko ogrodzenie na granicach i obowiązkowa dziesięcina czarnosukienkowym gwałcicielom dzieci.
mr.x
5 lata temu
no jak mnie wpienicie to nie przywiozę swoich pieniędzy z anglii :P żeby potem mnie ktoś okradał.
rotfild
5 lata temu
Na szczęście ci co wyprowadzają się z Polski żadnego majątku nie mają bo się nie mogli dorobić w tym dobrobycie. Dlatego wyjeżdżają, ja też prawie nic nie mam bo moja wypłata wystarcza jedynie na podstawowe potrzeby i też zastanawiam się nad wyjazdem bo mam dość. Kilka lat temu w Polsce lepiej widziałem swoją przyszłość, obecnie widzę ją coraz gorzej. Człowiek jeszcze sobie życzy by nie dożył emerytury, bo wtedy naprawdę spotka mnie życie pod mostem. Ten kto ma kasę i żyje jak pączek w maśle, raczej nie pomyśli o wyjeździe.
...
Następna strona