Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Exit tax w Polsce. Podatek obciąży nie tylko uciekających

151
Podziel się

Od stycznia przyszłego roku zarówno osoby prawne, jak i fizyczne zapłacą podatek od majątku, który mają zamiar wyprowadzając się z Polski zabrać ze sobą. Resort finansów weźmie się również za fundacje.

Exit tax zapłacą również "zapobiegliwi".
Exit tax zapłacą również "zapobiegliwi". (Andrew Eland/Flickr)
bDzJDtaZ

Nowe regulacje mają na celu ograniczenie wyprowadzania majątku zainwestowanego w Polsce i lokowania go np. w rajach podatkowych. Zmiany w prawie wymaga specjalna dyrektywa unijna.

Polscy przedsiębiorcy szukają sposobu na obejście niekorzystnych przepisów. Sposobem miało być założenie fundacji rodzinnej za granicą, albo wyprowadzenie majątku do trustu – pisze "DGP".

bDzJDtbb

Szyki miesza im jednak najnowszy projekt nowelizacji ustawy PIT, CIT i Ordynacji podatkowej. Od przyszłego roku zagraniczna fundacja i trust mają być traktowane jako zagraniczne spółki kontraktowe.

To może oznaczać dodatkowe obciążenia, nie tylko wynikające z prowadzenia exit tax. Zmiany te mogą bowiem prowadzić do podwójnego, a nawet razem z podatkiem od wyjścia, potrójnego opodatkowania – twierdzi na łamach "DGP" Łukasz Bączyk, ekspert Crido.

Mało tego, zapłacą również zapobiegliwi. Bowiem wraz ze zmianą przepisów i traktowania fundacji i trustów zagranicznych jako spółki kontraktowej podatek zacznie obowiązywać także tych, którzy ubiegli fiskusa i wcześniej założyli taką fundację poza granicami Polski – pisze "DGP".

bDzJDtbh

Eksperci mają jednak wątpliwości, czy w takim kształcie przepisy będą zgodne z prawem UE. – Polska nie jest jeszcze zamożnym krajem i zmiana miejsca zamieszkania przez osoby fizyczne w znakomitej większości przypadków ma związek z planami życiowymi, a nie emigracją podatkową. Dodatkowo jestem przekonany, że jeśli przepisy wejdą w niezmienionym kształcie, to należy je uznać za sprzeczne z prawe Unii Europejskiej – zaznaczył na łamach dziennika Piotr Augustyniak partner w PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDzJDtbC
wiadomości
KOMENTARZE
(151)
M665
2 lata temu
Ok. Dobra! A jak rodzina dostawała 500+ przez 20 lat to jest marne 120 tys. i wyjeżdża z dzieckiem zagranicę lub wyjeżdża dziecko to co? Powiedzmy, że dziecko futrowane 500+, 300+ i nie wiem czym jeszcze powinno dać państwu podatek w wysokości 0,5 mln. Czyli jego wyjazd powinien podlegać exittax w wysokości 0,5 mln?
kotek jarusia
2 lata temu
Niedługo zamykamy granice a paszport bedzie trzymany na komendize. Do wyjazdu rekomendacja proboszcza, badania ginekologiczne dla Pań, no i cały majątek pod zastaw do skarbówki. Tak jest dobrze! A będzie jeszcze lepiej.
Kamil
2 lata temu
Gbyby Polska nie nalezala do UE juz dawno wprowadziliby komunizm pelna geba.
bDzJDtbD
ZnawcaBalbini...
2 lata temu
Widać jak bolszewicy z pis rozpaczliwie szukają kasy na swoje patologiczne obiecanki!Do czego to doprowadzi?Przecież to zniewolenie,jak za czasów prl!
gosc
2 lata temu
Nie macie prawa.Ów majątek został przy zakupie opłacony. Przestańcie kraść i sami oddajecie nasze pieniądze złodzieje.Moja sprawa co robię z moim majątkiem.
...
Następna strona