Notowania

podatki
07.09.2018 08:36

Exit tax w Polsce. Podatek obciąży nie tylko uciekających

Od stycznia przyszłego roku zarówno osoby prawne, jak i fizyczne zapłacą podatek od majątku, który mają zamiar wyprowadzając się z Polski zabrać ze sobą. Resort finansów weźmie się również za fundacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrew Eland/Flickr)
Exit tax zapłacą również "zapobiegliwi".

Nowe regulacje mają na celu ograniczenie wyprowadzania majątku zainwestowanego w Polsce i lokowania go np. w rajach podatkowych. Zmiany w prawie wymaga specjalna dyrektywa unijna.

Polscy przedsiębiorcy szukają sposobu na obejście niekorzystnych przepisów. Sposobem miało być założenie fundacji rodzinnej za granicą, albo wyprowadzenie majątku do trustu – pisze "DGP".

Szyki miesza im jednak najnowszy projekt nowelizacji ustawy PIT, CIT i Ordynacji podatkowej. Od przyszłego roku zagraniczna fundacja i trust mają być traktowane jako zagraniczne spółki kontraktowe.

To może oznaczać dodatkowe obciążenia, nie tylko wynikające z prowadzenia exit tax. Zmiany te mogą bowiem prowadzić do podwójnego, a nawet razem z podatkiem od wyjścia, potrójnego opodatkowania – twierdzi na łamach "DGP" Łukasz Bączyk, ekspert Crido.

Mało tego, zapłacą również zapobiegliwi. Bowiem wraz ze zmianą przepisów i traktowania fundacji i trustów zagranicznych jako spółki kontraktowej podatek zacznie obowiązywać także tych, którzy ubiegli fiskusa i wcześniej założyli taką fundację poza granicami Polski – pisze "DGP".

Eksperci mają jednak wątpliwości, czy w takim kształcie przepisy będą zgodne z prawem UE. – Polska nie jest jeszcze zamożnym krajem i zmiana miejsca zamieszkania przez osoby fizyczne w znakomitej większości przypadków ma związek z planami życiowymi, a nie emigracją podatkową. Dodatkowo jestem przekonany, że jeśli przepisy wejdą w niezmienionym kształcie, to należy je uznać za sprzeczne z prawe Unii Europejskiej – zaznaczył na łamach dziennika Piotr Augustyniak partner w PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, exit tax, cit, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-09-2018

kotek jarusiaNiedługo zamykamy granice a paszport bedzie trzymany na komendize. Do wyjazdu rekomendacja proboszcza, badania ginekologiczne dla Pań, no i cały … Czytaj całość

07-09-2018

SigwaldOd 2015 r co miesiąc lewacy z WP piszą o nowych podatkach jakie ma wprowadzić PiS żaden z nich nie okazał się prawdziwy ten także

07-09-2018

KamilGbyby Polska nie nalezala do UE juz dawno wprowadziliby komunizm pelna geba.

Rozwiń komentarze (151)