Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki w Polsce. Agresywna optymalizacja jest nieuczciwa

0
Podziel się:

- Przedsiębiorcy płacą podatki. Pytanie brzmi: czy płacą je w odpowiedniej wysokości? - zastanawia się wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Podatki w Polsce. Agresywna optymalizacja jest nieuczciwa
(Piotr Blawicki / East News)
bEKIPIIB

Agresywna optymalizacja podatkowa, w efekcie której część koncernów zagranicznych i polskich dużych przedsiębiorstw zamiast 19 proc. CIT, płaci kilka proc. podatku, jest niemoralna i nieuczciwa, nawet jeśli jest legalna - mówi wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Neneman był pytany m.in. o wnioski z niedawnego raportu MFW wskazującego na niską ściągalność CIT. Jak odpowiedział: Przedsiębiorcy płacą podatki. Pytanie brzmi: czy płacą je w odpowiedniej wysokości? Nie chodzi o to, by płacili "najwyższy możliwy" podatek. Nikt tego nie oczekuje. Chodzi o to, by płacili 19-procentowy podatek, czyli taki, ile wynosi stawka CIT.

I podkreślił: Część koncernów zagranicznych i polskich dużych przedsiębiorców korzysta z agresywnego planowania, inaczej optymalizacji podatkowej. Za pomocą różnych sposobów - dostarczanych im w dużej ilości przez firmy konsultingowe - zmniejszają to obciążenie z 19 do - czasami - nawet kilku procent. To jest rzecz naganna.

bEKIPIID

Dopytywany o podnoszone w debacie publicznej argumenty, że prawo na to pozwala, odparł: Ta granica jest czasami bardzo cienka. Nawet jeżeli jest to legalne, to na pewno jest niemoralne i nieuczciwe. Również w stosunku do uczciwych przedsiębiorców oraz tych, których nie stać na to, by część swoich aktywów przepuszczać przez Cypr czy Luksemburg.

Na pytanie o recepty na przeciwdziałanie temu procederowi, odpowiedział, że jedną z metod jest klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Jak jednak dodał, "w naszym kraju jest ona kontestowana, głównie przez tych, którzy czerpią korzyści z obecnej sytuacji, czyli duży biznes doradczy i firmy, które korzystają z takich rozwiązań".

- Mamy jeszcze w polskim prawie inne instrumenty - choćby kwestie transakcji z podmiotami powiązanymi i cen transferowych. Pod tym względem mamy zaawansowane działania analityczno-kontrolne - dodał wiceszef MF.

Jak jednak konkludował: Bardzo ważna jest świadomość społeczna tego, jak ważny jest to problem, ponieważ działania resortu wbrew opinii publicznej są bardzo trudne.

bEKIPIIJ
Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w podatkach. Zyskają rodzice Firmy będą mogły zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu koszt budowy przyzakładowego żłobka czy przedszkola.
Podatki wysokie jak na Węgrzech? O tym możemy pomarzyć Prezydent Komorowski postraszył Polaków Orbanem i jego wysokimi podatkami. Zobacz, jak jest naprawdę.
Duże podatki w Polsce to mit. Oto dowody Państwo źle wykorzystuje daniny, dlatego zamiast oddawać mu więcej, trzeba uprościć system podatkowy i lepiej kontrolować firmy - komentują dla Money.pl eksperci.
bEKIPIJe
prawo podatkowe
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)