Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatki – po staremu najlepiej

0
Podziel się

Ponad połowa ankietowanych uważa utrzymanie trzech stawek podatkowych i systemu ulg za lepsze dla siebie rozwiązanie niż wprowadzenie tylko jednej stawki, ale za to bez ulg

bDTLgQEl

- wynika z badań przeprowadzonych przez Pracownię Badań Społecznych w Sopocie.

W ciągu ostatnich trzech-czterech lat dużo mówi się o potrzebie obniżenia i uproszczenia podatków, obecnie - także w kontekście rosnącego bezrobocia i wysokich kosztów pracy. Tymczasem okazuje się, że Polacy wolą obowiązujący system - z trzema stawkami i ulgami.
Za utrzymaniem obecnego systemu opowiedziało się 58 proc. osób z wykształceniem zawodowym, 52 proc. - ze średnim, 50 proc. osób posiadających wykształcenie wyższe i 48 proc. - z podstawowym.

Wyniki badań są odzwierciedleniem tego, że w propagowaniu koncepcji tzw. podatku płaskiego (czyli jednej stawki) popełniono duży błąd w momencie, gdy idea ta została zaproponowana w Białej Księdze Podatków - powiedział Robert Gwiazdowski, szef Komisji Podatkowej Centrum im. Adama Smitha.

bDTLgQEn

Choć obecny system podatkowy jest od lat krytykowany, akceptuje go ponad połowa Polaków. W jakimś stopniu wynika to zapewne z faktu, że ludzie nauczyli się już w nim poruszać, dostosowali do niego swoje planowanie finansowe - i że generalnie unikają zmian. Stąd rozbieżność między wynikami badań opinii publicznej a poglądami ekonomistów, którzy patrzą na system podatkowy głównie pod kątem jego efektywności.

bDTLgQEO
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)