Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podsłuchy zagrażają relacjom handlowym

0
Podziel się:

Afera podsłuchowa grozi opóźnieniem strefy wolnego handlu między USA a UE - ostrzegają europosłowie.

Podsłuchy zagrażają relacjom handlowym
(MivPiv/iStockphoto)

Afera podsłuchowa grozi opóźnieniem strefy wolnego handlu między USA a UE - ostrzegali w Waszyngtonie europosłowie, apelując o umowę z UE o wymianie danych, która chroniłaby Europejczyków. W PE słychać apele o zawieszenie negocjacji handlowych z USA.

_ Wymiana danych musi się odbywać na cywilizowanych warunkach. Zacznijmy rozmawiać jak normalni ludzie, bo inaczej będą problemy ze strefą wolnego handlu _ - powiedział europoseł Rafał Trzaskowski (PO), który jest członkiem jednej z trzech delegacji Parlamentu Europejskiego, składających w tych dniach wizyty w Waszyngtonie.

Rozmowy europosłów z kongresmanami dotyczyły głównie praktyk amerykańskiego wywiadu, które ujawnił były współpracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden, w tym inwigilacji internetu na wielką skalę, przechwycenia danych o milionach połączeń telefonicznych we Francji, czy Hiszpanii i wreszcie podsłuchiwania telefonu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i liderów innych 34 państw. Te informacje wywołały burzę polityczną w Europie, przysparzając dodatkowych argumentów za wzmocnieniem prawa do ochrony prywatności Europejczyków.

Jak wyjaśnił Trzaskowski, w PE, zwłaszcza wśród lewicy, nasilają się żądania, by zawiesić rozpoczęte latem negocjacje umowy o wolnym handlu z USA (Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne, ang. TTIP), jeśli Waszyngton w nie będzie chciał zawrzeć ramowej umowy o wymianie danych z UE. Część europosłów wzywa nawet do zawieszenia i renegocjowania obowiązującego porozumienia Safe Harbor. Ta mało znana umowa zawarta między Komisją Europejską a resortem handlu USA w 2000 r. pozwala ponad 4 tys. amerykańskich firm (w tym np. firmom Apple i Google) na przetwarzanie danych handlowych i osobowych ich klientów w Europie.

Safe Harbor jest porozumieniem, do którego amerykańskie firmy przystępują dobrowolnie, zobowiązując się do przestrzegania zasad postępowania z danymi. _ Ale problem w tym, że ten kod postępowania nie jest do końca przestrzegany. Uważamy, że Safe Harbor trzeba renegocjować, by zawierało twardsze postanowienia _ - powiedział Trzaskowski.

_ PE mówi: jeśli nie będziecie chcieli podpisać umowy o wymianie danych, to my zawiesimy negocjacje o TTIP, która miała być wielkim osiągnięciem prezydenta (Baracka) Obamy. Mówimy im (Amerykanom), by wzięli się do roboty, pomyśleli jak wzmocnić Safe Harbor i namawiamy ich, by wprowadzili ustawę o lepszym nadzorze nad NSA _ - relacjonował europoseł.

Zastrzegł, że Europejska Partia Ludowa (EPL), do której należy m.in. PO i niemiecka CDU, nie zajmuje tak radykalnego stanowiska, tzn. nie domaga się zawieszenia negocjacji handlowych. Chce tego _ lewica oraz inni, dla których skandal podsłuchowy to kolejny pretekst, by nie zawiązywać bliższych relacji z USA _ - powiedział. Głosami lewicy i Zielonych PE przegłosował w październiku niewiążącą rezolucję domagającą się zawieszenia umowy z USA dotyczącej przekazywania amerykańskiemu ministerstwu skarnu danych bankowych z UE za pośrednictwem sieci SWIFT w ramach programu walki z terroryzmem. Zgodnie z umową dane te mogą być wykorzystywane tylko w walce z terroryzmem.

Tymczasem z dokumentów przekazanych mediom przez Snowdena wynika, że sieć SWIFT, która pośredniczy w transakcjach między 10 tys. instytucji finansowych w 200 krajach, jest na celowniku amerykańskiego wywiadu oraz że Amerykanie mają dostęp do osobistych danych finansowych Europejczyków.

_ My nie sprzeciwiamy się przekazywaniu danych w sytuacjach wyjątkowych, a taką jest walka z terroryzmem, ale to musi się odbywać zgodnie z prawem europejskim i na cywilizowanych warunkach _ - powiedział Trzaskowski. Zwrócił uwagę, że jest to tym istotniejsze, iż - jak zapewnia szef NSA - większość danych o połączeniach telefonicznych w Europie NSA otrzymała od europejskich służb specjalnych.

W odpowiedzi na kontrowersje wokół NSA prezydent Barack Obama zapowiedział rewizję programów wywiadowczych, która ma potrwać do końca roku. Amerykańskie media, powołując się na anonimowe źródła w Białym Domu, donosiły we wtorek, że Obama jest gotów nakazać NSA, by zaprzestała podsłuchiwania przywódców państw sojuszniczych.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf podkreśliła w środę, że przecieki dotyczące NSA nie powinny zakłócić negocjacji TTIP. _ Nie chcemy, by te przecieki zakłóciły naszą wspólną pracę nad tym bardzo ważnym porozumieniem handlowym na miarę XXI wieku, które ma zwiększyć wzajemny handel, inwestycje, stworzyć miejsca pracy i zwiększyć konkurencyjność _ - powiedziała Harf.

Zapewniła, że USA rozmawiają z partnerami, by rozwiać wszelkie obawy związane z przeciekami. W środę w Białym Domu doradcy Obamy oraz szefowie wywiadu spotkali się z delegacją Niemiec. _ Wierzymy, że możemy nie tylko zredukować obawy partnerów, ale też wzmocnić współpracę wywiadowczą w przyszłości _ - powiedziała Harf.

Zdaniem Trzaskowskiego zarówno rząd USA, jak i Kongres są świadome wielkich szkód, jakie spowodowały informacje o inwigilacji Europejczyków. _ Są bombardowani ze wszystkich stron - rządów i instytucji europejskich, więc jakiś efekt to powinno wywołać _ - powiedział.

_ To wygląda jak film +klasy B+ - przyznał. - Wierzę, że to było źle zorganizowane, że podsłuchiwali hurtem wszystkich, ale do Obamy chyba nie doszła wiadomość, że podsłuchują Merkel i innych. Bo jaki jest zysk z podsłuchiwania kanclerz w porównania do kosztów? _

_ Czytaj więcej w Money.pl _

_ 1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m190794.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afera;podsluchowa;polska;oczekuje;od;usa;odpowiedzi,21,0,1411605.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sikorski: czekamy na odpowiedź USA 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/0/m46848.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera;podsluchowa;szef;wywiadu;niemiec;nie;prowadzilismy;inwigilacji;w;usa,169,0,1411497.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szef wywiadu: "Nie podsłuchiwaliśmy" 3. [ ( http://static1.money.pl/i/h/204/m103372.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szefowie;wywiadu;usa;bronia;praktyk,149,0,1411477.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szefowie wywiadu USA bronią praktyk NSA 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/105/m287081.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/hiszpania;otwiera;sledztwo;ws;doniesien;o;inwigilacji;przez;nsa,43,0,1411115.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Hiszpania otwiera śledztwo ws.
inwigilacji
_
_ _

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)