Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podwyżki cen prądu. Rząd się sprzeciwia

Komisja regulacji cen energii ogłosiła w połowie czerwca, że od 1 lipca wzrosną ceny prądu o około 2 proc. dla indywidualnych odbiorców, a o około 20 proc. dla przemysłu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jiunn kang too / Flickr (CC BY-SA 2.0))

- Bułgarski rząd kategorycznie sprzeciwia się podwyżce cen prądu zapowiedzianej przez niezależną komisję regulacji energii - oświadczył wicepremier Tomisław Donczew po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu. Przeciwko podwyżce protestują przedsiębiorcy.

Komisja regulacji cen energii ogłosiła w połowie czerwca, że od 1 lipca wzrosną ceny prądu o około 2 proc. dla indywidualnych odbiorców, a o około 20 proc. dla przemysłu.

Zapowiedź ta wywołała oburzenie wśród przedsiębiorców. Właściciele firm zrzeszeni w największym w Bułgarii stowarzyszeniu pracodawców poinformowali, że od 1 lipca rozpoczną akcję strajkową, polegającą na wstrzymaniu wszelkich prac na jedną godzinę dziennie.

Jak argumentował szef stowarzyszenia Wasyl Welew, nowe ceny prądu zagrażają ok. 5 tysiącom przedsiębiorstw, które zmuszone będą zwalniać swoich pracowników.

Premier Bojko Borysow, który w lutym 2013 r. zmuszony był podać się do dymisji po burzliwych ulicznych protestach przeciwko wysokim rachunkom za prąd oświadczył, że zgadza się z przeciwnikami zapowiedzianej podwyżki cen energii elektrycznej.

Dodał, że jest gotowy przyłączyć się do ich protestu. Niedzielne nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów było zwołane w obawie przed powtórzeniem się wydarzeń sprzed dwóch lat.

Wicepremier Donczew wezwał do wnikliwego zbadania motywów zapowiadanej podwyżki cen energii przez niezależną komisję oraz do analizy sytuacji w sektorze energetycznym.

Czytaj więcej w Money.pl
Brak zgody wśród polityków. Ponowne wybory? Wybrany trzy tygodnie temu parlament Bułgarii dzisiaj rozpoczął pracę. Wciąż nie ma jednak ustaleń ws. przyszłego rządu.
Polityczne trzęsienie ziemi w Bułgarii Rosen Plewnelijew wyznaczył termin wyborów na 5 października.
Kryzys polityczny w Bułgarii. Dymisja rządu Rząd ustąpi 5 sierpnia, a następnego dnia zostanie rozwiązany parlament i prezydent mianuje tymczasowy gabinet, który będzie kierował krajem do 5 października.
Tagi: bułgaria, energetyka, rząd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz