Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podwyżki dla rezydentów. Minister zdrowia obiecuje podpisanie rozporządzenia

10
Podziel się

Minister Łukasz Szumowski zapowiada, że w czwartek podpisze rozporządzenie, dzięki któremu w końcu lekarze i rezydenci będą mogli dostać podwyżki. Większe pieniądze wynegocjowali z szefem resortu zdrowia już pół roku temu.

Rezydenci zapowiadają, że mogą wznowić protest
Rezydenci zapowiadają, że mogą wznowić protest (Piotr Hukalo/East News)
bDzJjKBN

Szumowski złożył taką deklarację w rozmowie z dziennikarzem RMF FM. Tymczasem w środę Porozumienie Rezydentów, nie mogąc doczekać się ustalonych jeszcze w lutym tego roku podwyżek, rozpoczęło przygotowania do nowego protestu. Większe pensje mieli bowiem dostawać od lipca.

Uważają, że fakt, że do dzisiaj nie ma rozporządzenia, które umożliwi podwyżki, to szczyt bałaganu prawnego.

bDzJjKBP

Szumowski w rozmowie z portalem powiedział, że uważa potencjalne wznowienie protestu za niezasadne. - Pytanie, z jakiego powodu i z jakiego punktu ten protest miałby się wznowić - mówił.

Zobacz także: Zobacz też: Lekarze rezydenci znów będą głodować? "To będzie wymagało dobrej logistyki"

Rezydenci zarzucają ministerstwu między innymi, że nie określiło listy specyfikacji deficytowych, od której zależeć miała wysokość podwyżek.

bDzJjKBV

Poza tym narzekają, że z w zamian za tzw. "bon patriotyczny" będą zobowiązani do pracy w jednym szpitalu przez dwa lata, nawet jeśli pobierali ten bon tylko przez trzy miesiące. Punktują też, że z bonu patriotycznego wyłączeni są stomatolodzy.

Rozważane są różne formy protestu. "To może być powrót do wypowiadania umów opt-out, czyli powrót do pracy jedynie 48 godzin tygodniowo. Drugi plan (...) to rezygnacja z dyżurów poza placówkami, w których robią specjalizację. To też będzie oznaczać, że w wielu miejscach zabraknie lekarzy" - podaje RMF FM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDzJjKBW
bDzJjKCq
KOMENTARZE
(10)
Wera
2 lata temu
P Minister jest smieszny w tym co mówi.W czwartek podpisze podwyżki które miały być od lipca. Dla elity czyli p ministra te kilka stów nic nie znaczy ale dla kogoś kto ma pensji niewiele ponad 2 tysiące zł. jest ważne
Xx
2 lata temu
Lekarze, pielęgniarki.Pielegniarki, lekarze..i tak w kółko ... szpitale funkcjonują nie tylko dzięki nim :-) A co z resztą personelu?! Zapieprzaja za najniższą krajową. Żenada!!!!
epul
2 lata temu
to nie jest elektorat- muszą czekac do usranej śmierci.
bDzJjKCr
Ka
2 lata temu
Podwyżki ale tylko dla zadzczepionych lekarzy na wszystkie choroby wieku dziecięcego.
doktor
2 lata temu
Szumowski nie nadaj się na ministra to pomyłka podobnie jak Radziwiłł