Notowania

Podwyżki dla rezydentów. Minister zdrowia obiecuje podpisanie rozporządzenia

Minister Łukasz Szumowski zapowiada, że w czwartek podpisze rozporządzenie, dzięki któremu w końcu lekarze i rezydenci będą mogli dostać podwyżki. Większe pieniądze wynegocjowali z szefem resortu zdrowia już pół roku temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Hukalo/East News)
Rezydenci zapowiadają, że mogą wznowić protest

Szumowski złożył taką deklarację w rozmowie z dziennikarzem RMF FM. Tymczasem w środę Porozumienie Rezydentów, nie mogąc doczekać się ustalonych jeszcze w lutym tego roku podwyżek, rozpoczęło przygotowania do nowego protestu. Większe pensje mieli bowiem dostawać od lipca.

Uważają, że fakt, że do dzisiaj nie ma rozporządzenia, które umożliwi podwyżki, to szczyt bałaganu prawnego.

Szumowski w rozmowie z portalem powiedział, że uważa potencjalne wznowienie protestu za niezasadne. - Pytanie, z jakiego powodu i z jakiego punktu ten protest miałby się wznowić - mówił.

Zobacz też: Lekarze rezydenci znów będą głodować? "To będzie wymagało dobrej logistyki"

Rezydenci zarzucają ministerstwu między innymi, że nie określiło listy specyfikacji deficytowych, od której zależeć miała wysokość podwyżek.

Poza tym narzekają, że z w zamian za tzw. "bon patriotyczny" będą zobowiązani do pracy w jednym szpitalu przez dwa lata, nawet jeśli pobierali ten bon tylko przez trzy miesiące. Punktują też, że z bonu patriotycznego wyłączeni są stomatolodzy.

Rozważane są różne formy protestu. "To może być powrót do wypowiadania umów opt-out, czyli powrót do pracy jedynie 48 godzin tygodniowo. Drugi plan (...) to rezygnacja z dyżurów poza placówkami, w których robią specjalizację. To też będzie oznaczać, że w wielu miejscach zabraknie lekarzy" - podaje RMF FM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: służba zdrowia, lekarze rezydenci, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-09-2018

eWaa bym wam dała kopa w de, a nie podwyżki

05-09-2018

WeraP Minister jest smieszny w tym co mówi.W czwartek podpisze podwyżki które miały być od lipca. Dla elity czyli p ministra te kilka stów nic nie znaczy … Czytaj całość

05-09-2018

epulto nie jest elektorat- muszą czekac do usranej śmierci.

Rozwiń komentarze (10)