Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podwyżki OC pod okiem kontrolerów. UOKiK prowadzi postępowanie

Podwyżki OC pod okiem kontrolerów. UOKiK prowadzi postępowanie

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada przypadki znacznych podwyżek ubezpieczeń komunikacyjnych OC wprowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe w ostatnich miesiącach - poinformował prezes Urzędu Marek Niechciał. Prowadzone jest w tej sprawie postępowanie.

Prezes UOKiK Marek Niechciał przyznał, że były czynniki, które uzasadniałyby wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych. - Zgodnie z ustawą firmy ubezpieczeniowe nie powinny przecież dopłacać do tych ubezpieczeń - zaznaczył.

Zwraca uwagę, że koszty firm ubezpieczeniowych w ostatnich latach mogły istotnie wzrosnąć. Na przykład, jak przypomina prezes, w wyniku wyroków sądowych samochody zastępcze w przypadku szkód należą się teraz nie tylko przedsiębiorcom, ale i osobom fizycznym. Inny element to wyroki dające klientom prawo np. do oryginalnych części aut.

- To oczywiście powoduje wzrost kosztów - zaznacza prezes UOKiK. - Tylko, że w wyniku działania tych czynników ceny ubezpieczeń powinny były rosnąć już od lat 2011-2013, a one praktycznie nie rosły aż do końcówki roku 2015 - dodał.

Dlatego te podwyżki niepokoją UOKiK. Niechciał dodał, że Urząd szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego akurat w ostatnich miesiącach branża nie wytrzymała i podniosła ceny ubezpieczeń komunikacyjnych OC.

Prezes UOKiK dodał, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż na ostatnich podwyżkach istotnie zyskało PZU, które przez poprzednie lata systematycznie traciło udział w rynku, bo "niektóre firmy dały takie ceny, żeby wręcz zniechęcić klientów".

Zdaniem Niechciała natomiast, czynnikiem mającym wpływ na podnoszenie cen nie był najwyraźniej podatek bankowy (obowiązujący od 1 lutego 2016 roku), bo on musiałby wpłynąć na wszystkie ubezpieczenia, nie tylko komunikacyjne. Tymczasem stawki innych polis tak bardzo nie wzrosły.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Pikej
2017-04-06 12:00
przeciesz to jest szalenstw :| koszt oc oprzekrax\za często miesięczne zarobki u wielu osób ;/ ci z tego, że yanosik ma to tanie oc, skoro ono jest tylko dla wubranych? uokik będzie miał z nimi roboty na trzy lata
dsgdsg
2017-04-04 11:45
Oni nas wykończą tymi opłatami. Niedługo to same autobusy będą jeździć bo nikogo nie będzie stać na auto. W sumie to już nie stać jak ubezpieczenia po 2 tysie za auto z 2000roku. Wszędzie podwyżki tylko nie wypłat.
grufny
2017-04-04 10:24
A ja trzeci rok z rzędu zapłaciłem tyle samo. Duże miasto, duże i mocne auto.
Pokaż wszystkie komentarze (17)